Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ана Джумалиева: Държавата да създаде фонд за средства за съоръжения за хората с увреждания


Проблем с достъпността до сградите  има и той не е само в Бургас, а в цялата страна ,  заяви председателят на Комисията за защита от дискриминация  доц. Ана Джумалиева. В момента ведомството започва кампания, която цели проверка на сгради. Първата бе в Бургас.Ние имаме правомощията да установим нередности и наложим глоби , обясни още тя. В повечето случаи, сградите не са достъпни само  заради липса на средства, а и затова ,че са много стари. В подобна ситуация е била самата Комисия в София, разказа председателят й и уточни:

"Ако може държавата да направи специален фонд или да отдели някакъв финансов ресурс, който да бъде именно за изграждането на такива специални съоръжения.Самите те са много скъпи, има много сгради, които са паметници на културата и е много по-сложно като процедура те да бъдат преустроени и да станат достъпни.В София в сградата, в която се помещава нашата институция, установихме , че асансьорите също са недостъпни.Самите бутони са поставени на такава височина, че човекът с увреждане  в количка не може да ги  натисне и не може самостоятелно да се обслужи."

Освен сградите и плажовете предстои да бъдат проверявани дали са достъпни за хората с увреждания. Комисията ще предложи  това да влезе  като специално изискване към концесионерите , обясни Джумалиева.

За Бургас  координатор на проверките на сградите и служителя към когото директно могат да се подават жалби и сигнали от граждани е Златина Дукова. Според нея проблемът също е финансов:

Има закони, те в момента се спазват и новите сгради, новото строителство е достъпно.Но в Бургас и България има 120 -130 годишни сгради, тях няма как да ги направим. Театрите, кината , булевардите, Морската градина, всичко това може и то е достъпно.Поздравления заслужава проектът " Интегриран градски транспорт", защото автобусите и тролейбусите са достъпни.Има звукови сигнали по светофарите, има дактилни пътеки. Но истината е, че има много хора, които стоят в апартаментите с години не могат да излязат заради асансьора, заради стълбите.

За една година местното представителство е проверило всички училища в града дали имат съоръжения за хора с увреждания .До всички учебни сгради може да се стигне до първия етаж, а само в 4 от тях и до по-горните, обясни Ирина Иванова. Проверени са и други общини, най- трудно достъпни са училищните сгради в селата, там само в някои от тях може да се влезе.


 Повече в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Приморско и Китен въвеждат "Синя зона"

Ограничава се отдаването под наем на електрически тротинетки в Приморско. Въвежда се и синя зона, за да се урегулира трафика в Китен и Приморско. За БНР Бургас кметът Иван Гайков обясни причината за новата организация: „Синята зона ще бъде в Приморско и Китен. Това е едно отлагано решение. Нужно е, за да се урегулира паркирането. Това, и буферните..

обновено на 20.06.25 в 16:17

Стефан Караджово ще има модерна детска градина

Детската градина в село Стефан Караджово ще бъде изцяло обновена с финансовата подкрепа на Държавен фонд „Земеделие“. По проекта ще бъдат реализирани енергоспестяващи мерки, включващи: основен ремонт на покрива, подмяна на старата дограма, изграждане на фотоволтаична система, както и подмяна на вътрешната осветителна система с енергийно ефективна...

публикувано на 20.06.25 в 16:30

Пожаро-тактическо учение се провежда в "Аркутино"

В района на местността "Аркутино" край пътя Приморско – Созопол бе проведено пожаро-тактическо учение с участието на служители от Първа РСПБЗН – Бургас, УПЗН – Созопол и РСПБЗН – Приморско. Сценарият предвиди тежка челна катастрофа между два автомобила, при която се тестваха действията на екипите при аварийно-спасителни дейности. Основната цел на..

публикувано на 20.06.25 в 15:30

Проектът за "Лакомата спирка" не е нов и търговците там са наясно

Проектът на община Бургас за "Лакомата спирка" в к-с "Меден рудник" не е нов и търговците там са наясно с това, каза главният архитект на общината Тихомир Райчев. Според проекта на мястото ще има озеленяване, парк, зона за спорт, както и търговска площ, която ще се отдава на търговците. Пръв за проблема сигнализира обществения посредник на..

публикувано на 20.06.25 в 13:49

Има или няма поскъпване в Бургас на хранителни стоки

В началото на седмицата стана ясно, че според Националния статистически институт през май е отчетена нулева инфлация. А по данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата продължава спадът в цените на основните хранителни стоки. Според комисията потребителската кошница от 27 продукта за последната седмица е поевтиняла с един лев...

публикувано на 20.06.25 в 12:27

Инициатива събира млади риболовци край Мандренско езеро

Международният младежки културен център – Бургас, СНЦ „Клуб по спортен риболов Гларус“, ИАРА и риболовните магазини „Видракс“ и „Амур“ за четвърти път организират състезанието „Млад рибар“. Проявата ще се проведе на 21 юни (събота) от 08:00 ч. на брега на Мандренското езеро, близо до комплекс „Меден рудник“. Състезанието е отворено както за младежи с..

публикувано на 20.06.25 в 11:00

Кампания на НАП и Агенция „Митници“ запозна над 6300 деца с рисковете от дрогата и хазарта

Над 6300 деца в цялата страна са се запознали с рисковете от употребата на наркотици и хазартната зависимост в рамките на обединената кампания на НАП и Агенция „Митници“ „Не сте сами“ през изминалата учебна година. Това съобщиха лицата на кампанията – началникът на отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници“ Стефан Бакалов и директорът на..

публикувано на 20.06.25 в 08:30