Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалисти спорят за автентичността на културното наследство

Как да опазваме наследството от миналото и да развиваме културен туризъм с уважение към автентичността и мисъл за бъдещето. Това е днешната тема на Радио Бургас. Дали възстановяването на крепости и храмове от миналите цивилизации  в целия им блясък ще ни доведе повече туристи или напротив надстрояването върху руините  при липса на достоверна информация и верен материал е проява на лош вкус, неуважение към историята, незачитане на европейските критерии за културно наследство. В основата на този разгорял се последните години спор стоят  и европейските пари,  с които до момента в България са реставрирани 10 крепости. През новия програмен период страната ни ще получи от Европа 300 млн. евро със задачата да се възстановят и поддържат културните паметници. Крепостите ни са най-мащабните исторически обекти, които хващат окото и затова към тях са се устремили общините в последно време, казва проф. Божидар Димитров. Бутафория ли са обаче възстановените твърдини?  Ето тезата на директора на  НИМ Божидар  Димитров за тежката дискусия,  в която участват историци, археолози, художници и реставратори:

чуйтезвуковия файл



По думите на проф. Божидар Димитров за миналата година половин милион туристи са посетили възстановената крепост Цари Мали град в самоковското село Белчин. Това е обекта, който подобно на крепостта Кракра край Перник отнася най-много критикиза бутафория и липса на  историческа достоверност. Другите възстановени обекти, които привличат туристи са крепостите Яйлата, край Каварна, обектите край Мездра и Пещера. В  момента се реставрира Траянови врата,  в Созопол все още не са довършени пълните реставрации.  Според директора на НИМ крепостите, които са само руини не могат да бъдат използвани за туризъм и трябват средства за да станат  атрактивни за посетители.  Директорът на РИМ Милен Николов е на мнение , че  останките от късноантични и средновековни укрепления трябва да се вдигнат и над земята, но не в напълно завършен вид

чуйте звуковия файл



Художникът Владо Руменов от Гражданската инициатива за опазване на българското културно наследство призова Европа да спре да дава пари за крепости, които никой не е виждал как са изглеждали. По този начин се вандализират паметниците и се подменя тяхната автентичност, смята още Владо Руменов. Тезата на известния български архитект- проф. Тодор Кръстев, който призова към широка дискусия на всички нива за това как да се отнасяме към  материалното наследство от миналото  ще чуете в  предаването “Булевард  Демокрация“ този следобед.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повишава се възрастта за сключване на брак, жените се омъжват след 30

Повишава се възрастта за сключване на брак, отчете психологът Михаела Джоргова. При жените средната възраст за женене е 30 години, а при мъжете – 33. Младите хора предпочитат да съжителстват заедно, отколкото да се обвържат, посочи тя: „Младите хора са предимно ориентирани към личностно развитие, кариера, осигуряване на финанси. За тях бракът..

публикувано на 02.02.25 в 11:00

Честваме Сретение Господне

Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството..

публикувано на 02.02.25 в 08:09

И в село Кости зарязаха лозите за Трифоновден

Народният празник Трифон Зарезан се почита от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите. Някои хора го празнуват на 1 февруари (с църковния празник), а други – на 14 февруари. Тази година членовете на Тракийския Културен Клуб в гр. Царево зарязаха лозите в село Кости, съобщават от морската община. С домашна пита, вино и мезета..

публикувано на 01.02.25 в 18:10

Зловредни кампании и страх от поскъпване на живота създават скептицизъм към еврото

Зловредни кампании, липса на адекватна информация и страх от поскъпването на живота създават обществен скептицизъм към въвеждането на еврото. Това показва независим телефонен сондаж на социологическата агенция "Мяра", проведен между 29 и 31 януари сред 801 пълнолетни български граждани. 25,7% от анкетираните в телефонния сондаж подкрепят въвеждането на..

публикувано на 01.02.25 в 17:05
Пепа Генчева

Утвърдени са правилата за избор на изпълнител на паметника на Радой Ралин в Сливен

Условията и правилата за конкурс за избор на изпълнител на паметника на писателя Радой Ралин в родния му Сливен вече са разписани. Това обяви общинския съветник Пепа Генчева, която е част от инициативния комитет за издигането на паметника.  Очаква се в най-скоро време те да бъдат обявени официално от Инициативния комитет.  Мястото, където ще..

публикувано на 01.02.25 в 15:45

Бургас почете жертвите на комунизма (ВИДЕО)

Бургас почете паметта на жертвите на комунистическия режим. Представители на обществени и политически организации отдадоха почит към избитите от Народния съд на 1 февруари 1945 година. С минута мълчание и полагане на венци и цветя пред паметната плоча на жертвите на комунизма в центъра на града политици и граждани дадоха заявка,..

обновено на 01.02.25 в 13:42

Избраха новия Цар на виното в Ямбол

С ритуално зарязване на лозите в най- стария ямболски квартал местните винари почетоха днешния празник. За поредна година беше избран и Цар на виното, който получи короната от миналогодишния й носител.  В центъра на квартал Каргон, в двора на читалище „Пробуда“, където преди десетилетие беше засадена лоза от местен сорт, за поредна година се събраха..

публикувано на 01.02.25 в 13:40