Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ахтопол се включва в националния календар на Европейската година на културното наследство 2018

Есенните паламудени празници на Ахтопол вече са част от Националния календар на Европейската година на културното наследство 2018 – инициатива на Европейската комисия, включваща хиляди събития на европейско, национално, регионално и локално ниво.

В кампанията участват всички страни членки на ЕС. Целта ѝ е да се стимулира опознаването и взаимодействието с културното наследство на Европа. До момента това е единствената тематична година, като ще се акцентира върху стойността на културното наследство за обществото, приноса му за икономиката, ролята му в европейската културна дипломация и значението на неговото съхранение за бъдещите поколения. Девизът, под който инициативата се провежда през 2018 година, е „Нашето наследство: където миналото среща бъдещето“.

Именно срещата между миналото и бъдещето е в основата на есенните ахтополски празници „Паламудени вдъхновения и странджански седенки“. Тази година събитието ще се проведе между 21 и 23 септември – три фестивални дни, в които туристите ще могат да се запознаят с автентичната кухня на морски Ахтопол и Странджа, да посетят концерти, творчески работилници, презентации, изложби и филмови прожекции. Освен от включване в националния календар на Европейската година на културно наследство, есенните ахтополски празници ще могат да се възползват и от престижното лого за визуална идентичност на Европейската година, което се присъжда на инициативи, допринасящи за целите на кампанията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без регистрация и гражданска отговорност за електрическите велосипеди

Регистрацията на електрическите тротинетки ще започне най-рано след Нова година, прогнозира депутатът Андрей Рунчев и председател на парламентарната комисия по безопасност на движение по пътищата. Общинските съвети имат четири месеца, за да изготвят собствени наредби, в които трябва да бъде упоменат начинът на регистрация, посочи бургаският..

публикувано на 04.08.25 в 12:30

Следете дали коректно вписват данните в електронните трудови книжки

Служителите е важно да следят дали всички данни в електронните им трудови книжки са въведени коректно и навреме. Това съветват от Националния осигурителен институт по повод промените в удостоверяването на трудовия стаж. Припомняме, че от 1 юни т. г.  трудовата книжка, водена на хартиен носител бе заменена от единни електронни трудови..

публикувано на 04.08.25 в 08:40

Васил Големански: Въвеждането на еврото не налага преподписване на съществуващи договори

Въвеждането на еврото не налага преподписване на съществуващи договори, предупреди в интервю за БНР председателят на Комисията за финансов надзор Васил Големански.  По думите му сред най-честите измами, свързани с финансови продукти, са предложения за бърза и нереалистично голяма печалба, но с условие договорът да бъде подписан веднага. Ако..

публикувано на 04.08.25 в 08:16

В с. Денница отбелязаха 141 години от създаването на храм "Св. Пророк Илия"

С празнична литургия в с. Денница отбелязаха 141 години от създаването  на храм "Св. Пророк Илия"  – духовната и историческа опора на селото. Тя бе отслужена от отец Янко, в присъствието на кмета на община Болярово Христо Христов, както и кметове и кметски наместници от съседни села, жители и гости на селото.  Кметският наместник на село..

публикувано на 03.08.25 в 15:30
Снимката е илюстративна

В пожароопасния сезон - гасиха няколко огнища в Бургаско

Няколко пожара гасиха днес огнеборците в Бургаско, съобщиха от областната служба "Пожарна безопасност и защита на населението". В района на с. Банево край Бургас днес по обед са се запалили сухи треви и храсти, пламнали са и стари гуми до бившите военни поделения "Погребите".  Екипът, пристигнал на място, е констатирал, че гори на две места, така..

публикувано на 03.08.25 в 15:03

Нова финансова подкрепа от Агенцията по заетостта

Агенцията по заетостта вече ще предоставя нова финансова подкрепа - транспортна надбавка на заети, които са включени или завършили обучения с ваучери по проекти, финансирани от Програма "Развитие на човешките ресурси". Приемът на заявленията за предоставянето на надбавката започва от утре. Агенцията по заетостта ще изплаща на лицата надбавка за..

публикувано на 03.08.25 в 16:30

Чудотворна икона пристига днес в Ямбол

Чудотворната икона на Пресвета Богородица „Предвъзвестителка“ (позната още като „Пожарна“) ще бъде изложена за поклонение в ямболския храм „Успение на Пресвета Богородица” днес с благословението на негово високопреосвещенство Арсений. В храма от 18.00 часа сливенският митрополит ще възглави Архиерейската вечерня с молебен-канон на Пресвета Богородица...

публикувано на 03.08.25 в 07:46