Вносът на отпадъци в България се регламентира от разпоредбите на Регламент (ЕО) № 1013/2006 относно превози на отпадъци и от допълнителни изисквания и ограничения, разписани в Закона за управление на отпадъците.
Съгласно Закона за управление на отпадъците, вносът в страната на отпадъци за депониране е забранен, а вносът на отпадъци, предназначени за изгаряне с оползотворяване на енергията, е ограничен до количества, които не надхвърлят 50% от количествата по съответните разрешителни на инсталациите.
Подобно на редица други държави-членки от ЕС, превозът на отпадъци, предназначени за изгаряне с оползотворяване на енергия в България, е установен модел за осигуряване на суровини за инсталации в страната, които притежават комплексни разрешителни и отговарят на всички изисквания на Наредба № 4 за условията и изискванията за изграждането и експлоатацията на инсталации за изгаряне и инсталации за съвместно изгаряне, транспонираща Директива 2010/75/ЕС относно емисиите от промишлеността.
В случаите, когато регламентът изисква, превозите на отпадъци, предназначени за изгаряне с оползотворяване на енергия в рамките на ЕС, подлежат на предварително писмено разрешение – нотификация, издадена от компетентния орган.
В рамките на разрешителния режим за нотификация, Министерството на околната среда и водите следи за спазване на изискването, внесените отпадъци да не надвишават 50% от капацитета на инсталациите.
Пратките с отпадъци, които пристигат на български пристанища, се разтоварват и освобождават, едва след като се удостовери, че за тях е налице нотификация, издадена от Министерството на околната среда и водите в съответствие с процедурите и изискванията на Регламент (ЕО) № 1013/2006 относно превози на отпадъци.
Съгласно изискванията на регламента, за всеки отделен пристигащ транспорт в рамките на издадена нотификация, МОСВ получава информация преди тръгването му от държавата по изпращане, при получаването му в съоръжението и след завършване на третирането му.
Към този момент в МОСВ няма информация за предстоящо пристигане на товар от 35 000 тона отпадъци на пристанища Варна и Бургас.

Община Болярово и Елхово ще кандидатстват съвместно пред ПУДООС за финансиране на Клетка II на Регионалното депо за отпадъци в с. Добрич. Това стана ясно на заседание на Общинския съвет, който даде единодушно съгласие за старта на процедурата. Кметът Христо Христов посочи, че Първата клетка е изцяло запълнена и новата е необходима за нормалното..
След служителите на Националния статистически институт и на НОИ в Бургас, които протестираха миналата седмица, днес продължава втората вълна на недоволство. Увеличение на заплатите поискаха и от Инспекцията по труда. Работещите там настояват то да бъде поне 20%, с искане за адекватно заплащане на месечния им труд, което трябва да е съобразено с..
Служителите от Бюрото по труда в Ямбол протестираха срещу заложеното в проектобюджета 5- процентно увеличение на заплатите. Тяхното искане заплатите да са с 20 процента по високи от януари догодина. Всички служители от Агенцията по заетостта излязоха пред административната сграда между 12:30 и 13 часа. Ние сме работници на тази държава,..
С благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений християнско братство „Александър Георгиев – Коджакафалията“ поставя начало на традиционната си благотворителна кампания по повод Рождество Христово. Събраните средства ще бъдат използвани за закупуване на основни хранителни продукти. От тях ще бъдат подготвени хранителни..
Добри практики за превенция на ранни детски бракове и раждания представиха в община Бургас различни организации ангажирани с проблема. С промяната в законодателството през 2023-та година, когато официално бе забранено сключването на брак между малолетни и непълнолетни, проблемът бе частично решен, защото остана съжителството. Тази практика може..
Служители на Бюрото по труда и Регионалната инспекция по околната среда и водите в Бургас протестираха в обедната си почивка с искане за увеличение на заплатите. Те настояват за 20% ръст на възнагражденията. Протестите са организирани от КТ „Подкрепа“ и КНСБ. „Омръзна ни да подценяват труда ни“, „Държавен служител не е мръсна дума“ и „Ще..
ОбС–Болярово одобри единодушно поемането на краткосрочен дълг от 4,048 млн. лв. за изграждането на социалния комплекс в село Мамарчево. Кредитът от Фонд ФЛАГ ще покрие авансовите плащания към строителните фирми, изпълняващи проекта на стойност 11,276 млн. лв., финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост. Срокът за погасяване е 12..
Поморие ще се развива към Бургас. Това предвижда п редварителният проект на Общия устройствен план на общината, който преди дни беше приет от..
Шествие против насилието над жени и деца се проведе в Ямбол. В него се включиха стотици граждани, представители на институции и неправителствени..
След служителите на Националния статистически институт и на НОИ в Бургас, които протестираха миналата седмица, днес продължава втората вълна на..