Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директорът на РИМ-Бургас представя книгата си за исихазма и митичната Парория

Премиера на книгата „Исихазмът, св. Григорий Синаит и манастирите в Парория” с автор Милен Николов – археолог, директор на Бургаския музей ще има утре от 18.00 ч. в зала „Георги Баев” на Културен център Морско казино. Трудът ще бъде представен от проф. Диана Радойнова от БУ „Асен Златаров”.

Книгата е посветена на най-мистичното течение в християнството – исихазма, който е известен още от ІІІ-ІV в., и е дело на първите християнски монаси-отшелници. Исихастите приемат за подражание живота на св. Йоан Кръстител – великия аскет, който по думите на самия Исус Христос, бил най-висшия  човек, раждан от жена преди него.

В книгата е проследено развитието на отшелническото и киновиалното монашество от неговото начало (ІІІ в.) до средните векове, когато исихазма добива широко разпространение и разцвет, особено през ХІV в. Това негово възраждане е дело на св. Григорий Синаит, който от монах в манастира св. Екатерина в Синай се превърнал в най-великия християнски учител в православния свят. Строг аскет и отшелник, пример за подражание на огромен брой ученици, той обучил стотици монаси на Атон. След 1333 г., поради многото турски нападения, монасите били принудени да се крият зад стените на Атонските манастири. Но св. Григорий бил отшелник, който не можел да живее по този начин. Затова с няколко ученика се установил в Парория – пограничната зона между Византия и България, където се простира и до днес Странджа планина. Тук той основал четири манастира, като Великата лавра-централния манастир, била посветена на Св. Богородица. Поради многото разбойнически нападения св. Григорий поискал помощ от българския цар Иван Александър. Българския владетел спрял набезите на разбойниците и няколко пъти дарявал големи суми на манастирите. Именно благодарение на тази помощ била изградена Великата лавра – със стена, кула, огромен храм, монашески килии, стаи за поклонниците, добитък, земя и мн. др. По този начин се създала силна връзка между св. Григорий и българския царски двор. Вследствие на това, в Парория дошъл на обучение младия Теодосий Търновски, бъдещия български светец, който бил член на една от най-висшите аристократични фамилии на Българското царство. Той станал любим ученик на Св. Григорий Синаит и се ползвал с голям респект. Затова след смъртта на св. Гиргорий през 1346 г., монасите в Парорийските манастири избрали единодушно за техен наставник именно св. Теодосий Търновски. Но българина отказал – той тръгнал на пътешествие в Гърцея, а впоследствие отново с помощта на цар Иван Александър, създал и Търновската книжовна школа.

Но и други двама български светци са били учители на св. Григорий Синаит – това са св. Роман Търновски и св. Ромил Видински. Първия от тях ръководил Търновската книжовна школа след смъртта на св Теодосий, а втория станал един от най-уважаваните християнски учители на православния свят в Атон, Албанските планини и в края на земния му път – и в манастира Раваница, Сърбия, където е погребан.

В книгата широко е отразена дискусията за местоположението на Парория. С нов анализ на известните до този момент извори и с привличането на нови, неизползвани досега изворови данни, авторът на книгата доказва, че Парория е цялото пограничие между България и Византия през ХІV в., а манастирите на св. Григорий Синаит са построени в най-високите части на Странджа планина, вероятно в зоната на днешната българо-турска граница.

Книгата е илюстрирана с цветни изображения и карти, и е написана в достъпен, научно-популярен стил. Това е първата книга в българската историческа литература, посветена на исихазма и Парорийските манастири. Тя е и първата, в която детайлно е посочена основната роля на св. Григорий Синаит за възхода на исихазма през ХІV в.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас подредиха изложба на открито в деня на влажните зони

Трима фотографи - Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков подредиха изложба на открито в Бургас в Световния ден на влажните зони , който отбелязваме днес. Експозицията може да се види на главната улица „Александровска“ до общината.  Името й е „Сини хоризонти: Вдъхновения от брега“ и се организира от Фондация "Виа Понтика" в партньорство с..

публикувано на 02.02.25 в 12:22
Розови пеликани

Отбелязваме Световния ден на влажните зони 2025 с експозиция в Бургас

Експозицията  „Сини хоризонти: Вдъхновения от брега“,  на Фондация "Виа Понтика" ще бъде представена днес пред сградата на Община Бургас. Изложбата е посветена на уникалната красота на бургаските езера и морския бряг, заснети през обективите на фотографите Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков.  Експозицията ще бъде открита в 11 часа...

обновено на 02.02.25 в 09:07

Бургазлии гледат филма за Мария Калас преди европейската му кино премиера

7 хитови филмови заглавия гледат бургазлии в Дома на НХК от днес до 11 февруари. Филмовият маратон започва в петъчната вечер от 18 часа с „Майсторът и Маргарита“. Поради огромния интерес това е втора прожекция за нашумялата лента по романа на руския писател Михаил Булгаков. На 8 февруари  любимият на няколко поколения детски образ Чебурашка също..

публикувано на 31.01.25 в 11:38
Петко Йорданов

80 творби на известни наши художници на изложба в Ямбол

Първата за годината изложба беше открита в ямболската художествена галерия „Жорж Папазов“.  В една от най-големите галерии в страната до края на февруари посетителите могат да разгледат над 80 творби на известни наши художници, работили през последните 120 години.    Творбите в експозицията са станали част от фонда на галерията в периода 2020-2024..

публикувано на 31.01.25 в 09:48

В събота се прощаваме за последно със Захари Чернев

В събота изпращаме в последния му път певеца Захари Чернев. Обичаният от бургазлии изпълнител почина на 29 януари на 79-годишна възраст. Отиде си певецът Захари Чернев Поклонението ще бъде от 14 часа на 1 февруари в Траурния парк на Бургас. Захари Чернев е роден на 30 ноември 1945 г. За себе си приживе казваше, че Бургас е най-голямата му..

публикувано на 30.01.25 в 17:29

Любим автор на Роби Уилямс и Боно от U2 идва за премиера на своя книга в Бургас

Любимият автор на Роби Уилямс и Боно пристига в Бургас, за да представи лично своята книга “Черната книга – медитации за всеки ден”, издадена на български език от Фондация „Калпатару”. Световно признатият изследовател - индолог и автор на няколко книги и филми Свами Тиртха ще се срещне с читатели в София, Бургас, Варна и Пловдив...

публикувано на 30.01.25 в 17:00

“Триумф” с Мария Бакалова ще бъде показан премиерно на 20 март в Бургас

“Триумф” с Мария Бакалова ще открие 23- тия “София филм фест на брега”в Бургас. Киносъбитието е от 20 до 28 март в Дома на НХК. Два дни по-късно у нас започва официалното разпространение на филма в кината. Копродукцията между България и Гърция е черна комедия,чиято история се върти около загадъчния случай с дупката в село Царичина. Сценарият на Дечо..

публикувано на 30.01.25 в 14:00