Част от замените на гори у нас са незаконна държавна помощ, реши Европейската комисия след 3-годишно разследване, и нареди в 12-месечен срок България да анулира спорните сделки, или да изиска получените от тях средства да бъдат върнати в обратно в бюджета.
Обект на разследването бяха 132 горски заменки, извършени от януари 2007-а до януари 2009-а година. Днес Еврокомисията обяви, че действащото тогава у нас законодателство е дало избирателно предимство на определени предприятия. Така те са се облагодетелствали от административни цени, които не са били редовно актуализирани и не са били съобразени с пазарните, обясни говорителят по въпросите на конкуренцията Антоан Коломбани:
Европейската комисия стигна до заключението, че българското законодателство, което е позволявало замяна на частни горски имоти с държавни, е било несъвместимо с правилата за държавната помощ и сега България трябва да възстанови от получателите сумите, които те са получили като предимство.
Анулирането на сделки или възстановяването на пари в бюджета няма да зесагне всичките 132 заменки, а значително по-малък брой, смятат в Еврокомисията.
Физическите лица, които не са извършвали стопанска дейност в заменените имоти, остават извън това изискване. Освен това, ако предимството, получено от дадено предприятие, не е надвишило 200000евро в рамките на три години, това не се счита за държавна помощ, и също не подлежи на възстановяване.
Българските власти имат 1-годишен срок да изчислят каква сума трябва да си изискат обратно и от кого, и да предприемат нужните действия, обясни Антоан Коломбани:
Първо – те имат два месеца, в които трябва да ни информират как смятат да процедират с възстановяването на сумите. В този случай общият краен срок, който им поставяме, е 12 месеца. Обикновено в такива случаи той е 4 месеца, но заради сложността на случая и изчисленията, които трябва де се правят, отпускаме повече време.
Процедурата предвижда ако България не спази този срок, комисията да поиска от Европейския съд да постанови изпълнение на законовото задължение. Ако и тогава то не бъде спазено, се пристъпва към наказателна процедура.
Решението завари земеделския министър Васил Грудев в Брюксел, откъдето той увери, че оценките кои и колко сделки ще бъдат засегнати, ще бъдат готови в определения двумесечен срок. Грудев обаче не се ангажира каква ще е стойността им:Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..