Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евелин Кузманов, ОИЦ-Бургас: През 2017 г. организирахме 2 големи инициативи и над 60 събития за представяне на европрограми в региона

Засилен интерес относно възможностите за кандидатстване по програмите „Развитие на селските райони“ и „Морско дело и рибарство“ е имало през тази година от страна на гражданите, това отчетоха от Областния информационен център в Бургас. Проведени са десетки събития, по представяне на различни европейски програми, във всички общини в областта.

От ОИЦ – Бургас отчетоха две успешни национални инициативи състояли се и в региона. Едната е свързана с 3 месечна информационна кампания за свършеното по европейските програми от 2014 година до момента и Седмицата на Европа, която е включвала над 30 разнообразни събития, съобщи Евелин Кузманов, управител на Центъра:

„Отчитаме като успех това, че в тези събития участваха над 5 хиляди души, които успяха да се заниманията и проявиха интерес към всичко свършено до момента. Проведени са и над 60 събития в Бургас и останалите общини, като проявите тек са били над 30, което прави средно по 2 – 3 на месец.“

През следващата година усилията на Областния информационен център ще бъдат насочени към организирането на 3 важни събития през месеците май и юни, които са свързани с председателство на Съвета на Европейския съюз, което поема България в началото на следващата година.

162 договора по европейски проекти са сключени в област Бургас за периода 1 януари – 30 ноември, стана ясно от данните на ОИЦ- Бургас за 2017 г. В община Бургас има най-много сключени договори – 75, следват Поморие, Карнобат и Несебър. Общата стойност на реализираните проекти в Бургас са в размер на 199 милиона. По този показател градът е на второ място в класацията за Югоизточния район, където първи е Ямбол с 222 млн. лв. .



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Поморие приема заявки за засаждане на дърво на адрес

Община Поморие приема заявления от граждани, които желаят на тротоара пред дома им да бъде засадено дърво, съобщиха от администрацията.  Документи се приемат на имейл mayor@pomorie.bg или чрез деловодството на администрацията, като задължително трябва да се посочат адрес и телефонен номер. Експерт на отдел „Озеленяване“ ще прави преценка..

обновено на 22.02.25 в 10:32

Месопустна Задушница е, полицаи контролират трафика около Гробищния парк

 Месопустна Задушница е, една от трите, на които почитаме починалите. Тя  предшества Великия пост и утрешните Месни заговезни. Въведена е реорганизация на движението на автомобили в района на Гробищния парк в Бургас.  Промените се налагат заради традиционния наплив от граждани. Движението за автомобили ще бъде еднопосочно, като в гробищния парк..

публикувано на 22.02.25 в 08:31

Районен съд - Бургас е гледал 95 дела за трафик на мигранти за 2024 г.

Ръст в броя на делата в Районния съд в Бургас – 16 039. От тях 14 020 са свършени, от които със съдебен акт по същество са 11 440 и 2580 са прекратени. От всички свършени в срок до три месеца са 12 546, т.е. 89 %. По 90% от тях съдебните актове са окончателни. Това стана ясно от проведено общо събрание , на което бе представен отчет за дейността..

публикувано на 21.02.25 в 18:30

Информационни срещи на зрелостниците с представители на университети

Информационните срещи  на зрелостници с представители на университети в Община Бургас ще продължат до 15 март.  За шеста поредна година Община Бургас и кариерните консултанти към  ЦПЛР – Бургас организират   поредица от  информационни срещи, в които ще вземат участие преподаватели  от Бургаски свободен университет, Държавен университет „Проф. д-р Асен..

публикувано на 21.02.25 в 17:00

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва всички..

публикувано на 21.02.25 в 14:05

Футболен турнир събира средства за лечението на майка на две деца

Благотворителен футболен турнир „Заедно за Крисена“, организира випуск 2025 на Търговска гимназия - Бургас. Инициативата има за цел да обедини училищната общност в града и да събере средства за лечението на Крисена - майка на две деца, която се бори с рядко заболяване - миелоидна/лимфоидна неоплазия с еозинофилия и тирозин киназна генна фузия..

публикувано на 21.02.25 в 14:01

Започва обновяването на пожарната в Средец

Започна обновяването на сградата на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Средец. Стартът бе даден официално  от директора на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) в Бургас старши комисар Николай Николаев.  В проекта е предвидено подобрявате на енергийното управление и потребление..

публикувано на 21.02.25 в 13:30