Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Индивидуален подход при здравната помощ за уязвимите групи

Първо въвеждащо обучение за здравни специалисти от Бургас, Средец и Малко Търново се проведе през миналата седмица в морския град. То бе организирано от Националната мрежа на здравните медиатори и е част от интегрирания проект на Община Бургас, който се финансира в рамките на програма ЗОВ (Здраве и образование за всички). В обучението се включиха лекари и медицински сестри от Бургас, Средец и Малко Търново.

В рамките на два дни, Цвета Петкова и Огнян Каменов акцентираха на нуждата от индивидуален подход не само към уязвимите групи от хора, но и за такъв при отделните групи роми. Представиха ромската култура и история, специфики на различните групи, работа в мултиетническа среда.

Работим вече доста години с медицински специалисти, споделяме и добри, и лоши практики“, казва Цвета Петкова.

При правилен подход успяваме да променим нагласата и нуждата от здравни грижи да бъде осъзната и от най-маргинализираните групи, споделя Петкова.

 „Работим вече около 20 години с всякакви ромски общности. Много от българите смятат, че ромите са едно цяло – тази грешна представа, която се вижда по телевизията, във вестниците. Но те са много различни, а всяка група, всяка махала има своите специфични особености – спрямо езика, който говорят, начина им на живот“, казва Каменов.

Като пример, по време на обучението, той посочи гърменските роми. Но не тези, станали обект на политически игри преди няколко години, а истинските представители на общността, които още водят номадския си начин на живот. С тези хора, трябва да се работи индивидуално, за да има ефект, споделят обучителите.

С това се съгласяват и участниците в обучението. Диана Иванова и Руска Бербенлиева са медицински сестри в гр. Средец. И двете обичат да работят с деца, което приемат и като призвание. Диана, която е с ромски произход, споделя, че има нужда от подобни обучения:

Има, защото е много трудна работата. Работим основно с роми, най-трудна е комуникацията“, казва Диана.

Руска добавя, че основната разлика идва от начина на живот.

Те не могат да преценят кои са приоритетите в отглеждането на децата. При тях това не е на първо място“, добавя Руска.

Следващото обучение по „Интергрирания проект за социално включване на ромите и други уязвими групи в общините Бургас, Средец и Малко Търново“ ще бъде водено от медицински специалисти. То е планирано за месец юли.

„Интегрираният проект за социално включване на роми и други уязвими групи“ е по Програма ЗОВ, швейцарска подкрепа за социалното включване на роми и други уязвими групи, финансирана от Българо – швейцарската програма за сътрудничество. Партньори по проекта са община Средец, община Малко Търново, фондация „Областен ромски съюз“, Основно училище „Христо Ботев“ в бургаския квартал „Победа“ и фондация „ОФФ Медия“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И в Сливен се проведе протест срещу въвеждането на еврото

И в Сливен се проведе протест срещу въвеждането на еврото на площада пред сградата на общината.  Ораторите най-често коментираха, че смяната на лева с евро ще бъде огромна загуба за България. Ако приемем еврото, това значи, че ние се отказваме от национален суверенитет.  Протестиращите обявиха аргументите си против европейската валута: Как какво ме..

публикувано на 31.05.25 в 15:46

Протест в Бургас за запазването на българския лев

Над 300 души се събраха на площада пред общината в Бургас, за да протестират срещу въвеждането на еврото. Те се обявиха за запазване на българския лев и за провеждането на референдум по темата.  Митинг-протестът започна със скандирания: "Искаме си лева!" "Референдум!", "Не на еврото!" и "Оставка!".  Снежана Йорданова от партия..

обновено на 31.05.25 в 14:07

И в Ямбол протестираха срещу еврото

В Ямбол стотици излязоха на протест с настояване за референдум и отлагане на приемането ни в еврозоната. За кратко движението до областната управа беше спряно.  Национален протест има в столицата, както и в редица други градове на страната. Според някои от хората в Ямбол в момента е рисковано приемането на единната европейска валута:   "Излизаме, за..

публикувано на 31.05.25 в 13:53

Летният театър в Бургас посреща най-добрите състезатели по брейк

Най-добрите български брейк танцьори ще се качат на сцената на Летния театър в Бургас, за да участват в  държавното брейк първенство. Началото е в 18 часа. Повече от 100 лицензирани състезатели от София, Добрич, Враца, Разград и Бургас ще мерят сили в индивидуални битки, отборни предизвикателства и уникални шоу изпълнения. Участниците са разделени във..

публикувано на 31.05.25 в 12:15

Откриха паметна плоча на един от старите кметове на Бургас

С тържествена церемония в Бургас беше открита паметна плоча на д-р Дянко Пръвчев – кмет на града между 1939 и 1944 г. Тя се намира на фасадата на къщата, в която е живял и работил на ул. „Антим Първи“ №32. Инициативата е на Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” и е част от програмата на Международния младежки литературен и филмов фестивал..

публикувано на 31.05.25 в 08:46

За втори път водолази ще чистят морското дъно край Созопол

В 9 часа водолази ще се съберат за поредното почистване на пристанището в Созопол. Водолазният инструктор Найден Недев, който е инициатор на идеята, каза че това ще е втора акция за годината, с което почти ще изчистят порта. Фокусът днес е районът, където са туристическите корабчета като ще се включат много доброволци както и военни водолази, и..

публикувано на 31.05.25 в 08:45

Пазаруването от временни обекти е рисковано

При посещение на хепънинги, партита и фестивали на предстоящия Ден на детето 1 юни да се избягва пазаруването от обекти с временен характер най-вече на храни и играчки, препоръчват от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Рисковете при покупката на храни от временни обекти са предимно свързани с хигиената и качеството, но и с условията за..

публикувано на 31.05.25 в 08:39