Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмица след излизането му евродокладът влиза за обсъждане във ВСС

| обновено на 03.02.16 в 07:54
Снимка: БГНЕС
Седмица след силно критичния към ВСС евродоклад висшите магистрати ще обсъдят препоръките в документа и ще набележат мерки за тяхното преодоляване. Те не направиха това миналата сряда, когато се представяше докладът, тъй като тогава формираха позиция по поисканата им от част от управляващите колективна оставка.

И макар оставката, според мнозина, да беше мотивирана именно от критичния към ВСС евродокумент, в декларацията, с която казаха "няма да си ходим", съдебните кадровици не споменаха и дума за критиките към работата им през последната година. Не го направиха и ден по-късно, с аргумента, че и рутинната им работа е важна на магистратите. Под заплахата, че ще бъдат обвинени, че неглижират евродоклада, членовете на ВСС насрочиха заседанието за днес и даже поканиха хората от Гражданския съвет, за да участват в дебата.

Основните критики съм ВСС, на които се чакат отговори, са свързани с кадровата политика и дисциплинарната практика. По първия пункт като ярък пример е посочен бламираният от Съвета избор на Нели Куцкова за председател на Софийския апелативен съд, въпреки подкрепата, дадена от колегите ѝ. По втория – отказът от задълбочена проверка на записите Янева – Ченалова и съмненията за намеса на изпълнителната власт в съдебната.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44