В новата ни рубрика за пътешествия по БНР Бургас ви представяме испанския град Кордоба, в област Андалусия.
В дългата си история Кордоба е бил под владичеството на маври, римляни и вестготи. Градът е родно място на много поети и философи, на фламенкото и на най-известния тореадор – Манолете. Един от най-хубавите зехтини се прави от маслините расли тук.
Подобно на Бургас и Кордоба преди няколко години бе кандидат за Европейска столица на културата. Малко не й достигна и през 2016-та късмета се усмихна на Сан Себастиян. Може да няма филмов фестивал, но стария град на Кордоба е изключително живописен и красив, и има защо да е вписан в Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Крепостната стена, която навремето е пазила града от нашествия в по-голямата си част е запазена в първоначалния си вид. През X век, когато е под владичеството на маврите, Кордоба изживява своя разцвет. Тогава е построена една от най-големите джамии в света – Мескита де Кордоба, която после християните превръщат в катедрала. Влиянието на трите религии се вижда най-добре именно тук. Тя е символът на града и се среща както на тениски и магнити, така и картички, на покривки и всякакъв мърчъндайз. Величествената катедрала, която всяка година се посещава от стотици хиляди туристи, е действаща и в нея се отслужват литургии.
Царският дворец е друга основна спирка за всеки посетил Кордоба. Той е бил римска крепост, когато Алфонсо XI поръчва да се построи на негово място дворец. Така в началото на XIV век той става резиденция на християнските монарски. Тук е планирано освобождението на Гранада от арабите и откриването на Америка. Мореплавателят Христофор Колумб е посетил града, за да търси финансиране за своите пътешествия от Исабела Кастилска. Дворецът притежава скъпа колекция от римски мозайки. Любопитно е че в една от залите, която в момента се използва за конгреси, навремето са се извършвали инквизиции. От върха на дворцовите кули пък се открива панорамна гледка към целия град. Дворецът има и красив вътрешен двор с много зеленина и обширни градини, от които се носи типичния за Кордоба аромат на жасмин. В съседство се намират царските конюшни, в които на времето са били настанявани конете от армията на Цезар. И днес тук се отглеждат известните андалуски коне. Няколко пъти в седмицата те участват във фламенко представления.
В Кордоба е запазена и една синагога. Намира се точно срещу музея на еврейското изкуство. Сградата е сравнително малка, но багато украсена и в момента е културен център.
През града минава реката Гуадалкивир, чието име в превод от арабски означава – каменна река. Малките островчета в нея се населяват от различни видове птици. В реката се намира единственият резерват в Европа, който в същото време е и в центъра на града. Около реката са обособени паркове с алеи за отдих и разходка - вечер там е прохладно, а през деня много горещо. Над реката минават шест моста, но най-стария и красив е каменния римски мост. Той започва от портата, зад Мескитата и завършва на другия бряг, където има по-съвременни постройки.
Като град с хилядолетна история в Кордоба има много музеи. Сред тях са Археологическия и Музея на фламенкото. Сега е интерактивен, но преди да стане такъв е бил обикновена страноприемница, в която е отсядал и Сервентес. Кордоба е известен със своите вътрешни дворове наречени патио. Идеята в тях живущите да намират отмора и прохлада. Има дори музей посветен на патио. Улицата на цветята е също много посещавана от туристите. Сгушена между стените на няколко къщи в края й се открива най-красивата гледка към Мескитата. Избягвайте Кордоба през лятото, защото там е наистина горещо.
Като цяло Андалусия е динамично развиващ се регион и известна туристическа дестинация - има прекрасни плажове в Марбеля и Малага и високите планини в Сиера Невада. Най-подходящото време да посетите Андалусия е през пролетта и есента.
Към комплексните услуги за възрастните хора в Бургас Общината прибавя още една - от месец февруари самотно живеещите хора ще имат дигитален асистент или така наречената "умна гривна" . 50 души ще могат да се възползват от новата услуга, като до края на годината ще бъдат закупени още 100 устройства . Те наподобяват на ръчен часовник и измерват..
Ново място за игра си имат децата от Созопол. Това е т.нар. „Магарешки площад“ в новата част на морския град, който бе обновен. Ремонтът му стартира през есента на миналата година и приключи малко преди Нова година. Проектът на община Созопол е на стойност над 900 000 лева. Днес обновеното пространство бе официално открито с водосвет за..
Изминалата 2024 година е изравнена по брой жалби с 2023 година подадени към бургаския общински посредник Тодор Стамболиев. Разликата е 45 сигнала, обясни той в предаването "Булевард Демокрация". "552-ма граждани са потърсили съдействие от мен. 337 са били писмените жалби.220 са били устните питания и молби за съдействие. Повечето жалби са в..
На 41 години почина кметският наместник Павлина Пехливанова. Тя е майка на две деца и изпълняваше тази длъжност от 2019 година. По този повод кметът Димитър Николов изказа съболезнования на близките, приятелите и колегите на Павлина Пехливанова. „Скръбна новина за всички нас. Павлина Пехливанова беше истински професионалист в своята работа, човек..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е на 25 януари, събота, от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката е основател на издателство "Рибка", което е фокусирано в предлагането на съвременни и артистични книги с актуални теми, ярки текстове и удивителни илюстрации. Освен като..
Временно е преустановено движението на всички превозни средства по път II-99 в участъка Граматиково-Малко Търново, информират от АПИ. Автомобилите се пренасочват по третокласния път III-907 Босна - Визица. 418 снегопочистващи машини обработват настилките от републиканската пътна мрежа за осигуряване на безопасно пътуване на шофьорите при зимни..
„Магарешкият площад“ в Созопол ще бъде официално открит днес от 11 часа. Проектът на общината е на стойност около 900 000 лева. Мястото, разположено в новата част на града, бе ремонтирано и обновено в рамките на няколко месеца. Реконструкцията стартира през есента на 2024 година. То се превърна в един много добър парк, посочи кметът Тихомир..
В Сливенска област пътищата са проходими при зимни условия. В планинската част снежната покривка достига до 30-40 см и продължава да натрупва нов сняг,..
22 машини обработват пътищата в област Бургас, това каза за БНР Бургас дежурният в областното пътно управление. Над Бургас вали сняг и пътищата се..
На 41 години почина кметският наместник Павлина Пехливанова. Тя е майка на две деца и изпълняваше тази длъжност от 2019 година. По този повод кметът..