Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Провериха Корал за незаконно къмпингуване

Снимка: bg.wikipedia.org

Служители на община Царево и екипи от още 6 държавни институции извършват проверка за незаконно къмпингуване в местността Корал. Десетки палатки, каравани  и дървени бунгала буквално образуват селище, което започва от плажната ивица и обхваща цялата гориста местност зад нея. В района е осигурен ток и вода, а междувременно частната фирма собственик на терена твърди в декларация до общината, че мястото не се използва.

Община Царево продължава битката си срещу безразборно разпръснати палатки и каравани на къмпинг „Корал“. Наричат го къмпинг, но местността няма такъв статут.

Първо общинският съвет в Царево прие наредба, с която се забранява нелегалното къмпингуване, а сега, в разгара на сезона, действията сеп рехвърлиха на терен. Днес близо 30 общински служители, полицаи и представители на още пет ведомства буквално атакуваха плажната ивициа и близката гора.

Марио Тенев от Пловдив всяко лято поставя караваната си на метри от плажа в частен имот на испанската фирма инвеститор, която закупи терена преди десет години. 

Според общината собственикът е обявил пред общината, че имотът не се ползва. Според Тенев това не е проблем:

„Имаме устна договорка със собственика. И тук сме вече доста години подред. Ползваме имота, но нищо не плащаме на този собственик. Водата и токът са на партида на частно лице – Васил от велико Търново, който ми е приятел. Накрая на сезона, колкото ми е токът и водата – имаме си електромер и си го плащаме. Доколкото знам, Васил стопанисва имота близо двадесет години.

Ние, хората с караваните сме готови да сип латим някакъв данък – няма никакъв проблем за това нещо, въпросът е, че никой не идва да ни каже.

Аз не се крия, не се притеснявам, нека ми напишат акт, аз ще го обжалвам. Ще стигнем до съд, в съда има с какво да доказвам, че тук съм с разрешение от когото трябва.“

В крайбрежното селище, което наричат къмпинг палатки и каравани има не само в гористата местност, а и на плажа – директно върху пясъчните дюни.

Община Царево вместо да ни съдейства, само ни заплашва, казаха хората, които се грижад доброволно за чистотата на плажната ивица.:

„Години наред са взимали пари от концесията на този плаж и продължават да взимат от други плажове. Вместо да сложат две-три тоалетни, да направят някакви елементарни условия за хората, които плажуват…Чистим плажа ежедневно и събираме всичките боклуци  из гората, които са сто процента от хора, които идват и няма къде да огидат до тоалетна, защото всички хора, които спят тук са си наели химически тоалетни.това е истината. И кметът, понеже тези хора много му пречат да застрои уединственото незастроено място, всеки път към тях е насочена атаката, защото тук всички пскат и не дават да се строи.“

Няма наредба или закон, по който да ни санкционират, казаха туристите, настанили се в палатки на плажната ивица:

„В закона няма никаква формулировка за къмпингуването, за къмпирането, за палатки и за каравани. „

Не само че ще наложим санкции, но ще изискаме прокурорска проверка за незаконна дейност каза кметът на Царево Георги Лапчев:

„Община Царево има своите наредби.Всеки има право да обжалва всичко, каквото пожелае в тази държава, затова има компетентен съд, той трябва да се произнесе.

Най-голямото наршуние е в имота на фирмата Ибедрола, която е заявила, че този имот няма да бъде използван, заради което общината я е освобидла от част за такса „смет“. В тези имоти зад плажа има цяло едно селище, което е водоснабдено, електрифицирано а сега разбирам, че има някаква микроканализация, която си се излива дииректно в пясъка или в гората, а най-притеснително е, че някой събира пари! За пореден път чуваме репликата "Ние си платихме на Васил". Кой е този Васил, има ли платежни документи, с които той се отчита. Полицията трябва да го разследва този случай и да проверим кой си е позволил да излъже общината в своята данъчна декларация за това, че няма да ползва един имот.“

С поправка в закона депутатите въведоха понятието „морски плаж за природосъобразен туризъм“, какъвто е Корал. Там е забранена стопанската дейност, на за палатките и караваните регламент няма.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Организират благотворителна изложба - базар "Мартеници за Петя и Петя" в Несебър

Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организират поредно благотворително събитие, този път то е под надслов „Мартеници за Петя и Петя“. Целта е да се помогне на две деца, които са с детска церебрална парализа и имат нужда от денонощна грижа и рехабилитация, разказа председателят на организацията Надежда Трифонова: "Петя Желева е..

публикувано на 16.02.25 в 17:30

"Един Процент Промяна" - сдружението, което помага да се случва Добро

"Един Процент Промяна" е сдружение за хора, които искат да правят добрини в България и които са готови да случват осезаема промяна в обществото. Вече близо 10 години дейността им доказва, че доброто го има и то се случва около нас. 7 души стоят за дейността на тази организацията, която всеки месец подкрепя различна кауза. Над 200..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

Обявиха жълт код за валежи и студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни...

публикувано на 16.02.25 в 16:50

Две бургаски училища преминават утре в онлайн режим, заради авария

Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и ДГ "Чайка", учениците на двете училища ще преминат утре в онлайн режим.  Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Термал инженеринг вече започна работа по отстраняване на..

публикувано на 16.02.25 в 16:27

"Бъди човек" - Айтос събраха над 6 хиляди лева в подкрепа на Виктор

Доброволците от „Бъди човек“ – Айтос провеждат кампания в подкрепа на 9 – годишния Виктор, който се бори със синдром на Жубер и бъбречна недостатъчност.  Кулминацията на инициативата бе благотворителен концерт под надслов „С любов за Виктор“, който се проведе през тази седмица  в айтоското читалище „ Васил Левски 1869“. В проявата се..

публикувано на 16.02.25 в 16:00

Кукерите в Меден рудник ще играят за благотворителна кауза

Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник.  Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото.  Началото ще бъде поставено  от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване.  Иван Василев..

обновено на 16.02.25 в 09:59

НОИ: Над 16 400 мъже са ползвали отпуск при раждане на дете през 2024-та

Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече. Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на..

публикувано на 15.02.25 в 11:05