Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опозицията в общинския съвет в Царево се обяви срещу тегленето на 7 млн лв кредит

Бюджетът на община Царево беше приет, но не и без нажежени страсти. Една от темите, причина за раздора в залата, бе отпускането на кредит в размер на 7 млн лв:

"По мои груби сметки за 15 години общината ще е необходимо да върне над 10 млн лв. Или това ще дойде някъде около 80 -100 000 лв на месец. Според мен това е безумие и няма как общината да ги върне и ще тръгне по пътя на други общини, които обявиха фалит", каза в свое изказване общинският съветник от „Народен съюз“ Емил Пейчев. 

"Предполагам не достигат средства за изграждането на площада, може би и за нова спортна зала. Да, тези обекти са много важни за нас, но в момента са на много висока цена. Не мисля, че трябва гражданите да го плащат", смята другият общински съветник от „Народен съюз“  Станислав Добрев.

Той отправи и предложение жителите на община Царево да плащат по-малко за данък „Смет":

"Над 750 000 лв в бюджета влизат от такса "битови отпадъци". Само там имаме преизпълнение и някакъв резерв. А в същото време можем да намалим тази такса и този преходен остатък да го свалим. Ако тези пари могат да бъдат използвани за чистота, защо не намалим таксата, за да облекчим нашите граждани?", попита той от трибуната на местния парламент. 

Емил Пейчев пък предложи общинското пристанище в Царево да бъде отдадено на концесия:

"Както виждаме сега, за 2018 година са заложени 197 000 лв за посрещане на разходите. А приходите от него са не повече от 50-60 000 лв. За мен това предприятие е абсолютно губещо и затова предлагам то да бъде отдадено на концесия. Така общината ще спести въпросните 200 000 лв и евентуално ще спечели 80 - 100 000 лв от въпросната концесия", обясни идеята си Пейчев.

Общинският съветник Донка Атанасова предложи вместо обществена тоалетна да се постави осветление на новата църква в Ахтопол. 

Живко Жеков от БСП предложи вместо изграждането на велоалея в зона "север" в Арапя, да се пренасочи сумата от 220 000 лв  за ремонт на пътищата в промишлена зона "юг". 

Подробностите можете да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Засаждат 2 000 фиданки край Българово

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 29.11.24 в 15:37

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12

Дискутираха демографските процеси в пограничните райони

Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси.  Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..

публикувано на 28.11.24 в 17:38