Тази година арменците по целия свят отбелязват една тъжна годишнина - 100 години от геноцида над арменския народ. Днес се очаква милиони хора, включително държавни лидери да отбележат годишнината от началото на трагедията.
С поход до Турското консулство, който ще завърши пред Морското казино арменската общност в Бургас ще почете жертвите на арменския геноцид. Проявите ще преминат под мотото „Помня и осъждам, каза отец Дер Зарех от арменската църквата "Сурп Хач”. Повече от 20 държави, включително Франция и Русия, са признали арменския геноцид. Икономически интереси стоят пред Турция обаче, за да признае за геноцида, смята отец Зарех:
„Турция никога няма да се покае. Турция иматакива големи интереси. Ако Турция признае геноцида, ще трябва да връща много много земи, много къщи. Всички палати в Истанбул са строени все от арменци, все още си седят. ..Така че покаяние за арменците ще има колкото за баташкото клане, за Перущица и така нататък…
А в световен мащаб еп ризнат, айде да не кажем почти навсякъде, но в осемдесет процента е признат. Но не е признат от българското правителство.. папата направи специална литургия с участието на арменския католикос…
Както тракийците, така и арменците си имат нотариални актове за изоставените имоти, даже американските бази, които са в Турция са места на арменците и те си имат още документи…“
В Бургас десетки арменци гледаха вчера на голям екран пряко от Армения канонизацията на милион и половина техни сънародници, избити в началото на XX век в Османската империя. Церемонията на най-голямата канонизация в историята е част от емоционалното отбелязване на 100 години от геноцида. Късно ли идва тази канонизация и необходима ли е - мнението на един от по-младите арменци, живеещи в Бургас - Артур:
„Жертвите са мъченици. Но за канонизация се правят хора, които са допринесли нещо изключително, а те в случая не са светци, те са мъченици…Така че в случая трябваше по-скоро да се обявят за мъченици…неща, случили се преди сто години сотават вече само в историята. Сегашното поколение няма и помен от нещата, които тогава са се случили…Всъщност нико не знае колко точно хора са загинали – дали два или един милион, но цифрата е ужасяваща. В новаат история на света има два-три такива случая. За двадесети век това е първият подобен. „
Като част от проявите по повод 100 -годишнината, днес в Бургас ще бъде открита паметна плоча на убития в Турция арменски журналист Хрант. Тя ще бъде монтирана на северната фасада на арменската църква.
18-годишният ученик от Природо-математическата гимназия Калин Узунов спаси Светия кръст в Бургас. Той е състезател по водна топка. Младежът бе един от 56-те смелчаци, хвърлили се във водите на Черно море на днешния Йордановден. Най-възрастният, скочил за кръста, е 72-годишният Васил Николов.
Добромир Янакиев пръв стигна до Светия кръст в Царево. Ритуалът се проведе в квартал Василико и на пристанище ,,Мичурин‘‘. Празникът започна в 9 часа с тържествена Света литургия и в двете църкви - храм ,,Св. Цар Борис –Михаил‘‘ и храм ,,Св. Успение Богородично‘‘ в кв. Василико, отслужена от отец Божиц и отец Стоян. Късметлията..
Бургазлията Матей Гюров се нуждае от спешна бъбречна трансплантация. Тя трябва да се извърши спешно в чужбина. Сумата, която трябва да се заплати, е 150 000 лева и е непосилна за семейството му. За целта има открита дарителска сметка : Банка ДСК BIC: STSABGSF IBAN: BG63STSA93000031468666 Приложение/сметка: 02/0000000031468666 Матей Ганчев..
"ДПС-Ново начало" ще внесе предложение за запазване на мерките, с които се освобождават от ДДС хлябът и брашното и се запазва ставката от 9% ДДС за ресторантьорския бизнес. Хлябът поскъпва в цяла България С около 30 стотинки поскъпна хлябът в Бургаско Решението е продиктувано от резкия скок в цените на хляба и хлебните изделия, които са..
Православната църква почита днес Богоявление - Йордановден, който е един от най-големите християнски празници. Днес се освещават бойните знамена, а смелчаци скачат в студените води и спасяват Светия кръст. Десетки са желаещите да премерят сили, скачайки в ледените води на Черно море. В Бургас честванията за Йордановден ще започнат в..
С водосвет на бойното знаме и представителните знамена на военно формирование 22 220 ще започне Богоявленския ритуал в Сливен. Той ще се извърши пред новопостроения храм „Света Петка“ от 11.00 часа. По-късно от 11.30 часа до моста на река Новоселска в кв. „Кольо Фичето“ Община Сливен и Сдружение "Свети Георги победоносец" организират..
Ямбол отбелязва големия християнски празник Богоявление с традиционните ритуали - водосвет на бойните знамена на Българската армия и спасяване на кръста от водите на река Тунджа. В тържествения водосвет пред храма „Свети Николай Чудотворец” ще вземат участие представителни военни части от Ямболския гарнизон. Богоявленската литургия ще бъде..
Ръководството на сливенската многопрофилна болница "Д-р Иван Селимински“ назначи проверка във връзка с изнесен в медийното пространство и социалните..
Напусна ни отец Велик от православен храм "Св. Богородица" в Бургас. "Отец Велик беше изключително мъдър, смирен, добър, благ и състрадателен човек и..
18-годишният ученик от Природо-математическата гимназия Калин Узунов спаси Светия кръст в Бургас. Той е състезател по водна топка...