Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11 училища в Бургаска област стават иновативни

  Възможността, която предоставя новият Закон за образованието, учебните заведения да придобият  статут на иновативни, провокира десетки учителски колективи да участват в подаването на проекти. Едно от задължителните условия за кандидатстването бе родителите да са съгласни , а преподавателите да мотивират добре с какво обучението ще стане по-различно и качествено. Именно  това е  и отговорът на въпроса-  що е иновативно училище . То трябва да организира по нов начин управлението, обучението и образователната среда.

Проектите на 185 училища в страната бяха  одобрени. В Бургаска област това са 11 учебни заведения. 9 са в Бургас, от тях 6 са основни и 3 гимназии.

 Една от тях е Професионалната гимназия по механотехника. Нова паралелка в специалността мехатроника, която ще е конкурентна на езиковите гимназии, е иновацията ни, обясни  директорът Роза Желева.

"Това по-скоро ще бъде в паралелката  новата специалност , която разкриваме в професионалната гимназия – мехатроника, която е със засилено изучаване на руски, а в иновативната паралелка и английски език. Тоест ние се опитваме да представим на пазара на труда специалисти, които ще бъдат конкурентоспособни."

Чуйте звуковия файл



Само едно селско училище е одобрено за иновативно в Бургаска област.Това е "Христо Ботев" в Росен.Там учениците са предимно от малцинствата. Затова и директорът Стефана Черноглазова е приела като професионално предизвикателство идеята иновация. От септември там трябва да бъде въведено обучение за 6 и 7 клас  по професията сътрудник по опазване на обществения ред  и охрана на личността.

"Тази длъжност всъщност замества или служи като посредник между органите на реда и общността. Учениците, след като завършат образование, ще имат право да упражняват тази професия," каза Черноглазова.

Чуйте звуковия файл



Карнобат е единствената община в региона, която ще има иновативно училище. Това е "Христо Смирненски". С нови кабинети ще бъдат обхванати ученици от началните класове. В тях ще има отделни кътове, обясни директорът Стефка Вълева

Там ще се работи по "Човекът и природата" ,"Човекът и обществото", български език и литература,  информационни технологии. Кабинетите  ще станат мултифункционални, ще се осъществяват междупредметните връзки"

Чуйте звуковия файл 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекция показва развитие на музейното дело в Бургас през втората половина на ХХ в.

Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..

публикувано на 11.02.25 в 12:00

Филмът за Милен Цветков с премиера и в Бургас

Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. Билетите..

публикувано на 11.02.25 в 11:30

Инспекцията по труда установи 1000 работещи без договор в строителството

Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверки на Главната инспекция по труда за миналата година в сектор "Строителство". От края на януари инспекторите  са проверили близо 400 обекта, а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450.  Установено е, че работниците не използват предоставените им предпазни..

публикувано на 11.02.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

Настояват за мерки за облекчаване на трафика по пътя Ямбол-Сливен

Пътят между  Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол. Пътят между двата областни центъра е по-натоварен и от международния път към граничния пункт..

публикувано на 11.02.25 в 08:20

В Болярово отбелязаха празника на пчеларя с изложба на пчелни продукти

С изложба на пчелни продукти Болярово отбеляза празникът на пчеларя. След като запалиха свещици в храм „Св.Димитър“  за здраве на пчелите и пчеларите боляровските пчелари откриха своя изложба с произведени в пограничната община пчелни продукти. „Пчелните продукти са екологично чисти, при нас природата е богата на билки“, споделиха пчеларите. Кметът..

публикувано на 10.02.25 в 17:40

Детската градина в Камено е с обновено дворно пространство

Детска градина „Слънце“ в Камено вече е с ремонтирано и обновено дворно пространство. Приключили са дейностите от първия етап на ремонта, които са реализирани в предвидения срок. Проектът, който стартира през октомври 2024 г., се финансира с безвъзмездно дарение от „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“. „Удовлетворен съм от това, което виждам. Най-важно обаче е да..

публикувано на 10.02.25 в 17:21

Кукерите в Меден рудник ще играят за благотворителна кауза

Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник.  Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото.  Началото ще бъде поставено в 7.30 ч. от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване.  Иван..

публикувано на 10.02.25 в 14:51