На 10-ти юни ще бъдат отличени победителите в националния конкурс за рисунка и разказ“ Другарски истории“. В него се включиха деца от 5 до 14 години от цялата страна, а едно от условията бе, малките творци да опишат или нарисуват история, свързана с дете от друг етнос или националност, каза един от организаторите Мирела Караджова .
Конкурсът се провежда по инициатива на Let’s humanize и Мулти-Култи Колектив, като целта е да се покаже на света на възрастните, че в детското сърце няма място за расизъм и ксенофобия. Провокацията бе насочена към всички деца, живеещи на територията на България, независимо от статута им на пребиваване. Това позволи на деца -бежанци да разкажат своите вълнуващи истории от живота в лагера. Рисунките и историите илюстрират ситуации от реалния живот и са пример за това как на такава крехка възраст децата вече са осъзнали красотата и магията на човешките взаимоотношения между различните хора. Има истории за приятелството, подкрепата и безгрижните игри между българчета, ромчета, арменчета, турчета, иракчанчета, сирийчета, виетнамчета, ямайкчета, русначета, африканчета. За най-затрогващите ще има награди, а организаторите планират да оформят и дигитална книжка на български и на английски език, която да се разпространява безплатно.Тя ще бъде показана и на предстоящ фестивал в София.
Част от "Другарски истории":
Петя Димитрова (7г.) от Русе :
„Едно от любимите ми места е залата по балет. Там се срещнах с талантливи и добри момичета от турски, руски, арменски и индийски произход, с които станахме приятелки.“.
Асма Дахам (9 г.) от Ирак
„През пролетта в лагера имахме часове по градинарство и засадихме цветя. Всеки ден ги поливахме и гледахме как растат.“
Алеко Богданов (11 г.) от София споделя приключенията си със свои приятели от Ямайка: „Те са много забавни - постоянно се смеят, правят музика и танцуват. Все едно бях с мои приятели, а Уебстър беше на възрастта на дядо ми!“.
Александра Цветкова (10 г.) от Плевен в рисунката си показва своето послание: „Децата нямат цветове! Дали са бели, черни или жълти- това е без значение, когато усещаш, че насреща имаш своя сродна душа, с която можеш да споделяш и добрите, и лошите моменти!“, а Мария Замфирова от Вършец, която е член на училищен доброволчески клуб „Добротворци“, е посланик на идеята, че „Различията ни обединяват“. Бургаското участие в конкурса е в лицето на Жара Чакърова. Тя разказва впечатленията си от Международния ден на Африка, честван в Бургас преди 2 седмици. Самира Сфук (8 г.) от Сирия с радост си спомня: „Много обичам рождени дни. Има торта, музика и балони. Всички са весели и красиви. Един от рождените дни, които ще запомня беше на нашата учителка Мария в лагера. Имаше бонбони и рисувахме.“, а Мартин Генчев (11 г.) от Тетевен описва една среща, която се превръща в безценно другарство: „Срещата ми с Бисер е история за вяра и толерантност- началото на всяко приятелство.“
Всички истории са на страницата на Let’s humanize, за тях може да се гласува на https://www.facebook.com/pg/letshumanize/photos/?tab=album&album_id=1889838071060645 . Крайният срок е до 9 юни.
Повече в звуковия файл:
Близо 40 творби са изпратени до момента за участие в националния конкурс „Любовта е извор“. Той е посветен на писателя Стоян Русев /Дядо Благо/, който е роден в Малкотърновско. Това е четвъртото издание на литературната надпревара, която се организира по инициатива на Димитър Кукузелов и се осъществява с помощта на читалище "Фар 1946" – Бургас и..
Държавна опера Варна гостува на бургаска сцена с о перата-мюзикъл "Калас и Онасис" от Христос Папагеоргиу. Спектакълът пресъздава живота на Мария Калас и Аристотел Онасис - две звезди с огромна слава и изпепеляващи съдби, чийто фатален сблъсък за пръв път се представя на световната музикална сцена. Операта-мюзикъл проследява с пристрастие, с..
Аrtistic youth fest ще има второ издание в Бургас. Благодарение на ентусиазма на Георги Димитров, Деница Дойчева, Туана Шахин и Ивана Фенерска млади хора на възраст от 12 до 25 години ще имат възможност да разкрият таланта си пред връстници. "Флората" ще събере даровити бургазлии, които ще се изявят в различни категории- творческо писане,..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е днес от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката ще представи новата книга "Две трудни цветя и един фейояд". „Фейоядът – яде ли феи, не яде ли…няма да издавам.“, каза авторката за БНР Бургас. Читателите ще научат повече за..
Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки разкази от плаванията си през последните две лета с малката си платноходна яхта, наречена "Ла Ола" (от испански, "Вълната"). С нея той обикаля из Българското Черноморие, Егейско и Йонийско море. А..
Авторът на най-известните песни за морето - Стефан Диомов, и членовете на хор „Планинарска песен“ канят бургазлии на среща в културен център „Морско казино“. Композиторът ще представи книгата си „Белите и черни клавиши на моя живот“ – в тази част, в която разказва за пътуванията си по света, а хористите ще добавят песни от своя..
До сърцето на Средиземно море ни отвежда новата изложба – живопис на художника и скулптор Атанас Хранов. Тя е озаглавена "Текила в Сицилия" и е подредена в пространство на бургаската Галерия „Пролет". Освен творец, авторът е и пътешественик. Неговата страст към ветроходството го отвежда до различни кътчета по света, където трупа емоции и спомени...
Аrtistic youth fest ще има второ издание в Бургас. Благодарение на ентусиазма на Георги Димитров, Деница Дойчева, Туана Шахин и Ивана Фенерска млади..
Близо 40 творби са изпратени до момента за участие в националния конкурс „Любовта е извор“. Той е посветен на писателя Стоян Русев /Дядо Благо/,..
Държавна опера Варна гостува на бургаска сцена с о перата-мюзикъл "Калас и Онасис" от Христос Папагеоргиу. Спектакълът пресъздава живота на Мария..