Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекари от УМБАЛ Бургас спасиха живота на 22 - годишно момиче

Лекари от УМБАЛ Бургас дадоха шанс за живот на 22-годишно момиче, като се съгласиха да я оперират – нещо, което други болници отказват да направят, макар че операцията е повече от наложителна. Причината е, че момичето е с множество заболявания и се изисква кураж, професионализъм и синхрон на различни специалности, за да бъде доведен случаят до успешен край. „Благодарна съм на лекарите от УМБАЛ Бургас, че подариха шанс за живот на дъщеря ми. Самият факт, че се съгласиха да я оперират, е чудо за нашето семейство“, обясни майката – Зоя Рашева.

Дъщеря й Чанита Рашева от бебе е с бъбречна недостатъчност, а в последните години е на хемодиализа няколко пъти в седмицата. Хемодиализата се провежда в бургаската болница и в отделението, ръководено от д-р Петя Купенова, прекрасно познават младата пациентка. Освен бъбречната недостатъчност, Чанита има и редица други заболявания и силно увредено здраве. Претърпяла е сърдечни операции – сменени са двете клапи на сърцето, два пъти е изпадала в клинична смърт.

Операцията се е налага заради голямо образувание на меките тъкани около тазобедрената става. Момичето го усеща като растяща и болезнена бучка на дясното бедро, която й пречи да ходи. В последните месеци тя не може да направи и няколко крачки. Консултацията с ортопедите д-р Иван Зайков и д-р Стоян Христов показва, че образуванието трябва да се махне, за да се възстановят движенията.

Рискът от операцията обаче е огромен. Единият рисков фактор е оперираното сърце, което налага антикоагулантна терапия. Тази терапия възпрепятства съсирването на кръвта, а при операцията е нужно точно обратното – да се спомогне съсирването, за да се намали кръвозагубата. На пръв поглед двете дейности изглеждат несъвместими. Третият фактор е хемодиализата – преливането на течности, което способства възстановяването, в нейния случай е противопоказано, обясни началникът на Отделението по реанимация д-р Антон Григоров, който заедно със своя колега д-р Светлин Харалампиев приема предизвикателството.

Операцията е извършена от д-р Иван Зайков и д-р Стоян Христов от Отделението по ортопедия. „Отстранихме образувание с размери 23 на 10 см. Много искахме да помогнем на това момиче и се радвам, че успяхме“, коментира д-р Христов.  Сега Чанита се възстановява, а майка й е благодарна за новия шанс за живот, който детето й получава. „За нея това е четвърти живот. Благодарна съм на всички лекари и искам това да се знае не заради мен и детето, а защото те го заслужават“, казва майката. Заслуга за добрия край имат лекарите в трите отделения – ортопедия, хемодиализа, реанимация, както и операционният блок.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна асфалтиране на пътя за село Бродилово

Започна полагането на първи пласт асфалтова настилка на пътя за царевското село Бродилово, като част от проекта за основния му ремонт.  Отсечката се изгражда по технология студено рециклиране, ще бъде положен и втори пласт асфалт, посочват от общината. Ще бъдат изградени също канавки, отводнители, водостоци, мантинели, пътни знаци, маркировка, полага се..

публикувано на 05.02.25 в 16:25
снимката е илюстративна

Бургас ще почете с поредица от събития своето освобождение

Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и празничен фолклорен концерт. На 6 февруари 1878 година под звуците на църковните камбани бургазлии с въодушевление и радост посрещат руските воини от отряда на полк. Лермонтов. След столетия на чуждо..

публикувано на 05.02.25 в 15:30
Стефан Радев

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационен заем

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационния заем. От пет процента лихвата е намалена на под три процента, което според общината е показател за устойчива финансова политика и добър кредитен рейтинг.  С близо 250 хиляди лева на година се намалява лихвата по този заем.  Намаляването на лихвения процент е взето на общо събрание на..

публикувано на 05.02.25 в 14:40

Изложба, посветена на паметта за Васил Левски откриват в Бургас

Изложба, посветена на паметта за Васил Левски откриват в Бургас.  На 18 февруари (вторник) в 17:00 часа в Културен център „Морско казино“ ще бъде открита „Места на памет. 1873-1937 г.” Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и..

публикувано на 05.02.25 в 14:20

Около половин милион лева е получила община Карнобат по Националната програма

Община Карнобат е финансово стабилна и започна годината със солиден финансов остатък, налични са около 20% от годишния ни бюджет, каза кметът Георги Димитров. Но на практика общината не работи. По Националната инвестиционна програма държавата е одобрила проекти за 14 млн. лв., а е изплатила под половин милион до момента.  "При нас има замразени..

публикувано на 05.02.25 в 13:30

В Ямбол започва кампанията „Да четем за България“

Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски“ в Ямбол започва кампания  „Да четем за България“. Инициативата е по повод 147 години от  Освобождението на България и е посветена на Националния празник 3 март.  Инициативата е насочена към деца на възраст от 8 до 14 години, а какво трябва да направи всеки от участниците, обясни  Даниела Христова от..

публикувано на 05.02.25 в 08:40
снимката е илюстративна

Втора среща за подмяната на дървета в центъра на Поморие

Втора среща по намерението на община Поморие да подмени дървета в центъра на града предстои днес. Тя е от 18 часа залата на Народно читалище „Просвета 1888“.  Присъстващите на първата среща не одобриха идеята за премахване на 60 дървета Гинко Билоба, преместването им в Ахелой и замяната им с вечнозеления вид илекс. Посочената причина бе..

публикувано на 05.02.25 в 08:00