Министърът на туризма Николина Ангелкова посети крепостта Русокастро, за да се запознае на място с археологическите проучвания на обекта и работата по консервирането на разкритите структури. Тя бе посрещната от кмета на Камено Жельо Вардунски и председателя на общинския съвет Радослав Балтаджиев, които я запознаха с плановете на общината за развитие на обекта като туристическа атракция.
Според учените това е едно от най-мащабните отбранителни съоръжения, а само преди дни там бе разкрита изключително запазена настилка от XIV век. „Това е един обект, който има голям потенциал, не само заради неговия мащаб, но и заради мястото, на което се намира. В близост са някои от най-посещаваните Черноморски курорти и с активна реклама може да посреща десетки и дори стотици хиляди туристи годишно“, каза министър Ангелкова. Тя подчерта, че е много важно да продължи работата по проучванията на обекта и създаването на допълнителни услуги за туристите.
„От наша страна сме готови да подпомогнем рекламата на крепостта на национално ниво, но е важно, когато насочим вниманието към него, да има какво да покажем на туристите“, допълни Николина Ангелкова. Кметът Вардунски и ръководителят на археологическите проучвания Милен Николов показаха на министъра свършеното до тук. За първи път финансирането за археологическите проучвания идва целево от бюджета на Община Камено, която си е поставила за цел да превърне обекта в атрактивна туристическа дестинация. За 2016 г. тя е осигурила на Регионален исторически музей Бургас 33 000 лв., към които се добавят още 5 000 лв. държавна субсидия от Министерството на културата. Планира се след приключване на археологическия сезон да се пристъпи към консервационно-реставрационни работи на разкритите структури. Благодарение на Община Камено е благоустроен и пътят до крепостта, а за археолозите е осигурено всичко необходимо. Жители от с. Русокастро и с. Желязово също дават своя принос за работата на специалистите, увериха кметовете на населените места. Крепост Русокастро се намира в Бургаска област на висок хълм, заобиколен от Русокастренската река. Известна е още като „Червената крепост“ заради червения цвят на скалите наоколо (от лат. росо – червен, пурпурен и кастрон – крепост). От 2006 г. Регионален исторически музей Бургас системно проучва обекта. В резултат е разкрита най-голямата крепост в днешна Югоизточна България, с площ от 50 дка, укрепена с двойни стени и цитадела. Тя се споменава многократно в историческите извори от ХІІ-ХІV в., а учените смятат, че тя е изградена на мястото на древно тракийско светилище.
Балансиран, консервативен и устойчив-така кметът Димитър Николов определи проекта на Бюджет 2025 на Община Бургас. Най-важният финансов документ на общината бе представен с обществено обсъждане снощи в Дома на НХК при засилен граждански интерес. 259 милиона лева са средствата от делегираните дейности, с 14% повече от миналата година, основно..
Община Бургас ще предава на живо във фейсбук-страницата и канала си Пасхална служба в катедрален храм „Св. св. Кирил и Методий“ на 19 април. Големи монитори ще излъчват на живо и пред църквата. Стриймингът ще започне след 22.30 часа, съобщават от местната администрация. Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений ще отслужи от 23 часа..
Доброволческа акция по засаждане на дръвчета ще се проведе на 16 април (сряда) от 10:30 часа в парк „Славейков“ в Бургас. Инициативата е организирана от Община Бургас в рамките на проект „ПОДМЛАДИ ГРАДА: Иновативни възстановителни мерки в отговор на градските предизвикателства към здравето и включването“. Целта е да се насърчи създаването на..
До започването на основен ремонт на пътя Царево - М. Търново ще се извършва текущо поддържане. Към момента е направено изкърпване на компрометираните участъци. Това става ясно от отговор на регионалния министър Иван Иванов на питане на бургаския депутат Петър Кънев. Основният ремонт на 59 км. на отсечката от село Изгрев до граничния пункт М...
Община Несебър ще предостави безплатен достъп до всички паркинг зони по време на Великденските празници. Мерките са част от специалната организация за улесняване на придвижването в града. Гражданите и туристите ще могат да паркират свободно на шест паркинга, включително до Морската гара, Мелницата и в ж.к. „Черно море“. Вече е активиран..
Около 5% е увеличението в цените на козунаците за Великден. Това коментира в навечерието на големия християнски празник хлебопроизводителят Димитър Людиев. Причината е връщането на 20% ставка за хляба и тестените изделия. Средната цена в момента е около 5-6 лева, но може да се намери и за 50 , уточни Людиев: „Около 400 гр е..
Семинар на тема „Водолазна физиология – биологично въздействие на повишеното налягане“ събра в Бургас водолази от цялата страна. Лектор на форума беше проф. д-р Никола Шопов от ВМА – Варна, който представи актуални научни данни и практически аспекти от областта на водолазната медицина. Професорът говори за ефектите от високото налягане върху..
Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ ще бъде представен днес от 17.30 часа с обществено..
С протест и шествие по главните улици на Бургас, над 100 жители на града, се обявиха срещу насилието и неспазването на законите у нас. Протестът пред..
Пореден протест под мотото „Корупцията и насилието убиват" ще се проведе в Бургас, от 18 часа пред Съдебната палата. Мирното недоволство е срещу..