Проблеми с дъжда е имало през нощта в община Бургас в района на Равнец и квартал „Долно Езерово“. Около 2 часа системата за ранно оповестяване на наводненията се е задействала, обясни кметът Димитър Николов.
„Отидохме на място. В Равнец се покачи с около 1.50 м. нивото на малката река в близост до селото. Наложи се в ниските части на селото да събудим хората, които живеят в едноетажните постройки, за да ги предупредим, че има риск. По същия начин направихме и на улицата около стадиона в „Долно Езерово“. До сутринта оттокът на водата спадна и рискът отмина.“
Димитър Николов допълни, че тази сутрин се е свързал и с кмета на Камено Жельо Вардунски.
„По наши наблюдения от снощи на няколко пъти идваше приливна вълна по линия на т.нар. каскада от два-три малки язовира от село Винарско. Поискахме от Община Камено да се синхронизираме. Разбира се снощи дъждът беше голям и на някои от язовирите се е налагало да се изпуска извънредно количество воден обем. Най-добре е тези неща да стават съгласувано. Ако на територията на община Камено се изпуска извънредно вода от язовирите е хубаво ние като част от веригата до вливането на реката в езерото Вая да бъдем уведомени, за да можем да вземем съответните мерки.“
Кметът обясни, че нанесените щети са малко и вече са взети мерки за възстановяването им. Към момента има данни и че река Чекарлийка е излязла от коритото си и е заляла пътя към базата за дограма. Изпратена е вече техника в района.
„ВиК“ – Бургас и Регионалната здравна инспекция продължават извънредното пробонабиране на питейна вода от централната мрежа в Несебър, Свети Влас, Слънчев бряг, Кошарица и Елените. Последните резултати показват отклонения по микробиологични показатели в Свети Влас и Елените. В отговор на това „ВиК“ предприема мерки за засилена дезинфекция чрез..
Започна разчистването на депонирания фрезован асфалт от ремонта на автомагистрала "Тракия“, в опасна близост до коритото на река Тунджа край сливенското село Крушаре. Причината за това станаха множество сигнали на граждани, включително и на БНР до Областно пътно управление заради опасността струпаната асфалтова настилка да замърси реката, а..
Вратичка в закона е позволила законното строителството на хотел върху установения като незаконен колектор за вода в курорта "Елените". Това каза регионалният министър Иван Иванов. Близо две седмици след наводнението, при което загинаха четирима души, властите нямат отговор как е възможно да се допусне това. В Свети Влас раздават вода от държавния..
Националният статистически институт започна теренната работа по изследването „Европейско здравно интервю, 2025“ , което ще се проведе в периода октомври 2025 – януари 2026 г. Проучването се изпълнява по споразумение за субсидия с Европейската комисия № 101191410 - 2024-BG-EHIS (РД-10-9/30.10.2024). Изследването е част от Европейската система на..
От 20 октомври в Айтос започва движение електробус по новата градска линия №1 с начална спирка на автогарата. Курсовете ще стартират в 6:35 часа, съобщиха от общината. Айтос ще има електрически автобуси и нова градска линия Билетите за пътуване ще се продават на касата на автогарата и при шофьора. Учениците до 14 години ще пътуват безплатно с..
3D мапинг от Adistu и музика на живо от Particules – сюрреалистична визуална фантазия от футуристична архитектура, природни елементи и геометрични форми, която за кратко ще изведе публиката от ежедневието и ще я потопи в едно вътрешно пътешествие. Adistu създава експериментално дигитално изкуство, което разширява границите на въображението с..
При предсрочни избори сега – първото място, с убедителна преднина пред втория, е за коалицията ГЕРБ-СДС - 27,4% подкрепа (при 25,7% през юли). Второто място се заема от "ДПС–Ново начало", партията има подкрепата сред 17,5% от хората, решили да гласуват, като резултатът им е без съществена промяна спрямо проучването от юли. Това сочи..
18-годишен младеж, пострадал по време на наводнението в курорта Елените, се възстановява след три операции в УМБАЛ Бургас. Артьом е пристигнал в болницата..
Как изглежда Бургас през очите на децата – това ще могат да видят жителите и гостите на града в изложбата „Бургас на децата“. Експозицията събира макети,..
Сигнал до различни институции ще подаде Общественият съвет Несебър по повод стадиона в Свети Влас. Той е неизползваем заради наводнението отпреди 10 дни,..