Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Петко Петков: "Пет века не могат да бъдат определени с една дума"

"Историците отдавна сме се произнесли, че най - подходящите  определения за петте века, в които българите са били под османска власт са „османско владичество“, „господство“, „иго“, но не и „присъствие“ и „съвместно съжителство“, коментира предложените промени в учебния материал за 6 - ти клас проф. Петко Петков, историк и дългогодишен зам. ректор на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“.

Терминът „турско робство“ не е точен, защото институтът робство не присъства, а турци няма в тази империя, турската нация и държава се създава по - късно. „Османско владичество“ не принизява степента на угнетение на българския народ и неговото основание да се бори за Освобождение, но не го поставят в нелепата ситуация нашите деди, които са живели и носили трудния път на Възраждането да ги накараме, да се чувстват те роби, каквито те не са били по душа“, каза проф. Петков.

Според него ограничаването по принцип на часовете по история е изключително погрешно и „горчивите плодове от това ще бъдат брани след години“. Учителят трябва да има време да обясни учебния материал на ученика, защото това е част от преподаването.  Трябва да се работи с децата не само чрез учебниците, но чрез словото и обясненията на преподавателя. "Няма нищо нецивилизационно и антиевропейско в това да се учи само българска история на фона на световните събития и балканската история, като децата бъдат възпитавани в достоверна национална идентичност.", добави проф. Петко Петков.
Още от коментара му чуйте в звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сливенският митрополит предлага в ямболските училища да се преподава вероучение

От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение“ предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват  делегираните  на учебните заведения бюджети. Възможностите за преподаване на „Вероучение“ бяха обсъдени на среща между..

публикувано на 07.02.25 в 16:55

В Созопол изграждат инсталация за преработка и рециклиране на отпадъците

Първа копка бе направена в Созопол за изграждането на две нови инсталации за преработка на отпадъците и тяхното рециклиране. Площадка №4 на депото остана единствена незаета от отпадъците, генерирани в трите клетки в период от 17 години от трите туристически общини Созопол, Царево и Приморско.  На днешната церемония бе направена ритуална копка..

публикувано на 07.02.25 в 16:00
Senan Mollov / FB: Born in Sliven

Кметът на Сливен: Битакът няма да бъде местен

Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен.  Единствената промяна е, че площта на депото на общинския превозвач „Пътнически превози“, което граничи с частния имот, където се провежда битака,  вече..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Над 1 милион къса контрабандни цигари задържаха на МП Лесово

Митническите служители на Митнически пункт Лесово задържаха голямо количество от 1 034 000 къса (51 700 кутии) контрабандни цигари, укрити в товарен автомобил. Турският шофьор е карал колети  с групажна стока от Турция за Германия, Нидерландия и Великобритания. При митническата проверка със специализирана рентгенова апаратура инспекторите маркират..

публикувано на 07.02.25 в 11:00

Предлагат ваучерите за храна да станат до 300 лева

Максималната месечна стойност на ваучерите за храна да се увеличи от 200 на 300 лева предлагат от Асоциацията на операторите на ваучери. Предложението идва от работодатели и служители и вече е внесено в парламента. По този начин ще се запази покупателната способност на българските служители и работници, посочи Таня Обущарова от сдружението и се..

публикувано на 07.02.25 в 09:30

Заради ВиК ремонт, затварят за месец част от бургаската ул. "Ивайло"

Част от бургаската ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за ремонт за повече от месец. Там ще се извършват ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация. Затова и о т 10:30 часа днес /7 февруари/ до 14 март се затваря за движение на автомобили участъкът от ул. „Цар Самуил“ до ул. „Христо Фотев“. Там ще бъде въведена временна..

обновено на 07.02.25 в 08:31

Българово ще си има собствена пречиствателна станция и канализация

Намерено е финансиране за пречиствателна станция и изграждане на канализация в Българово. Изградената до момента канализация там обхваща само част от града, информират от Община Бургас. Оттам напомнят, че  Българово е вторият град в общината, но все още няма своя пречиствателна станция. Изграждането на канализацията започна още..

публикувано на 06.02.25 в 16:00