Несебър стана първата община у нас, която въведе такса „сувенир“. Тя е за за всички търговци, които продават сувенири с изображения на забележителностите в Несебър. Своеборазният данък за артикулите с елементи от Старият град, е 20 ст. за сувенир. Основание за таксата е Законът за културното наследство и наредбата, която определя условията за въпроизвеждане на културни ценности, реплики и предмени за търговия. Вече месец търговците са призовани да се явят в морската администрация и да сключат договори, срещу които получават холограмни стикури за сувенирите. "Никой не иска да плаща. Още повече, че около таксата има много неясноти", каза за радио Бургас Ивайло Ляхович от сдружение „Старият Несебър“:
“Не са уточнени още самите паметници на културата като статут – кои сгради. Второ, таксата, която ще се събира, а тя вече се събира, как ще бъде възвърната в общинския бюджет. Преди всичко трябваше да се направи един фонд Културно наследство към община несебър, който да си генерира приходи от тази такса и да се знае после къде ще отидат по предназначение…
Иначе нямаше някакво разгласаване за тази такса, доколкото знам, служители на общината споменавали по търговските обекти и са предупреждавали търговците да си подадат заявления в общината за определен брой такива хологамни стикери, които да си закупят спрямо сувенирите…
Например Мелницата, за която от години се знае, че е извадена от паметниците на културата. По документи тя не е част от паметниците на културата, но като цяло е част от архитектурния резерват. Как може един търговец да знае кое точно е паметник на културата? За мен трябваше да има един списък от паметници, в който да бъде описано, че ако бъде произведена снимка или картина от този паметник на културата, тя влиза в този списък.
Друго е интересното – все пак това е общинска наредба, която засяга община Несебър. Но се задава въпроса ако, а то има, доста картички и информационни материали, които се продават извън общината, там как стоят нещата?Така се получава, че в община Несебър гостите трябва да плащат такъв холограмен знак, а извън община Несебър никой не задължава никого защото няма да има никакъв контрол. По принцип решението на общинския съвет може да е правилно, но трябва да се знае цялата процедура. “
В Закона за културното наследство е регламентирана възможността собственикът да изисква такса за търговията с предмети, които съдържат изображения на културни паметници, обясни пред радио Бургас кметът на Несебър Николай Димитров. Няма да налагаме драстични глоби още от самото начало, но призоваваме търговците да подадат заявления в общината, уточни кметът Николай Димитров. По думите му проекта за такса „сувенир“ е представен пред министъра на туризма Николина Ангелкова и тя е коментирала, че може да се мисли за подобна такса и при държавните паметници на кулутрата.
Около 120 допълнителни паркоместа предстои да бъдат изградени в Каблешково. Това стана ясно след приключилия оглед на ключови улици в града от специална комисия с представители на кметството, община Поморие, полицията и граждани. До него се стигна след множество глоби за неправилно паркиране на живущи и последвала подписка сред местните...
Първа копка на Индустриалния парк Сливен, разположен на летище „Бършен“, бе направена от кмета на общината Стефан Радев. Това е третият по площ регистриран индустриален парк в България и обхваща 2,7 млн. квадратни метра. Близо 20 милиона лева ще струва изграждането му, като 14 млн. лева са безвъзмездно финансиране от държавата. Днес беше..
"В църквата има далеч по-големи чудеса, но те са за духовна полза - било за здравето на хората, било за укрепване на тяхната вяра, за утвърждаване в доброто. Нестинарството, действително е езически обичай, не е вследствие на вярата. Носенето на икони по времето, когато се изпълнява този нестинарски танц, е опит да се придаде някаква мнима църковност и..
Работещи в бургаското образование ще бъдат отличени за високи професионални заслуги през учебната година днес. Събитието е от 13.00 часа в конгресния център. Поводът е предстоящият 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. 97 педагози, работили активно и успешно от детски..
Няма да се изграждат ветрогенератори в Черно море – това е уверението, което представители на рибарския и туристическия бранш са получили от държавната администрация на среща в Министерството на земеделието. Срещата бе инициирана заради опасения около приетия на 8 май Закон за енергията от възобновяеми източници. „Може би за първи път..
Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена. Общината не влиза в спор с..
Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..
На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. В Странджа този ден се свързва с нестинарските игри,..
Забрана нестинарските игри да започват от православен храм, издаде Сливенския митрополит Арсений по повод празника „Св.св. Константин и Елена“, при който..
Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за..