Ваксинацията за познатите заболявания щеше да предотврати подобна масова евтаназия на преживните животни. Това коментира по повод извършеното умъртвяване на 400 кози и овце в с. Кости дългогодишният ветеринарен лекар Петър Бодуров.
Още при предните случаи, когато бяха умъртвени животни в Странджа заради шап и шарка, трябваше да се предприеме ваксинация, коментира в предаването „Ден до пладне“ Петър Бодуров:
„Ваксинацията се прави затова – да се засили имунитетът на животното и на човека. И нямаше да се допусне да влезе това заболяване. Тогавашната Национална ветеринарно – медицинска служба или сегашната Агенция по храните, след съгласуване с Европейската комисия може да разпореди със заповед извършване на ваксинация. Това не беше направено в първите случаи, не е направено и сега“
Конкретното заболяване – чума по дребните преживни животни, не е познато и никой не обясни какво е то и има ли ваксина срещу него, добави той. Масовото евтаназиране също може да се избегне, смята Бодуров.
„Напълно е възможно. Изолират се, ако има клинично – болни животни. Мъртвите се отстраняват. И се прилага, действително, след това вече, като се констатира какво е заболяването, се прилага самата ваксинация на здравите животни. И така е било преди много години. Но се правеше пълно изследване, правеха се и арбитражни проби, за да се докаже това ли е заболяването или не е това“
Едва тогава трябва да се прибегне до умъртвяване на болните животни, за да се ограничи заразата, посочи той.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл.Близо 10 екипа пожарникари, земеделци, доброволци, служители на горското стопанство се борят с голям пожар край Карнобат. Няма опасност огънят да стигне до населени места, обясни за БНР Бургас кметът Георги Димитров. С голям пожар край Карнобат се борят пожарникари и огнеборци Изгорели са няколко постройки и три пчелина, опитваме се да..
Във връзка с разпространението на шарка и син език по дребните преживни животни в страната в област Сливен се въвежда едномесечна забрана за придвижване на дребни преживни животни . Превантивни мерки бяха набелязани и в областите Шумен и Перник. Българската агенция по безопасност на храните удължава от днес мерките срещу разпространението на шарка по..
Ден на отворените врати по повод 146-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България ще има в Морска гара-Бургас. Бургас ще бъде домакин на тържествени мероприятия, посветени на 146-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България. Военен ритуал по поднасяне на венци и цветя ще се проведе пред паметника..
С два лева по-малко е струвала потребителската кошница за миналата седмица. Тази седмица сме платили 97 лева за продуктите от първа необходимост - срещу 99 лева спрямо предходната. Това стана ясно по време на пресконференция на председателя на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Намаление на цените е отчетено при..
Бургаската метъл група Hellbound взеха участие на най-големия метъл фестивал в света – Wacken Open Air в Германия. В конкурсната програма Wacken Metal Battle младите музиканти заеха трето място сред близо 40 банди от различни държави. Всеки участник имаше по 30 минути сценично време, а журито отличи петте най-добри групи, сред които и Hellbound –..
По-високи средни добиви при пшеницата, отчитат зърнопроизводителите в Ямболска област, в сравнение с миналата година. По- добра се оказва реколтата и при ечемика, въпреки неблагоприятните прогнози. Средният добив от декар пшеница е почти 600 кг, отчитат стопаните в региона, докато година по рано е 525 кг. Качеството на зърното също е високо, но..
В разгара на лятото билетите в междуселищния обществен транспорт в Бургаска област са с нови, по-високи цени. От 1 август „Бургасбус“ повиши с около 10% цената за пътуванията във всички направления от междуселищните си линии. Това по-рано вече направиха останалите превозвачи . Управителят на Бургас инж. Петко Драгнево за причините:..
Регистрацията на електрическите тротинетки ще започне най-рано след Нова година, прогнозира депутатът Андрей Рунчев и председател на парламентарната..
В разгара на лятото билетите в междуселищния обществен транспорт в Бургаска област са с нови, по-високи цени. От 1 август „Бургасбус“ повиши с..
Близо 10 екипа пожарникари, земеделци, доброволци, служители на горското стопанство се борят с голям пожар край Карнобат. Няма опасност огънят да стигне..