Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без референдум за въздуха в Бургас, лаборатория ще анализира качеството му


Референдум за чистотата на въздуха в Бургас няма да има, но общината ще сключи договор с независима лаборатория за тази цел. Предложението на група общински съветници за допитване до гражданите беше отхвърлено на днешната сесия с политически трик в последния момент.

Предложението за референдум беше подписано от 11 съветници, но днес стана ясно, че двама от тях, от НФСБ и СЕК са си оттеглили подписите в последния момент. В зала се намекна, че Валери Симеонов се е обаждал на своите съветници да се откажат. Единият от променилите мнението си е Ивайло Вагенщайн:

„Не, на мен не ми се е обаждал Валери Симеонов. Снощи, на група се събрахме и мнозинството в нашата група реши да не подкрепим тази докладна. Въпросите са недобре формулирани…“

Единият от вносителите, Живко Табаков, коментира:

„Този развой го очаквах, защото е ясно задкулисието. Това, което днес се случи в общинския съвет в Бургас, на практика се иззе възможноста бургазлии да изразят своето мнение“

Референдум няма да има, но с друга докладна бе предложено Община Бургас да сключи договор с международна лаборатория. Вносител е Георги Митев:

„Мониторингов доклад, от независима лаборатотия, международна, която да направи пълен анализ на въздуха на Бургас“

Кметът Димитър Николов призова съветниците да го подкрепят в исканията му общините да имат контролни функции по чистотата на въздуха, а парите от замърсителите да влизат в местните бюджети.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жълт код за силен вятър е обявен за Черноморието

Жълт и оранжев предупредителен код за силен вятър издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 26 области в страната. Според прогнозата на НИМХ днес облачността ще бъде променлива, по-често значителна. На отделни места, главно в Югозападна България и планинските райони, отново ще има краткотрайни валежи от дъжд. Там е възможно..

публикувано на 13.03.25 в 08:15

Ето къде няма да има вода днес

Във връзка с все още нормализиращия се режим на водоподаване, след отстраняваните аварии по водопреносната мрежа от вчера, в отделни зони на гр. Айтос ще има смущения във водоснабдяването до възстановяване на работното налягане на мрежата. Поради авария вода няма да има в селата Винарско /от 8:30 до 13:30ч./ и Черни връх /от 8:30 до..

публикувано на 13.03.25 в 08:00

платена публикация
Хоби готвачи и ученици готвят заедно в третото издание на Кулинарен двубой

Хоби готвачи и бъдещи професионалисти ще готвят заедно в третото издание на кулинарния двубой организиран от информационен сайт „Черноморие-БГ“. Домакин ще е Професионална гимназия по туризъм „Асен Златаров“ в Бургас, а всички участници ще разполагат с еднакви продукти осигурени от Lidl. В традиционния бургаски „Кулинарен двубой“ ще премерят сили..

публикувано на 12.03.25 в 20:00

"Правосъдие за всеки": Никой няма право да блокира Конституционния съд

Бургазлии излязоха на символичен протест пред сградата на Съдебната палата. Организатор е инициативата "Правосъдие за всеки". Причината - недоволство от случващото се в държавата и неспазването на закона и Конституцията.  Протест под мотото" Кой блокира конституцията?" тази вечер в Бургас "Конституционният съд е най-висшият правов орган в..

публикувано на 12.03.25 в 18:53

Възстановяват надгробния паметник на Коджакафалията в Бургас

Започва проектиране и изграждане на реплика на надгробния паметник на Александър Георгиев Коджакафалията в Бургас. Оригиналният монумент е поставен през 1916 г. в близост до бул. "Сан Стефано", до югозападния край на оградата на бившето Помощно училище "Отец Паисий". През 1950 г. е премахнат, а каменните елементи са преместени пред Механотехникума...

публикувано на 12.03.25 в 17:00

Изграждат нови маневрени зони в акваторията на пристанище Бургас

Правителството прие изменения в Програма „Транспортна свързаност”.  В  областта на водния транспорт предвиждат приключване на капиталното драгиране на басейна в пристанище Бургас, с което ще се създадат необходимите условия за подход и нови маневрени зони за корабите в акваторията на пристанище Бургас.

публикувано на 12.03.25 в 14:30

Да помогнем на 36-годишната Петя да победи рака

Кампания под надслов "Заедно в борбата на Петя" се обединява да помогне на 36-годишната Петя Матева от Варна. От 3 години жената води неравна битка с рака. След като откриват бучка в гърдата ѝ, на Петя е поставена диагнозата  ниско диференциран инвазивен дуктален тройно негативен карцином. Тогава лекари-онколози не са давали особена надежда, съветвайки..

публикувано на 12.03.25 в 14:00