Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба "Морските капитани" отваря врати

Славните капитани на Бургас се събират в Казиното, за да разкажат истории за морски приключения. Морските вълци ще присъстват чрез свои снимки и предмети от живота, прекаран на палубата на корабите от Български морски флот, Океански и Черноморски риболов.

Изложбата "Морските капитани" е част от инициативите, посветени на празника на Бургас - Никулден. Тя отваря врати днес от 18 часа днес в зала "Ал. Георгиев - Коджакафалията" и може да я разгледате до 4 януари 2017 г. при свободен вход.

Сред славните капитани на Бургас са Христо Мушков, спасил 34  моряци от сомалийските пирати, Асен Бонджев - той е единственият български капитан направил две околосветски пътешествия по време на професионалната си кариера. Примерът му е продължен от сина му кап. Любомир Бонджев, който продължава славния път на баща си и проявява истинско геройство, спасявайки давещ се моряк в открито море. 

Чуйте повече в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Българово започва вторият етап от проекта за канализация и пречиствателна станция (ОБНОВЕНА)

В град Българово започна вторият етап от проекта по изграждане на Пречиствателна станция и доизграждането на битовата канализация. Началото беше дадено вчера от кмета на Бургас Димитър Николов. Средствата са осигурени чрез Предприятието за управление на дейността по опазване на околната среда (ПУДООС), към ресорното министерство. Това обясни..

обновено на 08.08.25 в 18:18

Започва строежът на нов параклис в село Крайново

В село Крайново, община Болярово, започва изграждането на нов православен параклис, който ще замени опожарения миналата година молитвен дом. Строят нов параклис в боляровското село Крайново Инициативата е на кмета Христо Христов, а проектът се реализира със съдействието на Сливенския митрополит Арсений, който е избрал терена и ще дари сградата..

публикувано на 08.08.25 в 18:00

Бургас ще бъде домакин на международна среща за иновации и синя икономика

Община Бургас ще бъде домакин на международната работна среща „Черноморски иновационен хъб: Наука, иновации, морски индустрии и цифрова свързаност“, която ще се проведе на 12 август в Експо център „Флора“ и е част от проекта „В подкрепа на синята и интелигентна трансформация на Черноморския басейн - Сини порти”/Empowering Blue and Smart Transformation..

публикувано на 08.08.25 в 16:30

Ръст на противообществените прояви на клошари и просяци в Бургас

Извънредно заседание на Комисията по обществен ред и сигурност се проведе днес.Тя бе свикана след пожар на контейнери в к-с"Лазур" и зачестили противообществени прояви на просяци и клошари. Повечето от тях спят по пейките, други "сезонно" просят. Общинският съветник Стойко Андреев постави въпроси пред полицейските и общински органи като ги призова за..

публикувано на 08.08.25 в 16:08

Три младежки и културни събития в Бургас с подкрепата на ЦРЧР през август

Бургас ще бъде домакин на три последователни събития през август, обединени от темите за младежко участие, международно сътрудничество и насърчаване на четенето. Инициативите се организират от Центъра за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР) с подкрепата на Община Бургас. На 11 август от 14:30 ч. в Международния младежки център ще се проведе..

публикувано на 08.08.25 в 13:30
снимката е илюстративна

Жилищният фонд в област Бургас достига 109 400 сгради към края на 2024 година

Жилищният фонд в област Бургас достига 109,4 хил. сгради към края на 2024 г. За година броят им се е увеличил с 356.  В градовете се намират 52,7 хил. сгради, а в селата – 56,7 хил., показват данните на Териториалното статистическо бюро – Югоизток. Преобладават тухлените сгради с бетонна плоча – 56,2% от всички, следвани от тухлените с гредоред –..

публикувано на 08.08.25 в 11:30

Затварят ул. „Конт Андрованти“ в Бургас за два дни заради строителни дейности

Улица „Конт Андрованти“ в Бургас ще бъде затворена на 9 и 10 август от 9:00 до 17:00 ч. в участъка при кръстовището с ул. „Цар Петър“. Причината е товаро-разтоварна дейност на строителни материали и техника на ул. „Тракийска“ до сградата на НАП.

публикувано на 08.08.25 в 10:30