Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Краеведът Снежана Маринова:

Фотографите са съхранили новата история на Стара Загора с внимание и респект

Снежана Маринова
Снимка: Личен архив


Фотографите на Стара Загора са били много отговорни хора, които са съхранили паметта на града ни с много високо качество. Това разказа по Радио Стара Загора краеведът Снежана Маринова, която беше гост в предаването „Репортер“ с водещ Гергана Пейчева.

Фотографии на Стара Загора има още от 19-ти век, припомни тя дни след Международния ден на фотографията, 19 август.

Има запазени имена, знаци и места на ателиета в Стара Загора. По снимките те са оставяли своя ексибрис, а на гърбовете на снимките има много информация за историята на Стара Загора.

Браборков, Кацаров и Ханесян са сред известните имена от миналия век.

Информация се черпи и от рекламите във вестниците.

През 30-те и 40-те години са били популярни фотостудията „Първа Дияна“ и „Алфа“.

Стоян Михайлов е един от интересните фотографи преди 9-ти септември 1944-та година, известен старозагорски бохем, доставял фотографска техника и химикали от германия. Атрлието му е било национализирано през 1947 година. То се е намирало на ул. „Гурко“ срещу хотел „Верея“, разказа още Снежана Маринова.

През 1947-ма година фотоателиетата се обединяват в една кооперация и съобщават във вестник „Сепрември“, че всички негативи, направени през периода 1926-та до 1940-та година ще бъдат унищожени, а гражданите могат да си ги откупят на най-ниски цени.

Каталог на старите фотоателиета за периода от 1850-та до 1929-та година е едно от най-новите попълнения на Библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора, съобщи още Снежана Маринова, която е и бивш директор на библиотеката.

Автори са Николай Теодосиев и Мартин Калчев. В тритомното издание с повече от две хиляди страници присъства и Стара Загора, а снимките са на разположение в отдел "Изкуство".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Никола Рахнев: Гората.бг намери начин и купуваме 5 пожарни, които даряваме

Докато България през последните месеци е обхваната от пожари, няма как да не се сетим и за онези, които посвещават цялото си свободно време и сили на каузата да засаждат дървета и да опазват природата, в която живеем. За 12-те години на..

публикувано на 14.08.25 в 15:25

Кристиян Димитров, „Грийнпийс“ – България: Отлагането на либерализацията на пазара на ток не отменя процеса, а само забавя нужната промяна

Либерализацията на пазара на електроенергия за домакинствата у нас беше отложена, но не и отменена. Това означава, че рано или късно всички ще трябва да се адаптираме към нова реалност – тази на свободния пазар, в която потребителите ще могат да..

публикувано на 11.08.25 в 12:09

Експерт: AI променя професиите

IT секторът, маркетинг и PR специалисти са с намалено предлагане на пазара на труда през последните две години, но не толкова свързано с навлизането на изкуствения интелект, колкото с повишените претенции на компаниите към квалификацията на новите..

публикувано на 11.08.25 в 11:22
„Цветовете на Родопа”, Александър Иванов

Андриана Маринова подреди родопски дом с непотребни за хората вещи

Андриана Маринова е художник и новатор . Завършила е Художествената академия в София със специалност "Текстил", направление свързано с името на световния артист Марин Върбанов. Творецът успял по красноречив начин да представи изкуство с хилядолетна..

публикувано на 10.08.25 в 16:05
проф. Илин Савов

Експерт по киберпрестъпност: Дигиталната ни осведоменост трябва да бъде част от нашия живот

Фишинг атаките, чрез SMS, имейли и социални мрежи, кражбата на самоличност са част от престъпните модели на киберпрестъпността през 2025 г., затова е изключително важно съвременния потребител да има необходимата  дигиталната информираност и..

публикувано на 08.08.25 в 14:59

Милко Янев: Земеделието е част от националната сигурност и изисква спешни мерки за адаптация към климатичните промени

Климатичните промени вече не са абстрактна тема, а реалност, която засяга пряко земеделието в България. Това заяви в интервю за Радио Стара Загора председателят на Българската асоциация за растителна защита Милко Янев. По думите му секторът е изправен..

публикувано на 05.08.25 в 16:05

Целим да развием англоезичното си обучение във всички факултети и да въведем по-мащабна дигитализация в учебната дейност

Едно от нещата, които екипът с  новия ректор проф. Мирослав Карабалиев, си е  поставил да развие е англоезичното обучение във всички факултети на университета . В Тракийски университет има над 10 –годишен опит в преподаването на английски в..

публикувано на 04.08.25 в 09:58

В Свиленград подмяната на водопроводите е първостепенна задача

Подмяната на водопроводна мрежа в Свиленград е сред най-важните проекти, чието изпълнение предстои, каза в ефира на Радио Стара Загора кметът на общината арх. Анастас Карчев. В града водопроводът ще се подмени със средства от държавния бюджет. Tърси..

публикувано на 01.08.25 в 09:36
Ивайло Крачолов, кмет на община Чирпан

Ивайло Крачолов: Соларният парк край Чирпан ще заработи след година

Ситуацията в община Чирпан остава спокойна, въпреки сериозния пожар, възникнал преди два дни в района на село Воденичарово. Благодарение на бързата реакция на екипите на пожарната и навременната подкрепа от местни арендатори с тежка техника, огънят е..

публикувано на 30.07.25 в 08:51

Професионалист: Евтините оферти за почистване често завършват със заплахи и измами

80% от работата ни е свързана с подготовка на жилища за продажба – наследствени имоти, апартаменти след наематели, мазета. Това каза за Радио Стара Загора Николай Борисов от фирма за почистване и извозване на отпадъци. По думите му хората търсят..

публикувано на 20.07.25 в 09:50