Почти пет месеца след наводнението в община Камено,част от старите проблеми с непочистените държавни участъци от канали и неподдържани диги , са неразрешени. Снеготопенето и последвалият дъжд през последните дни изправи на крак отново кметове и хора.
Наводнени полета, недостъпна земеделска земя, това е картината, която се разкрива по пътя от Константиново през Тръстиково до Ливада, Снеготопенето и дъждът са превърнали в огромни локви терените, обясни кметът на Тръстиково Иванка Драгова и допълни, че подготвя докладна до общината, ще бъде направена и подписка :
"Най-голямата болка за нашето село е дигата, която от предното наводнение има сринати участъци. Това е заради безотговорното поведение на "Напоителни системи ", вече пети месец почти не предприемат никакви действия. Няколко пъти идваха, оглеждаха терена, но не се поема никаква отговорност от тяхна страна.
Другият ни проблем е, че под реката има една тръба, която извежда водите, които се събират в самото село.Тя е недостатъчна, за да поеме толкова голямо количество вода.Става тапа, която връща обратно водите в селото."
Благодарение на Жельо Вардунски, кмет на община Камено, два пъти бяха почистени деретата и каналите.
"Това ни спасява, ако не беше направено, щеше да има поражения сега. В момента най-засегнати са земеделските стопани. Техните земи са под вода", каза още Драгова.
Много от дворовете на хората са се напълнили с вода. Част от тях разказаха:
Не беше както предния път, снегът вече се стопи, дано да няма повече.
Саята ми се напълни с вода, трябва да се изгради нова в и к мрежа в селото като белите държави. Има само канал, няма шахти.
Подобна е и ситуацията в Ливада. Дворовете на къщите на хората са пълни с вода, особено, на тези, които са в ниското. Някои жители са били изведени от домовете си от близките си, разказаха познатите им:
"Синът, на една жена, дойде и я взе.
Не е както миналия път. Дворовете са пълни, земите около селото също. Ама тя водата няма къде да отиде, земята не я поема, мокра е."
Не е имало евакуация на хора, обясни кметът Ангел Радев. Ситуацията е нормална и спокойна. Проблемът при нас е непочистеният участък на канала, който е държавен. Той е около километър и 200 метра ,уточни Радев и сочи къде свършва общинската част и къде започва държавната.Там, отдалеч, изобщо не може да се разбере дали става въпрос за нива или водоем, на практика теренът е неизползваем.Тук вече са направили и докладна и подписка до областния управител:
"Все още нямаме никакъв резултат. Нямат пари и не могат да го почистят. Ако дойде повече вода, някой проливен дъжд, тези хора,които са около герена и от двете страни, пак ще бъдат наводнени.Трябва областният управител да нареди и да изпратят багер, за да се почисти.
Пожарът в Средец се разраства и огънят вече е преминал пътя. Кметът на село Светлина Иван Айрянов, който е сред доброволците на място съобщи, че гори в двора на професионалната гимназия. "Духа много силен вятър и носи отломки, затова е много важно хората да си гледат дворовете да не попадне някоя и да се разрази пожар. Духа много силен южен вятър, който..
След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там. Тя е окомплектована и внесена от кмета Димитър Николов за разглеждане на заседанието на Общинския съвет на 29 юли. Подробният устройствен план за улична регулация и последващо изграждане на техническа..
Пожар избухна между язовир Порой и несебърското село Оризаре. Горят сухи треви и храсти. Димът се вижда от далече, защото огънят е обхванал голяма площ и заради вятъра се разпространява бързо. Не се налага евакуация на жителите на Оризаре, заяви деректорът на РЗПАБ в Бургас старши комисар Николай Николаев. В 13.36 часа е получено..
Предстои първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR. Своеобразен домакин е община Царево. Прожекции и светлинни инсталации ще има от 1 до 4 август в Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец. От 2022 г. фестивалът представя над 110 светлинни произведения, създадени от повече от 70 автори от цял свят. Лятното му издание ще..
Овладян е големият пожар между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. На място остават 6 противопожарни екипа, работата по пълното ликвидиране на огнищата ще продължи и през следващите няколко дни. През цялата нощ тежка верижна техника е прокарвала просеки, за да се ограничи пожара от всички страни, уточни директорът на..
Рибен фест „Поморие“, организиран от Община Поморие и НЧ „Просвета 1888′, започва от днес в курортния град. Идеята на фестивала е чрез концерти, презентации на рибни ястия, театрални скечове и занимания за най-малките да бъде представена част от живота и занаята на рибарите. Фестивалът се организира за трета поредна година и цели да насърчи..
Трети ден продължава овладяването на пожара между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. С тежка верижна техника се прокарват просеки, за да се достигне до огнището на пожара. Работата на огнеборците е силно затруднена, заради силния вятър и пресеченият терен. На място и днес ще бъдат 11 противопожарни екипи, горски служители и..
Общинският съвет в Средец отмени решение на съветниците в общината от 2023-та година за изграждането на огромен фотоволтаичен парк на площ от 6..
След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там. Тя е..
Трети ден продължава овладяването на пожара между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. С тежка верижна техника се прокарват просеки, за..