Необходими са законодателни промени, които да регламентират улова на бяла мида. За това са категорични както институциите, така и самите рибари. Преди дни бе публикувана проектозаповед от Министерството на земеделието и храните, забраняваща улова на бяла мида в размножителния й период. Повод за нея е предложение, постъпило от Асоциация на производителите на рибни продукти - БГ фиш, които сами са изявили желание за това. Проблемът е, че срокът от 60 дни, който присъства в проектозаповедтта не е уточнен. Ако се приеме по този начин, то забраната ще важи за следващите два месеца – юли и август, а не за септември, когато е размножителният период на самата риба, обясни Йордан Господинов, изпълнителният директор на Асоциацията.
„Нашето искане е да спрем улова на мидата, която се размножава, защото тя живее максимум около 2-3 години. Това означава, че на шестия месец стига полова зрялост и започва да хвърля хайвер. Втората година хвърля хайвер, после умира и става на пясък. Ние подкрепяме институциите, за да се спре сивият сектор. Назначили сме работници, плащаме данъци, осигуровки, заплати. Ако сега забранят улова за два месеца - през лятото, това означава да ги съкратим. Мидата в момента има голяма пазарна стойност, защото сега няма хайвер. Ако има хайвер и западните контрагенти не я искат, защото тя губи вкусовите си качества“.
Предложението на рибарите е забранениет период за улов на бяла мида да се раздели 30 дни през пролетта (около март месец) и 30 дни през есента, т.е. през септември. Друг проблем е да се уточни по какъв начин и какви уреди да се използват за улова на бялата мида. В закона е посочено, че тя трябва да се лови с ръце, но според рибарите това не може да се случи. Те уточниха, че бялата мида се лови на брега, на плитко. Според тях дори и да се лови мидата с метална ръкавица, което е позволено, то това нанася същите щети както с драгиращите уреди. Тя допълниха и че трябва да се уточни в закона времето за улов на бялата мида, който трябва да е вечер.
Представители на институциите също допълниха, че са необходими законодателни промени. Започнали са да постъпват и много сигнали за нерегламентиран улов на бяла мида и в защитения район Равда – Ахелой – Несебър. Според директора на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Галин Николов наистина има необходимост да се уточни как ще се лови този природен ресурс.
„Според рибарите, по изисквания в цяла Европа има допустим начин, но нашето законодателство е по-рестриктивно и за момента този способ, начин, метод, е неразрешен. Ние ще се опитаме да променим закона така, че да опазим този ресурс и да намерим начин, по който той да бъде добиван законно. Трябва да ползваме добрите практики от Европа, да видим допуснатите им грешки и да се постараем да не ги допускаме при нас. Има случаи, където ресурсът е изчерпан. Трябва да има проблеми в Закона за рибраство и аквакултури, който да е синхронизиран със Закона за опазване на околната среда, Закона за водите, Закона за храните.“
Експертите допълниха, че към момента в закона е посочен максималният размер за улов на бяла мида, но не и минималния. Според рибарите това дава възможност на бракониерите да ловуват малки миди, които изнасят в чували за захар. През следващата седмица институциите ще започнат засилени мерки срещу нерегламентирания улов на природния ресурс, а законодателните промени биха могли да се случат през 2018 г.
Ротаракт клуб Бургас Приморие организира б лаготворителен концерт под надслов „ЗаЕДНО за нашите деца“. Заедно със свои приятели, ротарактианците ще проведат събитието с цел събиране на средства за обновяване на Първо и Второ детско отделение в бургаската многопрофилна болница. С ъинициатори са Инър Уийл клуб Бургас, Ротари клуб..
Ученици, учители и родители от училище „Христо Ботев“ в бургаския кв. Черно море организираха Великденски благотворителен базар с цел събиране на средства в подкрепа на хора в нужда. Той се проведе под мотото „Доброто е избор“. Децата са участвали и в предоставянето на помощта, като са си измислили и името на групата си - бригада „Топли..
Над 100 души от бургаския квартал "Горно Езерово" блокираха, за повече от половин час, пътния възел на входа на квартала. Хората са недоволни от окаяното състояние на единствения път, който ги свързва с града. По него се движат 40-тонни камиони заради каменната кариера в района, а основен ремонт на двулентовия път не е правен повече от 40 години...
Благотворителен велопоход в подкрепа на 27-годишната Диди Кавръкова ще се състои днес от 11:00 часа в Бургас. Събитието е организирано по повод Световния ден на велосипеда и в рамките на месеца на здравето от общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ и Домашния социален патронаж. Сборният пункт и началната точка са под Експо..
Пролетно почистване организират днес доброволци в парк "Росенец". Всеки, който желае може да се включи от 9.30 ч в местността Курбан поляна. Осигурени са чували, ръкавици и вода за всички участници. Почистването се провежда вече пета поредна година, за да превърне мястото в едно от най-красдивите край Бургас.
Жители на кв. "Горно Езерово" и гражданско сдружение "Ние не мълчим" организират протест от 12:00 часа днес на площада в едноименния квартал. След това той ще премине в шествие и временно затваряне на главния пътен възел. Недоволството е срещу тежкото състояние на пътната инфраструктура в района, която от години е с дупки, въпреки..
Църквата отбелязва днес Томина неделя, наречена още Антипасха. На осмия ден след Великден, в края на Светлата седмица, следва специален празник, наречен Антипасха, което означава "вместо Великден" или "противоположно на Великден". Това обаче не е контраст, а призив към повторно честване на Великден на осмия ден след Празника на празниците, един вид -..
Рекорден брой над 100 фирми, професионални организации, търговци и вносители на рязан цвят ще участват в 40-тото юбилейно издание на най-голямото изложение..
Във връзка с товаро-разтоварни дейности по монтаж на трафопост на бул. „Стефан Стамболов“ 71, от 05:30 часа до 12:30 часа днес е затворен за движение..
Водолази от сдружение „Приятели на морето“ почистват днес морското дъно около Мостика на плажа в Бургас. Доброволческата инициатива е под мотото..