Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов и Горанов се срещнаха с представители на МВФ и Световната банка

Вл.Горанов: Дефлационните процеси у нас спират

| обновено на 30.05.15 в 17:55

Има сигнали за спиране на дефлационните процеси у нас, заяви финансовият министър Владислав Горанов. По думите му икономическият цикъл и правителствените политики за подкрепа на бизнеса допринасят за съживяването на бизнеса у нас:

Според последните наблюдения, налице са положителни очаквания в бъдещото развитие във всички основни сектори в икономиката, особено в секторите промишленост и строителство. Налице са сигнали за спиране на дефлационните процеси. Оптимизъм будят и предварителните оценки и данни, относно бюджетния баланс. Осигурената финансова стабилност е следствие на предприетите от правителството мерки за подобряване на бизнес средата, цялостно повишаване на фискалната устойчивост в дългосрочен план и нулева толерантност към контрабандата и опити за отклоняване на приходи в бюджета.

Късно снощи финансовото министерство оповести, че приходите от събираемостта на данъците надхвърлят предварителните очаквания. Затова в хазната за април има излишък от над 1 млрд. лева. Очаква се през май излишъкът да надхвърли 1,1 млрд. лева.

Стана ясно също, че премиерът Бойко Борисов е уверил представителите на Международния валутен фонд /МВФ/ и на Международната банка за възстановяване и развитие /МБВР/, че правителството работи за гарантиране на политическата стабилност и подобряване на международната репутация на страната.

В съобщение на правителствения пресцентър се казва още, че премиерът и финансовият министър са запознали гостите с усилията на кабинета за гарантиране на финансовата стабилност на държавата, за борбата срещу корупцията и сивия сектор в икономиката, както и за осъществяването на ключови реформи.

Бойко Борисов е уверил представителите на МВФ и на МБВР, че се полагат максимални усилия новият управител на БНБ да бъде подкрепен от всички политически сили и скоро назначението му да стане факт.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44