Празник „Птици, плетеници и хамаци“организират днес от Българска фондация Биоразнообразие и Регионалната инспекция по околна среда и води - Бургас по повод 35 годишнина на резерват Атанасовско езеро.
Лагуната е обявена за резерват на 12 август 1980 г. Тук се срещат 333 вида птици от всички 420 в България и гнездят над 120 вида „пернати“, голяма част от които са защитени и включени в Червената книга.
„Всеки, който има желание и интерес може да се включи в рожденния ден на лагуната. До укритието за птици до Атанасовско езеро ще стигнем с велосипеди, ролери, тротинетки като тръгнем в 17.30 от открита сцена „Охлюва“ в Морската градина“. Кой иска може да дойде до мястото директно ( бензиностанцията на изхода на града за кв. Сарафово)в 18 часа“, съобщи Радостина Ценова от Българска Фондация Биоразнообразие.
Предвидено е наблюдения на птици и лежане по специалните хамаци в break-зоната между дърветата. За по-сръчните и ентусиазираните е организирана работилница за плетене с ракита. Майстор Станко Киров от Българово ще научи желаещите как да плетат, за да могат да се включат по-нататък в плетенето на паравани по Пътеката на саблеклюна. С тях ще се намали безпокойството на птици от бъдещите многобройни посетители. Ще има и почерпка с торта.
Празникът за рождения ден на резервата е посветен на 2015 - година на лагуната Атанасовско езеро и се организира по проект Солта на живота, LIFE +, изпълняван от БФБ, в партньорство с БДЗП и Черноморски солници АД.
чуйте в звуковия файл интервю на Стефка Бакърджиева
Започва поетапното изплащане на държавната помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от измръзване и слана. Очаква се днес по сметките на стопаните да постъпят над 3 млн лв. Бюджетът за държавната помощ, утвърден от Държавен фонд "Земеделие", е 32 млн лв. Помощта е за измръзнали и осланени череши, вишни и кайсии, като на този..
От днес до четвъртък в сливенския участък на автомагистрала „Тракия“ временно се променя организацията на движение между пътните възли „Нова Загора“ и „Ямбол“ от 240-и до 273-и км., заради премахване на крайпътна растителност съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Премахването ще става поетапно в двете посоки София и Бургас...
След края на лятото в община Несебър ще правят анализ на летния туристически сезон, но впечатленията са че и това лято има много туристи. Това коментира пред БНР Бургас кметът Николай Димитров. Той подчерта, че политиката на местната администрация е насочена към подобряване на инфраструктурата и на подобряването на условията за живот. На това..
Потушен е пожарът, пламнал на обяд в района на пътен възел „Петолъчката“. Огънят е обхванал десетки декари сухи треви и храсти. На терен остават три противопожарни екипа, тъй като заради силния вятър има риск от повторно разпалване. От полицията уточниха, че няма опасност за близки населени места. Движението по подбалканския път и отсечката..
Няма промяна в състоянието на Христина и 4-годишния ѝ син Мартин, които остават в тежко състояние след инцидента с АТВ в Слънчев бряг. Това съобщи Юлиян Здравков, чийто две деца също пострадаха при инцидента. Той потвърди, че в УМБАЛ – Бургас пристига националният консултант по анестезиология проф. Николай Младенов. Заедно с лекарите от болницата той..
Църногоровският панаир е акцент в днешния трети ден на Летните културни празници в Малко Търново. Празничната програма ще се проведе в местността Черногорово. Тя се намира около 4 км югоизточно от Малко Търново, около Църногоровската река. Това е една от най-красивите местности в района, любимо място за отдих на малкотърновци и гостите на града...
Започва 11-то издание на Скейт фестивала в Бургас. Днес в района на Съдебната палата ще има състезателна част, а след това ще бъде открита изложба с тематични фотографии в Конгресния център. Един от организаторите Ивайло Найденов, управител на Скейтборд клуб Бургас, каза че тази година форма е по-различен. " Състезанията няма да само на..
Няма промяна в състоянието на Христина и 4-годишния ѝ син Мартин, които остават в тежко състояние след инцидента с АТВ в Слънчев бряг. Това съобщи Юлиян..
От днес до четвъртък в сливенския участък на автомагистрала „Тракия“ временно се променя организацията на движение между пътните възли „Нова Загора“ и..
Потушен е пожарът, пламнал на обяд в района на пътен възел „Петолъчката“. Огънят е обхванал десетки декари сухи треви и храсти. На терен остават три..