Пореден случай на паднал огромен клон на едно, сравнително, оживено място в Бургас. И снощи, след силния вятър, няколко метров клон се стовари на една от новоизградените детски площадки в Борисовата градина. В рамките на един месец – това е третият подобен случай на същото място. За щастие, отново не е паднал върху човек. Какво прави в посока превенция на това място община Бургас?
Опитите ни да разберем нещо се оказват неуспешни вече повече от две седмици. Първият голям клон падна на детска площадка на 1 октомври. Служители минаха, нарязаха го и почистиха. На следващата седмица, отново в Борисовата градина, на една от алеите, посред бял ден падна още един – има – няма – 4 метра. Докато аз, воден от репортерското си любопитство го снимах, в ранните часове на 8 октомври, зад мен падна още един. Е, ако се беше срутил на главата ми, едва ли щеше да ме убие, най-много око да извади. Но, нищо – имам две. Снощи, след силния вятър, още един голям клон падна върху детска площадка.
Воден от някакви наивни мисли, реших, че след първия случай, ще се направи някакво обследване, което да даде информация дали няма изсъхнали клони, които трябва да се отстранят, за да не стане някой трагичен инцидент. Или пък стари дървета, които трябва да се подменят.
В рамките на цял работен ден не успях да се свържа с Емилия Праматарова, началник на отдел „Озеленяване“ в община Бургас. От пресцентъра на общината също не успяха. Или поне така ми отговориха. Затова се обърнах отново през пресцентъра със следните въпроси:
1. Каква е причината за падането на клоните? Били ли са изсъхнали? Има ли заболяване по дърветата или се отдава на старост?
2. От какъв вид са дърветата, подлежат ли на подмяна? Подлежат ли на окастряне на сухите клони или друг вид действия по тях?
3. След като преди седмица, отново на същото място имаше подобен инцидент, направено ли е обследване на дърветата в Борисовата градина?
4. Ако да – какво е показало то и какви мерки са взети?
5. Ако не – какви са причините да не бъде направено?
6. Включена ли е Борисовата градина в плана на „Дендропротект“ за обследване на дърветата в Бургас?
7. Ако да – влязла ли е в графика им или кога ще влезе? Ако е обследвана вече – какви са констатациите им?
8. Ако не – какви са причините да не е включена?
9. След този инцидент, ще бъдат ли предприети и какви мерки относно осигуряване на сравнително ниво на безопасност в градинката?
Тук една малка отметка, че община Бургас сключи договор за обследване на дърветата в града със специализирана фирма за това – „Дендропротект“. Контрактът бе за малко над 123 000 лв., а поръчката носи заглавието „Изработване на карта на зелената система и фитосанитарна експертна оценка на съществуващата декоративна дървесна растителност на територията на община Бургас“. По договор, трябва да се направи задълбочен анализ на дърветата.
Седмица по-късно, отговор на тези въпроси от общината не получихме. Две седмици по-късно, отговор на тези въпроси от община Бургас все още няма. Днес, след поредния случай, отново се обърнахме към администрацията. Този път успяхме да открием началника на отдел „Озеленяване“ Емилия Праматарова, която директно отказа всякаква информация и ни препрати към пресцентъра. Без въобще да се развълнува от факта, че още преди две седмици вече сме питали за тези неща. Излишно е да ви казвам, но все пак ще го направя – и до този момент не сме получили отговор на тези въпроси. И за да обясним защо те са важни:
1. Защото Борисовата градина е място, където стотици бургазлии минават всеки ден, а в хубавото време почиват по пейките и децата им играят на площадките.
2. Защото и аз, егоистично погледнато, минавам от там всеки ден и не искам някой клон да падне на главата ми.
3. Защото след като е имало един такъв инцидент, най-малкото звучи логично, да се направи поне усилия да се предодврати следващ.
4. Защото община Бургас плаща на фирма да върши ИМЕННО ТОВА и фирмата трябва да го свърши до края на годината.
5. Защото мнозина от нас помнят Пейо Янчев, който бе смазан от паднало дърво в Бургас.
6. Защото някои все още помнят как друго дърво, преди няколко месеца, при липса на какъвто и да е вятър, падна на ул. „Климент Охридски“ в Бургас и потроши няколко автомобила.
И на този фон, това, което община Бургас прави, ми мирише на мълчалив отказ на информация какво предприема, за да предпази своите граждани от падащи дървета, клони и други подобни. Защото обратното означава, че нищо не прави. И, ако не прави нищо, кой и как ще санкционира нищоправещите? Или ще чакаме пак някое дърво да убие следващия Пейо, да потроши някой човек или да смаже някое – друго дете. И тогава пак ще търсим виновен. След дъжд качулка.
Заради провеждането на Полумаратон Бургас 2024 на 24 ноември – неделя, ще бъде въведена временна организация на движението от 7 до 14:30 часа в района на трасето, по което ще преминат бегачите, съобщават от общината. Мярката се налага заради осигуряването на безопасността на участниците в спортното събитие. Ето кои участъци ще бъдат затворени за..
Спектакълът "Ритуали на душата" ще бъде представен тази вечер, 22 ноември в Културен дом НХК в Бургас. Този път той е специално ориентиран към младежката публика, съобщават неговите автори от Танцова компания "Дюн". От екипа допълват, че "Ритуали на душата" е един от най-успешните им проекти, който е имал над 60 представяния в страната, както и..
Затваря се за движение част от ул. "Одрин" в участъка от кръгово кръстовище „Трапезица“ до ул. „Марица“, съобщават от общината. От 9 часа днес до 18 часа на 23 ноември се въвежда временна организация, поради извършване на реконструкция на ВиК мрежа на улицата. Ограничението няма да важи за превозни средства, които обслужват прилежащите сгради и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм „Св. Архангел Михаил“ в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120 годишният храм бяха кръстени 17 деца и 23 ма възрастни. За днешния празник сливенският митрополит Арсений каза:..
Авариен ремонт ще започне на рушащия се мост, който свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, след инспекция на мостовото съоръжение. При облекчени процедури по Закона за обществените поръчки се очаква ремонтните дейности да стартират в началото на следващата..
Първото рали „Созопол“ събира любители на адреналина и високите скорости от цялата страна на 23 ноември, събота. Участниците ще бъдат мъже и жени, които ще са разделени в две категории – професионалисти и аматьори. Това обясни за БНР Бургас Кремена Митева, един от организаторите. До момента в състезанието, което ще се проведе на..
Въпросът за провеждането на местния референдум относно каменната кариера в Каблешково ще се решава от бургаския административен съд. Причината е становище на областния управител, с което се оспорва легитимността на проведената процедура. Жители на Каблешково: Готови сме да браним града, няма да допуснем взривове до къщите си Мотивите за..
"На Ахелой е извършен ремонтът изцяло, без пречиствателна станция. Нужни са около 18 млн. лв. В Порой довършваме ремонта на кулата до края на годината...
Пътноподдържащите фирми в Ямболска област са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, стана ясно на днешното заседание на областния щаб за..
Емблематични места в Бургаска област светнаха в синьо тази вечер. Осветен е мостът в Бургас, сградата на общината в Руен и Общинският детски комплекс в..