Как да опазваме наследството от миналото и да развиваме културен туризъм с уважение към автентичността и мисъл за бъдещето. Това е днешната тема на Радио Бургас. Дали възстановяването на крепости и храмове от миналите цивилизации в целия им блясък ще ни доведе повече туристи или напротив надстрояването върху руините при липса на достоверна информация и верен материал е проява на лош вкус, неуважение към историята, незачитане на европейските критерии за културно наследство. В основата на този разгорял се последните години спор стоят и европейските пари, с които до момента в България са реставрирани 10 крепости. През новия програмен период страната ни ще получи от Европа 300 млн. евро със задачата да се възстановят и поддържат културните паметници. Крепостите ни са най-мащабните исторически обекти, които хващат окото и затова към тях са се устремили общините в последно време, казва проф. Божидар Димитров. Бутафория ли са обаче възстановените твърдини? Ето тезата на директора на НИМ Божидар Димитров за тежката дискусия, в която участват историци, археолози, художници и реставратори:
чуйтезвуковия файл
По думите на проф. Божидар Димитров за миналата година половин милион туристи са посетили възстановената крепост Цари Мали град в самоковското село Белчин. Това е обекта, който подобно на крепостта Кракра край Перник отнася най-много критикиза бутафория и липса на историческа достоверност. Другите възстановени обекти, които привличат туристи са крепостите Яйлата, край Каварна, обектите край Мездра и Пещера. В момента се реставрира Траянови врата, в Созопол все още не са довършени пълните реставрации. Според директора на НИМ крепостите, които са само руини не могат да бъдат използвани за туризъм и трябват средства за да станат атрактивни за посетители. Директорът на РИМ Милен Николов е на мнение , че останките от късноантични и средновековни укрепления трябва да се вдигнат и над земята, но не в напълно завършен вид
чуйте звуковия файл
Художникът Владо Руменов от Гражданската инициатива за опазване на българското културно наследство призова Европа да спре да дава пари за крепости, които никой не е виждал как са изглеждали. По този начин се вандализират паметниците и се подменя тяхната автентичност, смята още Владо Руменов. Тезата на известния български архитект- проф. Тодор Кръстев, който призова към широка дискусия на всички нива за това как да се отнасяме към материалното наследство от миналото ще чуете в предаването “Булевард Демокрация“ този следобед.
Повишава се възрастта за сключване на брак, отчете психологът Михаела Джоргова. При жените средната възраст за женене е 30 години, а при мъжете – 33. Младите хора предпочитат да съжителстват заедно, отколкото да се обвържат, посочи тя: „Младите хора са предимно ориентирани към личностно развитие, кариера, осигуряване на финанси. За тях бракът..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството..
Народният празник Трифон Зарезан се почита от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите. Някои хора го празнуват на 1 февруари (с църковния празник), а други – на 14 февруари. Тази година членовете на Тракийския Културен Клуб в гр. Царево зарязаха лозите в село Кости, съобщават от морската община. С домашна пита, вино и мезета..
Зловредни кампании, липса на адекватна информация и страх от поскъпването на живота създават обществен скептицизъм към въвеждането на еврото. Това показва независим телефонен сондаж на социологическата агенция "Мяра", проведен между 29 и 31 януари сред 801 пълнолетни български граждани. 25,7% от анкетираните в телефонния сондаж подкрепят въвеждането на..
Условията и правилата за конкурс за избор на изпълнител на паметника на писателя Радой Ралин в родния му Сливен вече са разписани. Това обяви общинския съветник Пепа Генчева, която е част от инициативния комитет за издигането на паметника. Очаква се в най-скоро време те да бъдат обявени официално от Инициативния комитет. Мястото, където ще..
Бургас почете паметта на жертвите на комунистическия режим. Представители на обществени и политически организации отдадоха почит към избитите от Народния съд на 1 февруари 1945 година. С минута мълчание и полагане на венци и цветя пред паметната плоча на жертвите на комунизма в центъра на града политици и граждани дадоха заявка,..
С ритуално зарязване на лозите в най- стария ямболски квартал местните винари почетоха днешния празник. За поредна година беше избран и Цар на виното, който получи короната от миналогодишния й носител. В центъра на квартал Каргон, в двора на читалище „Пробуда“, където преди десетилетие беше засадена лоза от местен сорт, за поредна година се събраха..
Стартира инициативата за изграждане на църква в Траурния парк на Бургас, обяви в социалните мрежи кмета Димитър Николов. Това е уточнено на срещата с..
Община Бургас за пореден път ще поиска собствеността върху терен в к-с „Възраждане“, съобщават от администрацията. Имотът се намира на ъгъла на улиците..
Денят на лозарите и винарите Трифон Зарезан ще бъде отбелязан с празнична програма в община Елхово. Ще бъдат наградени победителите в конкурса за най-добро..