Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите български радиоапарати „Тулан“, произвеждани в Бургас са били конкуренти на повечето световни марки

Днес, 7-ми май е Международният ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник.

Първата българска фабрика за производство на радиоапарати е заработила в Бургас през 1927 г. . Тя се нарича "ТУЛАН", а неин основател е инж. Светозар Пренеров. През 1925 година той е поканен да участва в проект на световно известна марка в Холандия. Младият инженер отхвърля офертата и решава да създаде собствено предприятие в Бургас.

Първите произвеждани у нас радиоапарати „Тулан“ били евтини и стабилни, с прецизна селективност и комфортен тон, с много оригинални, патентни решения в тях, които дават значителни предимства в конкурентната среда на радиопазара. Странен е и начинът за продажба: купувачите плащат цената на радиоприемника едва след 4-месечна пробна експлоатация у дома или в учреждението, след като се уверят, че са купили нещо добро. От 1931 г. до 1941 г. в гаранционен срок са върнати за поправка само 6 броя радиопарати и то поради неправилна експлоатация. Били заменени веднага с нови.

Фабрика „Тулан“ е национализирана и закрита след политическата промяна в България през 1944 г. Инж. Светозар Пренеров почива на 52-годишна възраст.За фабрика „Тулан“ и нейния създател има отредено достойно място в двутомната „История на българското радио“ на проф. В. Димитров. Там е цитирана и кореспонденция на автора със сина му инж. Емил Пренеров, сега покойник, с която се уточняват факти от историята на „Тулан“.

Един от наследниците на фамилията е бургаският общински съветник и председател на комисията по култура в местния парламент Веселин Пренерв.

"Името „ТУЛАН“ е абревиатура, означава  „Трудолюбието и упоритостта лансират активност и напредък“ и е девиза на фамилията, който и до днес спазвам и аз, разказва Веселин Пренеров.

Въпреки промените, Веселин Пренеров си спомня как някои порядки в семейството му си останали от онова време. За детството, свързано със слушане на радио и още любопитни факти за фамилия Пренерови, чуйте от интервюто в прикачения файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четирима митрополити отслужиха литургия в църквата "Св. София" в Несебър

В хилядолетния митрополитски храм "Света София", четирима митрополити – Сливенският Арсений, Пловдивският Николай, Старозагорският Киприян  и Пантелеймон, митрополит на Комотини, отслужиха съборна Света литургия. Тя е по повод 100 годишнината от преселението на несебърската гръцка общност, която според клауза от Ньойския договор за разпределение..

публикувано на 18.05.25 в 19:37

Протест в Бургас и Сливен срещу въвеждането на еврото

Протест срещу въвеждането на еврото у нас блокира централен булевард в Бургас този следобед. Близо 100 души изтъкнаха патриотични, икономически и политически аргументи срещу приемането на европейската валута през 2026 година.  С плакати и български знамена протестиращите излязоха на пътя и затвориха булевард "Стефан Стамболов" за половин час..

публикувано на 18.05.25 в 17:55

Грета Аспарухова: Да помогнем на Мира, има нужда от скъпоструваща рехабилитация!

Бургазлийката Мирослава Коларова има нужда от подкрепа, за да се възстанови от операция на коляното. След усложнения, 5 месеца на изследвания при различни специалисти става ясно, че и е необходима скъпоструваща терапия, но тя не се поема от Здравната каса.  Мирослава организира благотворителна изложба на своите картини, фотографии и бижута,..

публикувано на 18.05.25 в 17:30
Архив

Жители на Дюлево се събират на общо събрание по казуса с фотоволтаиците

Жителите на село Дюлево с нова стъпка по казуса с бъдещото изграждане на фотоволтаичен парк в землището на селото.  Жители на села в община Средец: Не искаме соларен парк На общо събрание на местното население на 14 юни в читалището те ще решават да се въведе ли мораторим върху промяна на предназначението на земеделски земи за срок от 50..

публикувано на 18.05.25 в 11:00
снимката е илюстративна

Рибар се удави в района на Морска гара в Бургас

Мъж се е удавил в района на Морска гара в Бургас. Сигналът за тяло във водата е постъпил в полицията рано тази сутрин.  На място е изпратен водолазен и полицейски екип. Мъжът е имал рибарски такъми по тялото. Най-вероятно е риболувал на кея в дъждовното утро, подхлъзнал се е и така е паднал във водата.  От ОД на МВР са категорични, че става дума за..

публикувано на 18.05.25 в 09:20

Три брадати лешояда бяха пуснати символично в Сливенската планина (ОБНОВЕНА)

Три брадати лешояда бяха пуснати символично в Сливенската планина, след което те бяха пренесени на мястото в специално изкуствено гнездо.  Официалното събитие се състоя в крепостта „Туида“ в Сливен. Лешоядът Балкан е излюпен в спасителния център на „Зелени балкани“, а  Боев и Лайфбг са донесени от зоопарка “Злин” в Острава, Чехия. Птиците са..

обновено на 17.05.25 в 21:58

Сдружение „Черноморска Странджа“ с научна конферения в Ахтопол

Кметът на община Царево Марин Киров участва в кръгла маса, организирана от сдружение „Черноморска Странджа“ на тема: „Черноморска Странджа: войни, находки, проблеми“. С него беше и кметът на Ахтопол Станислав Димитров. „Сдружението организира няколко ежегодни конференции и Ахтопол става средище на наука, тук идват видни юристи, археолози,..

публикувано на 17.05.25 в 17:00