Родители на деца с увреждания инициираха в Бургас палатков лагер, който е разположен от днес пред Дневния център за деца с увреждания в Морската градина. Протестът е безсрочен и е срещу неадекватната социална политика на държавата, както към децата, така и към хората с различна потребност. Според Лилия Стойкова, майка на 18 годишна дъщеря, държавата трябва да помисли за децата, които са навършили пълнолетие и да има повече възможнвости за интегриране. Според нея обществото също игнорира, така както и самата система - децата с увреждания:
"Другият проблем, който също не е малък е, когато навършат 20 години няма институция, която да ги поеме. Тези деца трябва да бъдат интегрирани. А те получават след пълнолетие една пенсия. До този момент поне държавата успя да осигури 930 лева месечно...", коментира още Лилия Стойкова.
Самата държава е абдикирала отдавна от задължението си да подпомага и улеснява хората с увреждания, сподели и Грета Аспарухова, която се придвижва с помощта на инвалидна количка и се включва към безсрочния протест:
"Моят личен мотив е промяната, която трябва да бъде направена. Промяна за всички, не само за хората с увреждания, защото социалната политика ни убива. Всеки се е сблъскал със социалната система в България. Искаме да сме европейци и да живеем по европейски. Да бъдем адекватна част от обществото. Ние искаме да сме част от системата. Но тази система е в кома, в мозъчна смърт. Тя е труп..."
А според Гергана Трифонова, майка на първокласник с увреждания, парите които отпуска месечно държавата стигат за рехабилитация и логопед на сина ѝ само за седмица:
"Системата ни убива, този протест е в подкрепа на протеста в София. Протестът ни също ще е безсрочен, докато не се приеме Закон за личната помощ на хората и децата с увреждания. Синът ми е с детска церебрална парализа. Самостоятелната му походка е невъзможна. От сустрин до вечер съм с него....", сподели още Гергана Трифонова.
Протестът ще бъде докрай, така са решили родители да остояват исканията си.
Чуйте повече в звуковия файл:
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли тази година, както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни и с колко години ще бъде отложена тази либерализация. Законопроектите, подкрепени на първо четене, предвиждат отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия за..
Нефтопродукти, с неустановен състав и произход, отново изплуваха на голяма част плажната ивица в Поморие. Това са черни, мазни петна и топчета, част от тях вплетени във изхвърлените на брега водорасли. Замърсяването е по-голямо от това, за което ви информирахме преди 2 дни. Очаква се официално съобщение от Областната администрация в..
От 7 май до 11 май движението в близо 13-километров участък от 472-и до 485-и км на път I-6 София – Бургас, в област Бургас, ще се осъществява поетапно в една лента, съобщиха от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура". Промяната в организацията на движение е за ремонтни дейности по асфалтовата настилка. От 7 май ще се ограничи преминаването по..
За днес в цялата страна е в сила жълт код за интензивни валежи и гръмотевични бури. Повишава се рискът от дребна до средна по размер градушка и от локални наводнения. Над Черноморието облачността ще е значителна, след обяд купесто-дъждовна. На много места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевици. Ще духа слаб до умерен югоизточен..
От днес, 7 май, на територията на Ямболска област започва ремонт на пътното трасе към ТЕЦ „Марица изток“. По него всекидневно преминават стотици работещи от града и региона, за основен ремонт на участъка настояваха от години и жителите на повече от 10 села. Ремонтни дейности са предвидени в участък с дължина 34 км между селата Роза, Ботево,..
Камено отбелязва своя градски празник с пищни тържества, които започнаха още от вчера. В навечерието на 6 май в Камено ще има празничен концерт Най-старият средновековен документ, в който под името Каикли се крие сегашното му наименование, датира от 1498 г. Отец Серафим: Днес на всеки час ще има камбанен звън за празника на..
В Камено църквата „Свети великомъченик Георги Победоносец“ има храмов празник. Има и славна история, защото е на повече от 150 години. Опожарявана е по времето на османското владичество, но е възстановена през 1893 година, отново със средства от дарения на местното население. Няма много информация за историята на храма. Има само данни в..
Деветото издание на фестивала „Хайдушка среща“ започва тази сутрин в Сливенския балкан с традиционната надпревара по изкачването на планината с..
Ямбол отбеляза празника на храбростта с военен парад, литийно шествие по централните улици и демонстрации по стрелба. На Гергьовден в Ямбол имен ден имат..
В Ямбол празникът на храбростта ще бъде тържествено отбелязан с военен парад, литийно шествие по централните улици и демонстрации по стрелба. В..