Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители на деца с увреждания излизат на протест в Бургас

Родители на деца с увреждания излизат на протест днес в Бургас, заради намалените часове по програмата за личен асистент. Те ще отказват да подпишат новите договори, ако часовете за отглеждане на техните деца не бъдат възстановени, поне по шест на ден.

Това е подигравка с нас, коментира една от организаторките на протеста Недялка Гръкова, която се грижи за дъщеря си, болна от ДЦП.

Отпуснати са часове за лична помощ на деца и лица с увреждания между 10 и 40 часа месечно. Това означава, че ще има хора на два часа. Не знам как ги разпределят, може би на 30 минути.

От новия вариант на програмата страдат и хората с увреждания. При Грета Аспаруховаличният асистент пада от 7 на 4 часа дневно:

Има опция към тази програма да имаш личен асистент, след това да има друг човек, който да идва да ти пазарува или чисти, което е пълна глупост. То затова е личен асистент - да те обслужва, да ти пазарува. В този смисъл ти трябва да дадеш ключ на още един човек, който не познаваш и на когото нямаш доверие.

Министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова каза в Бургас, че има възможност да бъде насочен допълнителен ресурс по програмата:

Сега сме насочили тази програма изцяло към местните власти. Считаме, че ще бъдем до голяма степен полезни на общините и ще ги подпомогнем там, където трябва, и допълнителен ресурс или да се да се доорганизират дейностите по тази програма.

Протестът ще се проведе днес от 11 часа пред сградата на Община Бургас. Родителите ще настояват да бъдат назначени постоянно, а не само по време на програми.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас е домакин на международна среща за иновации и синя икономика (ОБНОВЕНА)

Бургас е домакин на еднодневна международна работна среща „Черноморски иновационен хъб: Наука, иновации, морски индустрии и цифрова свързаност“.   Тя е част от проекта „В подкрепа на синята и интелигентна трансформация на Черноморския басейн - Сини порти”/Empowering Blue and Smart Transformation of Black sea Basin- Blue Gates BSB 00189, финансиран..

обновено на 12.08.25 в 12:59

Липсата на достатъчно вода затруднява гасенето на пожарите край село Скала

Липсата на вода и сушата са едно от големите предизвикателства при гасенето на пожарите край село Скала, община Сунгурларе. Днес на помощ на огнеборците там са и военни, както и самолети, и хеликоптери. Според местни огънят е тръгнал от съседното село Балабанчево.  Локализиран, но не загасен, е пожарът край сунгурларското село Скала..

публикувано на 12.08.25 в 12:51

Отбелязваме Международния ден на младежта

Днес е Международният ден на младежта.  Като такъв е отбелязан за пръв път на 12 август 2000 година.  Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от..

публикувано на 12.08.25 в 10:00

Баща на две деца от Бургас се нуждае от средства за трансплантация

Иван Тодоров, баща на две деца и дългогодишен служител на Българската армия и Военноморските сили на България, се нуждае спешно от бъбречна трансплантация, която трябва да бъде извършена в Турция. Цената на животоспасяващата интервенция е непосилна за неговото семейство, а времето е решаващ фактор. Това съобщи в емоционален пост в социалните мрежи..

публикувано на 11.08.25 в 18:35

Амнести Интернешънъл организира среща в Бургас за правата на човека

Организацията Амнести Интернешънъл България ще проведе неформална информационна среща днес от 17.30 в град Бургас.   Присъстващите ще имат възможност да се запознаят с историята на Амнести Интернешънъл България, приоритетните кампании и начините, по които могат да станат част от общността - като активисти, доброволци или членове .  Това заяви..

публикувано на 11.08.25 в 12:30

Самодейци от Сливен с отличия от Националния събор в Копривщица

Самодейци от 11 населени места в община Сливен представиха обичаи, песни, танци и инструментални изпълнения на XIII Национален събор на народното творчество в Копривщица. Те се завърнаха с първи и втори отличия. Съставите от Сливен бяха подбрани след участие в традиционния фолклорен събор в Кермен през юни. Община Сливен осигури транспорта им до..

публикувано на 11.08.25 в 10:00

Започва подписването на договорите за подмяна на отоплителни уреди в Бургас

Одобрените домакинства по проекта за подмяна на стари отоплителни уреди в Бургас ще могат да подпишат договорите си в периода от 11 до 30 август в офисите, в които са подали заявленията. В списъка с одобрените са включени всички домакинства, получили между 14 и 3 точки при класирането, както и тези с 4 и 3 точки, кандидатствали през първия прием от 6..

обновено на 11.08.25 в 09:31