Днес празнуваме Денят на българската просвета и култура – един от най-съкровените и според мнозина „най-български“ празник, посветен и на създателите на азбуката ни – Светите братя равноапостоли Кирил и Методий, известни още и като „Солунските братя“, съпокровители на Европа. Кирил и Методий са признати за светци още в края на IX век, а сведения за отбелязване на празника им на 11 май има още през XII век.
Това е най-дълго честваният български ден, празнуван вече над 150 години и тачещ събитие, с което родовата памет се гордее повече от 11 века.
В съвременната историография се смята, че за първи път в българските земина 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии.
От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът е организиран от учителя Сава Филаретов.
След въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът се чества на 24 май по официалния държавен календар, а по църковния литургичен календар този ден е на дата 11 май.
През 1968 г. Българската православна църква, вече със статут на патриаршия, въвежда като литургичен календар т.нар. Новоюлиански календар, чрез който се премахва грешката на стария Юлиански календар. Така денят на Кирил и Методий се почита от църквата на 11 май по църковния календар. Но поради вече установената гражданска традиция светското, гражданското и държавно честване остава на (24 май).
За официален празник на Народна Република България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 г., а от 15 ноември 1990 г. е официален празник на Република България (когато Народна република България е преименувана на Република България).
24 май като празник на братята Кирил и Методий днес се отбелязва и в Русия (светски и църковно), Чехия, Република Македония (светски и църковно) и други славянски страни. В Русия се чества за първи път през 1986 г. (в тогавашния Съветски съюз) по инициатива на мурманския писател Виталий Маслов – в Мурманск е най-северната точка, където има паметник на братята Кирил и Методий. Хора от различни раси и държави честват този празник.
Като църковен празник Денят на Кирил и Методий се празнува в Русия от 1863 г.,
а за ежегоден празник на славянската писменост и култура е приет от 1991 г. Както първото честване в СССР, така и следващите имат „столица на празника“ – град, в който са концентрирани тържествата по отбелязването му, това през различни години са градовете Мурманск, Киев, Минск и други, а от 2010 г. за постоянна столица на празника е избрана Москва.
24 май като празник на славянската писменост и на светите братя Кирил и Методий e официален празник и в република Македония, където се отбелязва подобно на празнуването му в България – с много цветя, песни и тържества на учeници и студенти. В центъра на Скопие има новопостроени монументални паметници на св. Кирил и Методий, както и на техните ученици – свети Климент Охридски и свети Наум. Такива монументални паметници има и в Охрид, където се пазят до днес мощите на учениците на Кирил и Методий – свети Климент Охридски – създателя на Охридската книжовна школа, и свети Наум.
В Чехия денят на Кирил и Методий е официален празник на 5 юли, когато недалеч от Бърно, на мястото на столицата на Великоморавия, от която е останал само манастир, се събират хиляди хора да отбележат деня на братята. Паметник на Кирил и Методий има на Карловия мост в Прага, а в катедралата Свети Вит на Пражкия град на витраж е пресъздадено делото на светите братя равноапостоли.
Световноизвестният актьор Димитър Маринов, който спечели “Оскар” и се качи на сцената на „Долби тиътър“ в Лос Анжелис с българския трикольор в джоба си, пристига в Бургас, за да се срещне с всички изкушени от киното и театъра. Събитието е инициирано от Община Бургас и включва предстяне на пътеводителите по актьорска подготовка – „Към сцената“ и..
Премиера на спектакъла „Пепеляшка“ предстои през следващата седмица, на 27 ноември в Държавен куклен театър - Бургас. Класическата приказка по Шарл Перо ще оживее на сцената разказана с кукли марионетки и актьорска игра пред паравана. Идеята залегнала в драматизацията и постановката е да покаже какво е да мечтаеш и кой може да мечтае,..
Русенският театър "Сава Огнянов" представя на бургаска сцена постановката „Образцов дом №6“. Спектакълът е авторски на Орлин Дяков. Сценография и костюми Виолета Радкова, музика Пламен Мирчев- Мирона. Сюжетът разказва за двама млади, които се обичат и искат да се оженят, но той трябва до поиска ръката на момичето от бащата. Така те влизат в..
Луксозно издание с произведения на изкуството на бургаския скулптор Никола Станчев ще бъде представено в Бургас. Новоизлезлият от печат албум е реализиран с подкрепата на Община Бургас и носи заглавието "Материята също е дух” от съставителите Симеон Димитров (режисьор и колекционер на изобразително изкуство) и Пенка Седларска..
Изложба живопис със заглавието „14 стиха“ на Димитър Стоименов ще бъде открита в Галерия Богориди. Експозицията включва 14 творби, всяка от които носи своята история и атмосфера, обединени в своеобразна визуална поезия. През призмата на цветовете и формите, Стоименов изследва темите за природата, човешките емоции и дълбоките вътрешни светове, разказани..
Денят на християнското семейство ще отбележат Читалище "Изгрев 1909" и Етнографския музей в Бургас. Близо 50 ученици от СУ „Йордан Йовков” ще се срещнат с поети, бивши учители и дамите от пенсионерския клуб към Пристанище Бургас. Те ще разкажат за семейството и рода в миналото и днес, съобщи секретарят на читалището Кристина..
Танцова формация "Петлите" ще представят днес спектакъла „Танци на народите“ в Бургас. Той е съчетание на български и балкански фолклор с модерно звучене. Това е фолклорна магия, представена от деца. С него те ще отбележат и своя 18 рожден ден, съобщи ръководителят и създател на групата Георги Димитров. "Денят на християнското семейство е един много..
Танцова формация "Петлите" ще представят днес спектакъла „Танци на народите“ в Бургас. Той е съчетание на български и балкански фолклор с модерно звучене...
Изложба живопис със заглавието „14 стиха“ на Димитър Стоименов ще бъде открита в Галерия Богориди. Експозицията включва 14 творби, всяка от които носи..
Световноизвестният актьор Димитър Маринов, който спечели “Оскар” и се качи на сцената на „Долби тиътър“ в Лос Анжелис с българския трикольор в джоба си,..