Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Бузлуджа до Сидни - арх. Дора Иванова, която представлява България на Генералната асамблея на ИКОМОС

Заедно с 8 европейски общини, Казанлък вече работи по проект за интегрирането на Дом -Паметника на Бузлуджа

8 общини от Европа ще си партнират с Казанлък при създаването на план за действие, който цели интегрирането на Дом - Паметника на Бузлуджа в богатия ландшафт и културни обекти и наследство в региона. Договорката за това е постигната по време на Университета за опит и добри практики на общините, който се е провел наскоро в Швеция, съобщи за Радио Стара Загора архитект  Дора Иванова, председател на фондация "Проект Бузлуджа". Работата по плана ще продължи три години. На форума в Швеция Градът на розите и неговия проект за дисонантните паметници на културата е представляван именно от архитект Иванова.

 До 11-ти септември пък Сидни, Австралия е домакин на Генералната асамблея и научен симпозиум на ИКОМОС – Международния съвет за паметниците на културата и на забележителните места.

Бъдещето на културното наследство,  добрите практики и новите предизвикателства на фона на климатичните промени са тема на форума,  на който архитект Иванова представлява две държави – Германия и България.

"ИКОМОС е впечатляваща организация със своята структура, история и мащаб, тя има различни комитети. Членувам в Международния научен комитет за опазване наследството на 20-ти век и тук се състоя годишната среща и симпозиума на тази работна група", поясни  арх. Иванова.

"Основни теми бяха културното наследство и климатичните промени. За мен беше много интересно да коментираме въпроса защо всъщност нашата система днес е организирана така, че ние избираме кои да бъдат изключителните сгради които да опазим.  При положение че строителството е основен замърсител с въглероден диоксид, а въглеродният диоксид е основната причина за климатичните промени, то не е нелогично да приемем, че трябва да спрем разрушаването на сгради. И че всяка нова сграда трябва да бъде преизползвана и да намира нова функция, а не да бъде разрушавана и на нейно място да бъде изграждана друга.  В рамките на конференцията се чуха мнения за забраняване на разрушаването на сгради, освен в крайни случаи, в които това се налага. И така всъщност преизползването на сгради, особено на тези от 20-ти век, защото те са огромна  част от света, в който живеем,  е много важна мярка за намаляване на емисиите  от серен диоксид.  Друга такава мярка е съставянето на изисквания при паспортизация и даването на разрешения на строеж. Такива мерки вече има в Дания, Нидерландия и Франция – те имат за цел да регулират обема от въглероден диоксид при изграждането на сгради“, даде пример арх. Иванова.  

Церемонията по откриването на Генералната асамблея и научния симпозиум на ИКОМОС, е била в Операта в Сидни.  


"Дойдох с огромни очаквания, но сградата ги надхвърли многократно, честно казано впечатляваща е и малко ми напомня на Бузлуджа – в една своя реч бях казала, че Сидни си има Опера, а ние си имаме Бузлуджа. И виждайки я днес, виждам приликите – като това, че е от същия период – Операта в Сидни ще стане тази година на 50-т, видимия бетон, изключително знаковата архитектура, впечатляващото нестандартно инженерно решение и това, че сградата е била изключително противоречива в миналото, са все прилики. В същото време, основната разлика е в това, че Операта в Сидни е изпълнена с изкуство и култура и именно това бих искала да видя и в Бузлуджа", каза още арх. Иванова.

Представители на над 100 държави участват в Генералната асамблея и научния симпозиум на ИКОМОС в Сидни, Австралия.  В рамките на форума са обособени 89 сесии с над 400 лектори. 

Повече можете да чуете в интервюто с арх. Дора Иванова 

По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55
Любомир Аламанов

От предизборни заявки до поети ангажименти: Тръмп отново в Белия дом

В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..

публикувано на 22.01.25 в 14:39

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56

Владимир Петков: Нова Зеландия е прекрасно място, струва си да се посети

Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..

публикувано на 17.01.25 в 08:31
Стефан Шоселов

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..

публикувано на 15.01.25 в 09:31

В деня на Банго Васил: Сегрегацията е най-голямата пречка за напредъка на ромската общност

Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..

публикувано на 14.01.25 в 12:08
Пламен Донев, член на УС на ИДЕС

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..

публикувано на 13.01.25 в 14:50

Все повече младежи използват вейп, снус и никотинови паучове, без да разбират вредата от тях

Наблюдава се снижаване на възрастта на първи опит и увеличаване употребата на електронни устройства за пушене като т.нар. вейпове, включително с канабиноиди сред младежите. Това коментира за Радио Стара Загора Даниела Илиева, председател на..

публикувано на 13.01.25 в 08:44