Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модернизират автогара "Запад"

Бургаската Автогара "Запад" ще стане модерен транспортен терминал. Стартираха ремонтни дейности, финансирани от Община Бургас и "Бургасбус" ЕООД.
"С този ремонт приключва още един обновителен цикъл. След построяването на модерната Автогара "Юг", автобусният терминал в "Меден рудник", Морска гара, основният ремонт на железопътната гара и изграждането на нов летищен терминал, остана само Автогара "Запад". От следващата година абсолютно всички входни точки на Бургас, които посрещат гостите на града, ще бъдат обновени, а това е изключително важно, защото там туристите получават своите първи впечатления", каза кметът Димитър Николов.  
В момента се премахват старите плочки пред Автогара "Запад", които са поставени преди 30 години. На тяхно място се насипва стабилна основа от дребни камъни и се полага асфалтово покритие. 
Сградата на автогарата ще бъде санирана изцяло. Старата дограма ще бъде подменена с нови профили. Увредените участъци по конструкцията на сградата ще бъдат обработени, след което ще се постави изолация по стените. Прилагането на мерките за енергийна ефективност ще намали разходите за енергия. Мащабната реконструкция на сградата ще осигури по добри условия за пътниците и персонала в транспортния терминал. 
Външното пространство също ще бъде преобразено. Крайно амортизираните бетонни покривни конструкции на автобусните сектори ще бъдат обновени. Корозиралите метални елементи ще бъдат почистени. Повърхността на навесите ще бъде облепена с изолация, която ще ги предпазва от атмосферните влияния.
Зеленината около автогарата ще бъде обновена. Старите дървета ще бъдат запазени, а около тях ще се засади нова растителност. Обновяването на външното пространство трябва да приключи до края на август. Цялостният ремонт на Автогара "Запад" ще бъде завършен окончателно до една година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест срещу насилието над деца се проведе и в Ямбол

Протест срещу насилието над деца се проведе и в Ямбол. Въпреки лошото време родители излязоха пред съдебната палата в града, за да изразят своето недоволство от реакцията на магистратите по случая в  Каблешково.  Около 100 души протестираха в Бургас срещу насилието над деца "Пред съда сме настояваме за справедливост, настояваме за едно по-..

публикувано на 11.10.25 в 13:17

Около 100 души протестираха в Бургас срещу насилието над деца

Протест срещу насилието над деца се провежда в Бургас и още няколко града. Поводът е случаят със сигнал за тормоз в детска градина "Радост" в Каблешково.   Граждански протест в Бургас срещу насилието над деца Около 100 души се събраха пред Съдебната палата в Бургас въпреки дъжда. Плакати "Не на агресията","Спрете мълчанието, спрете..

публикувано на 11.10.25 в 12:48

Подкрепи родното: Регионално фермерско изложение в Ямбол

В Ямбол днес се провежда шестото издание на Регионалното фермерско-занаятчийско изложение. Организаторите от Фондация "Ямбол - вкус и традиции" очакват да се включат производители от цяла Югоизточна България. Традиционно щандовете на производителите ще бъдат разположени пред сградата на Безистена от 11 до 17 часа. Очакват се над 20 фермери и сдружения..

публикувано на 11.10.25 в 11:25
Снимката е илюстративна, архив.

В Елхово отбелязват 140г Мотострелкови полк

140 години от създаването на 12-и Мотострелкови полк ще бъде отбелязано днес тържествено в Елхово. Организатори на честването са инициативен комитет и общината в града. Честването ще започне в 10:00 часа на централния площад в града с изпълнения на Военния духов оркестър на 13-о бригадно командване – Сливен. В 11:30 часа ще бъдат поднесени венци и..

публикувано на 11.10.25 в 09:35

Граждански протест в Бургас срещу насилието над деца

Граждански протест под мотото „Гласът на народа срещу насилието над деца“ ще се проведе днес в Бургас и в още градове в страната, сред които София, Пловдив, Варна и Стара Загора.  Събитието е организирано от Гражданската платформа "Ние не мълчим" в подкрепа на каузата за по-строга защита на децата и за реакция от институциите след сигнала за тормоз..

публикувано на 11.10.25 в 08:30
Снимката е илюстративна, архив

Ремонти затрудняват движението по АМ "Тракия"

В четири участъка на АМ „Тракия“ в областите Софийска, Пазарджик, Стара Загора и Сливен се извършват ремонти в едното платното, а движението е пренасочено двупосочно в платното, в което не се извършват строителни работи. Пътуващите към и от Пловдив могат да използват и алтернативни маршрути - Подбалканският път I-6 София - Карлово, както и пътя..

публикувано на 11.10.25 в 08:21

Ремонтни дейности в района на пътен възел "Сарафово"

Днес и утре от 09:00 часа до 16:00 часа ще се извършват строително - монтажни дейности в средна разделителна ивица на път I-9 /гр. Бургас - гр. Варна/ в района на пътен възел „Сарафово“, в посока на движение от Бургас към Поморие. Това налага стесняване на пътното платно, като движението на превозни средства в участъка ще се извършва в една..

публикувано на 11.10.25 в 08:10