Студентският празник датира още от 1903 г., когато се е чествал 15-годишният юбилей на Софийския университет. От 1994 г. 8 декември става празник на всички студенти в България. Така днес студентите празнуват своя празник за 112-и път.
През 1897 г. министърът на просвещението проф. Иван Шишманов поставя въпроса първото висше училище в България да има "по-особен, свой празник". През 1902 г. Академичният съвет на Софийския университет решава това да е денят на просветителя Свети Климент Охридски - 25 ноември. По нов стил това е 8 декември. Министерството се съгласява и студентите го отбелязват за първи път през 1903 г.
Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност. През 1962 г. празникът на Софийски университет на 8 декември отново е възстановен.
На заседание на Съвета на ректорите на 28 октомври 1994 г. е взето решение 8 декември да бъде неучебен ден и празник на всички български студенти. Така празникът започва да се чества в цялата страна. Преди това Софийският университет решава да отдели патронния си празник от общия празник на 8 декември и определя 25 ноември за свой официален празник.
Голямо количество опасни отпадъци, включително и използвани медицински консумативи, са открити в изоставен търговски обект в покрайнините на Ямбол. Подаден е сигнал в здравната инспекция в града, очаква се проверка от Регионалната екоинспекция в Стара Загора. След сигнала, получен в края на миналата седмица, е извършена проверка в обекта, обясни..
Ученици от специалност "Парково строителство и озеленяване" в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ – Бургас провеждат благотворителна кампания за събиране на капачки. Това е поредна тяхна инициатива в подкрепа на отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас. Целта ни е деца да помагат на деца, а кампанията..
От днес - 16 май започва ремонт на пътя Бургас- кв. Сарафово, съобщават от общината. Поради тази причина за един месец пътното платно в посока от град Бургас до квартала ще бъде затворено. Движението се преустановява от 9 часа днес до 15 юни. През това време ще се ремонтира настилката в участъка между пътен възел „Каблешково“ и пътен възел..
100% е щетата върху реколтата от череши в областта, по-специално Карнобат и Айтос, посочи един от най-големите производители в региона и страната Вежди Орманов: „Не сме имали толкова ниски температури през април от много време насам. През нощта се достигаше до -7 градуса. Черешите измръзнаха, а и не само – производителите на други..
Днес се навършват 149 години от бунта в ямболското село Бояджик. И тази година пред паметника „Априлец“ в покрайнините на селото ще се състои възпоменателна церемония. Едно от най-кръвопролитните събития по време на Априлското въстание е клането в село Бояджик. На 17 май 1876 година са избити близо двеста души, припомня историкът Христина Дженкова:..
Рехабилитация на пътната настинка е основният приоритет за квартал Сарафово . Това показва допитване на сдружение „За Сарафово“ до жителите на квартала. Те настояват за довършване на тротоарите по централната улица „Ангел Димитров“. 27% от включилите се в онлайн допитването близо 300 души са посочили именно пътните ремонти като най-належащи за..
Протест на обществените медии у нас. Кръстовището пред Софийския университет е блокирано от служители на БНР, БНТ и БТА, които искат от държавата увеличение на заплатите с най-малко 15 процента. Пряко от акцията под надслов: "Трудът в медиите има стойност". Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест, искането - увеличение на заплатите с минимум 15%..
21 студенти-гвардейци от Бургаския държавен университет "Проф.д-р Асен Златаров" дефилираха днес със знамето на отряда им. То беше осветено от..
Изложбата „90 години БНР-радиото на поколения българи“ акостира в Бургас. Поводът е юбилеят на обществената медия, който през 2025 година се отбелязва с..
От днес - 16 май започва ремонт на пътя Бургас- кв. Сарафово, съобщават от общината. Поради тази причина за един месец пътното платно в посока от град..