Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е в блато, констатираха икономисти

България буксува. Затънали сме в блато, от което трудно ще излезем скоро. Това е обобщението от изводите, до които стигат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в последното изследване на мястото на страната ни спрямо различни международни индекси за напредък.

Анализът се прави за шеста поредна година, съвместно с фондация „Фридрих Науман". От ИПИ представиха преглед на седемте индекса и 90 мерки за икономически растеж, които предлагат на база изследването.

Резултатът на България спрямо останалите страни-членки на Европейския съюз (ЕС) е доста разнопосочен - в отделни класации се представяме добре, но в други изоставаме значително.

За съжаление нещата не се подобряват генерално. В различните класации има страни, които прескачат по 10-15 места, но България никога не е била една от тях, а още по-малко сме били и в топ 3, отчита Светла Костадинова - изпълнителен директор на ИПИ. По думите й, първите места в подобни класации са важни, защото са пряко свързани с развитието на дадена страна и благополучието на нейните граждани.

Едно от най-важните неща е в България да започнат да се случват реформи. За тях се изисква кураж, но пък и си струват, препоръча Даниел Кадик от фондация „Фридрик Науман" и допълни, че у нас „нещата не изглеждат никак добре".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заседанията на местния парламент се провеждат в сградата на читалището в Царево

Ще има ли Царево Общински фонд "Култура" решават съветниците на заседание днес

Днес от 9:30 ч. в сградата на НЧ „Георги Кондолов“ в Царево ще се проведе двадесет и четвъртото редовно заседание на Общински съвет – Царево. В дневния ред са включени седем точки, сред които питания и ключови предложения, внесени от кмета на общината Марин Киров. Съветниците ще разгледат създаването на Общински фонд „Култура“ и приемането на..

публикувано на 21.07.25 в 08:30

Как незрящите българи ще се научат да разпознават евробанкнотите?

Около 9 000 са незрящите хора у нас и на тях също ще им се наложи да боравят с единната европейска валута.  Към момента подготовката за запознаването им с новите образци на банкнотите и монетите не е започнала.  А до въвеждането на еврото у нас остават малко повече от пет месеца.  Незрящият Добри предпочита пазаруването във виртуална..

публикувано на 21.07.25 в 08:00

Жълт код за жеги в цялата страна, температури до 39°

Жълт предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна. Днес ще бъде слънчево, като след обяд над планинските райони ще има временни увеличения на облачността, но ще е почти без валежи. Температурите още ще се повишат и ще е горещо, с максимални температури между 34° и 39°,..

публикувано на 21.07.25 в 07:30

Земеделците могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата

До 15 август 2025 г. земеделски стопани, заявили участие по интервенция II.E2-1 „Инструменти за управление на риска“, могат да подават заявления за изплащане на финансова помощ чрез електронната система на ДФ „Земеделие“. Подпомагането е насочено към стопани в сектор „Растениевъдство“, които са застраховали реколтата си срещу климатични рискове, сред..

публикувано на 20.07.25 в 09:30

Ремонтират сградата на общината в Ямбол

Ремонт за близо 4 млн. и 400 хил. лева ще бъде извършен на сградата на общината в Ямбол. По време на дейностите административното обслужване на гражданите няма да бъде затруднено. Вече е изготвен и съгласуван инвестиционният проект, избрани са и изпълнителите на дейностите, информира ръководителят на проекта Ренета Реванска. „Като цяло това са..

публикувано на 20.07.25 в 08:30

Църквата "Св. пророк Илия" в село Дражево отбелязва храмовия си празник

Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в  ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия. В ямболското село Дражево отбелязват Деня на свети Илия с особена празничност. Местните считат светеца за свой покровител и с доброволни дарения, в продължение на близо 10 години, изградиха църковен..

публикувано на 20.07.25 в 07:30

Днес е Илинден

На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан Предтеча. Народът чества празника Илинден по нов стил. Денят се отбелязва по стар стил на 2 август. Българите тачат св. Илия като господар на небесните природни стихии – градушката, гръмотевиците и..

публикувано на 20.07.25 в 06:54