Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатен скрининг за глаукома в Бургас

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Кампания с безплатен скрининг за глаукома организира МЦ „Оксиком“ - Бургас от 12 до 16 март. Поводът е Световната седмица за борба с глаукомата, която ще се състои от 11 до 17 март 2018 г. Прегледите за глаукома ще се провеждат с измерване на очното налягане. Желаещите да се включат в ежегодната кампания на здравното заведение, трябва да се запишат предварително на тел. 056/860 210, 056/860 839 или на 0886/ 161 161. Направление от личен лекар не се изисква.

Офталмолозите на МЦ „Оксиком“ препоръчват  във възрастта след 50 години да се извършва веднъж годишно профилактично изследване на зрението и измерване на очното налягане, тъй като това спомага за ранното диагностициране на болестта и започването на адекватно лечение.

Глаукомата е хронично, прогресиращо заболяване, което уврежда зрителния нерв и нервните клетки в ретината. Като резултат с напредване на болестта се развиват характерните промени в зрителните функции: загуба на периферно зрение, а на по-късен етап и на централното зрение.

Заболяването е социално значимо и е една от най-честите причини за необратима слепота в световен мащаб. Близо 80 000 българи са засегнати от глаукома, още толкова не знаят, че вече развиват болестта, показват данните на НЗОК. 

Лекува се медикаментозно, с лазерна терапия и оперативно. Целта на лечението е да се постигне спиране или поне забавяне на развитието на заболяването и съхранение на останалото функционално зрение. Все още единственият доказано ефективен начин за овладяване на структурните изменения и съхранение на зрителните функции е намаляването на вътреочното налягане.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Голям пожар край Карнобат, огънят се насочи към крепостта Маркели (обновена)

Близо 10 екипа пожарникари, земеделци, доброволци, служители на горското стопанство се борят с  голям пожар край Карнобат.  Няма опасност огънят да стигне до населени места, обясни за БНР Бургас кметът Георги Димитров.  С голям пожар край Карнобат се борят пожарникари и огнеборци Изгорели са няколко постройки и  три пчелина, опитваме се да..

обновено на 05.08.25 в 18:36
Илюстративна снимка, архив

Забрана за придвижване на дребни преживни животни в област Сливен

Във връзка с разпространението на шарка и син език по дребните преживни животни в страната в област Сливен се въвежда едномесечна забрана за придвижване на дребни преживни животни . Превантивни мерки бяха набелязани и в областите Шумен и Перник. Българската агенция по безопасност на храните удължава от днес мерките срещу разпространението на шарка по..

публикувано на 05.08.25 в 16:45

Ден на отворените врати на „Верни“ и „Места“ в Бургас

Ден на отворените врати по повод 146-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България ще има в Морска гара-Бургас. Бургас ще бъде домакин на тържествени мероприятия, посветени на 146-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България. Военен ритуал по поднасяне на венци и цветя ще се проведе пред паметника..

публикувано на 05.08.25 в 16:15

Потребителската кошница поевтинява с два лева, но бургазлии не вярват на статистиката

С два лева по-малко е струвала потребителската кошница за миналата седмица. Тази седмица сме платили 97 лева за продуктите от първа необходимост - срещу 99 лева спрямо предходната. Това стана ясно по време на пресконференция на председателя на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Намаление на цените е отчетено при..

публикувано на 05.08.25 в 12:30

Бургаската група Hellbound в топ 3 на най-големия метъл фестивал в света

Бургаската метъл група Hellbound взеха участие на най-големия метъл фестивал в света – Wacken Open Air в Германия. В конкурсната програма Wacken Metal Battle младите музиканти заеха трето място сред близо 40 банди от различни държави. Всеки участник имаше по 30 минути сценично време, а журито отличи петте най-добри групи, сред които и Hellbound –..

публикувано на 05.08.25 в 11:00

По-високи средни добиви при пшеницата, отчитат зърнопроизводителите в Ямболско

По-високи средни добиви при пшеницата, отчитат зърнопроизводителите в Ямболска област, в сравнение с миналата година. По- добра се оказва реколтата и при ечемика, въпреки неблагоприятните прогнози. Средният добив от декар пшеница е почти 600 кг, отчитат стопаните в региона, докато година по рано е 525 кг. Качеството на зърното също е високо, но..

публикувано на 05.08.25 в 10:00
Архив

По-високи цени на билетите в междуселищните автобуси в Бургаско

В разгара на лятото билетите в междуселищния обществен транспорт в Бургаска област са с нови, по-високи цени.  От 1 август „Бургасбус“ повиши с около 10% цената за пътуванията във всички направления от междуселищните си линии. Това по-рано вече направиха  останалите превозвачи .  Управителят на Бургас инж. Петко Драгнево за причините:..

публикувано на 05.08.25 в 09:00