Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специалисти спорят за автентичността на културното наследство

Как да опазваме наследството от миналото и да развиваме културен туризъм с уважение към автентичността и мисъл за бъдещето. Това е днешната тема на Радио Бургас. Дали възстановяването на крепости и храмове от миналите цивилизации  в целия им блясък ще ни доведе повече туристи или напротив надстрояването върху руините  при липса на достоверна информация и верен материал е проява на лош вкус, неуважение към историята, незачитане на европейските критерии за културно наследство. В основата на този разгорял се последните години спор стоят  и европейските пари,  с които до момента в България са реставрирани 10 крепости. През новия програмен период страната ни ще получи от Европа 300 млн. евро със задачата да се възстановят и поддържат културните паметници. Крепостите ни са най-мащабните исторически обекти, които хващат окото и затова към тях са се устремили общините в последно време, казва проф. Божидар Димитров. Бутафория ли са обаче възстановените твърдини?  Ето тезата на директора на  НИМ Божидар  Димитров за тежката дискусия,  в която участват историци, археолози, художници и реставратори:

чуйтезвуковия файл



По думите на проф. Божидар Димитров за миналата година половин милион туристи са посетили възстановената крепост Цари Мали град в самоковското село Белчин. Това е обекта, който подобно на крепостта Кракра край Перник отнася най-много критикиза бутафория и липса на  историческа достоверност. Другите възстановени обекти, които привличат туристи са крепостите Яйлата, край Каварна, обектите край Мездра и Пещера. В  момента се реставрира Траянови врата,  в Созопол все още не са довършени пълните реставрации.  Според директора на НИМ крепостите, които са само руини не могат да бъдат използвани за туризъм и трябват средства за да станат  атрактивни за посетители.  Директорът на РИМ Милен Николов е на мнение , че  останките от късноантични и средновековни укрепления трябва да се вдигнат и над земята, но не в напълно завършен вид

чуйте звуковия файл



Художникът Владо Руменов от Гражданската инициатива за опазване на българското културно наследство призова Европа да спре да дава пари за крепости, които никой не е виждал как са изглеждали. По този начин се вандализират паметниците и се подменя тяхната автентичност, смята още Владо Руменов. Тезата на известния български архитект- проф. Тодор Кръстев, който призова към широка дискусия на всички нива за това как да се отнасяме към  материалното наследство от миналото  ще чуете в  предаването “Булевард  Демокрация“ този следобед.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Царево се обедини в благотворителен концерт в подкрепа на Елза Дадурян

Благотворителен коледен концерт се проведе  в Народно читалище „Г. Кондолов - 1914“ Царево в подкрепа на  12-годишната Елза Дадурян. От събитието са събрани 2827 лева, които са преведени по сметката на майката на детето. В спектакъла участваха: с портен клуб „Съншайнс“, Царево с ръководител Ива Петрова; в окална група „Усмивки“ към..

публикувано на 12.12.24 в 16:59
Кремена Ватева,

Създаването на резерват „Маслен нос“ в Черно море не би посегнало на поминъка на хората

Създаването на защитена морска територия – поддържан резерват „Маслен нос“ със сигурност би било от полза за местните хора. Ние не искаме да посегнем на поминъка им, напротив -  увери Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" към "Грийнпийс" - България в интервю за БНР Бургас. Тя коментира темата, след като бургаските общински..

публикувано на 12.12.24 в 15:46

Пясъчно Рождество в Бургас

Сцената с раждането на Исус, в православен стил, изработват от пясък скулпторите Пол и Реми Хогарт, на площада пред общината в Бургас. Популярните с интересните си творби на бургаския плаж творци, подготвят подаръка си за Коледа пред очите на бургазлии. Предвижда се сцената „Пясъчно Рождество в Бургас“ да бъде завършена на Бъдни вечер – 24..

обновено на 12.12.24 в 15:21

Увеличиха такса смет в Сливен

Общинския съвет в Сливен вдигна такса смет за следващата година. Вдигнат бе и данъка за масовите автомобили – Евро1,2 и 3, което е до 10 лева на година, уточни кметът Стефан Радев след заседанието. Промените според него са продиктувани от стремежа на общината да се доближи до средния размер на облагане на автомобилите в страната със съпоставими общини...

публикувано на 12.12.24 в 15:14

Коледният дух завладя Средец (снимки)

Коледен кулинарен базар се проведе в центъра на Средец като част от празничната програма на града. Той носи името "Ароматът на Коледа".  В него се включиха над 15 участници, в това число образователни и социални институции, читалища и пенсионерски клубове от цялата община.  Щандовете бяха препълнени с различни вкусни изкушения, посветени на..

публикувано на 12.12.24 в 14:41
архив

Изплащат в кратки срокове парите за пострадалите семейства от Воден и Крайново

13-те домакинства от боляровските села Воден и Крайново, които загубиха домовете си в пожара през юли, ще получат в кратки срокове отпуснатите от държавния бюджет средства, увери областният управител на Ямбол Николай Костадинов. С постановление на Министерския съвет преди седмица бяха отпуснати 672 хил. лева.  Над 600 000 лв отпусна държавата за..

публикувано на 12.12.24 в 13:29
Общински съвет - Бургас, заседание

Бургаските съветници се обединяват около казуса с детската болница

Бургаските общински съветници загърбват политическите си пристрастия и се обединяват в подкрепа искането на кмета Димитър Николов за средства в бюджета на страната за довършване на детската болница. За целта те са изготвили декларация подписана от всички членове на Общинския съвет, която ще бъде разгледана на следващата сесия на 20-ти декември. Документът..

публикувано на 12.12.24 в 12:48