По какъв начин да се отопляват хората, които живеят в бургаския квартал "Долно Езерово", се превърна в най-дискутираната тема на заседанието на комисията по транспорт и морско дело в общината. Причината е проектното предложение, свързано с мерките, за подобряване на качеството на въздуха.
Оказва се, че каквито и мерки да предложи на живеещите в квартал "Долно Езерово", те могат да ги отхвърлят, защото не могат да бъдат задължени да го направят.
Това, което касае най-много гражданите е доставката и подмяната на горивните устройства, което означава печки за енергоефективни пелети, посочи Маринета Николова, от отдел “Екологични политики и програми”:
"Доста дълго време чакаме това, близо 2 години. За първи път оперативна програма създава възможност да се кандидатства за тази мярка. Една от мерките в програмата,която продължава до 2020 година. Програмата е за подобряване на качеството на въздуха в Бургас Мерките са насочени към един от най-тежките квартали по отношение на чистотата на атмосферния въздух - Долно Езерово и борбата с фините прахови частици".
Целта на проекта е и да се използват алтернативни начини на отопление, които не замърсяват въздуха. В момента се използва основно твърдо гориво - въглища и дърва. Предвидените средства за подмяната са близо 13 млн.лв, каза заместник кметът Руска Бояджиева, а Димитрина Буланова контрира:
"Проектът по околна среда защитаваме за кв."Долно Езерово", а проектът, който финансира Програма LIFE вече ще обхване останалите територии на Бургас, с неговите сателитни квартали.
Наясно ли сме какво означава имаме финансиране за целия квартал. Какво купуване ние?
Не знаем какво купуваме още. Проектът е двуфазен. Ще бъдат обследвани всички сгради. За отделните типове сгради, ще бъдат разработени различни решения за подмяната на горивните инсталации. Може да имаме многофамилни жилищни сгради на два или три етажа с обща горивна инсталация, там не можем да им предложим климатици на хората, примерно ще преминем на подмяна на котел. на други места ще се натъкнем на многофамилни жилища, в които всяко семейство се отоплява по различен начин, там ще трябва да имаме индивидуални решения."
Затова отсега не може да се каже какво ще бъде предложено като вид отопление, посочи Руска Бояджиева:
"Освен това не можем да задължим хората да използват тези алтернативни начини за отопление, които щадят въздуха. Пелетите след това ще бъдат скъпи, за голяма част от жителите на квартала. това означава, че тази инвестиция няма да има смисъл да бъде направена, ако не се съобрази и с финансовата възможност на хората. За съжаление най-добрият начин за отопление в квартала е да се включат към "Топлофикация", но едно частно дружество няма как да инвестира в една довеждаща инфраструктура в квартала", посочи още Руска Бояджиева и допълни, че самата програма подпомага финансово свързването на инсталацията в дадено жилище. Остават вариантите с електричество, термопомпи и екодизайн печки.
В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо- турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по- рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика, край Ямбол се гаси от снощи. Труднодостъпен терен..
427 заявления са регистрирани в рамките на първата покана по проект „Несебър е за по-чист въздух“, финансиран от Програма „Околна среда 2021-2027 г. Проведени са технически огледи и са изготвени над 400 технически карти, съобщиха от местната администрация. На жилищата на всички посетени кандидати е направена техническа експертиза, като са дадени..
Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол. От сутринта се прокарват просеки с булдозер, на терен са екипи на огнеборците, 3 пожарни автомобила, 2 специализирани коли на горското и 20 военнослужещи. Огънят вече е унищожил около 6000 декара - лозов масив, иглолистна гора, стърнища, сухи треви и храсти. Именно от подножието на..
Тийнейджър е в кома след като падна от балкон в Китен докато бил на лагер. Случаят е от ранните сутрешни часове и дава начало на предаването ни днес. Ще продължим с комисията по туризъм, която обсъди предизвикателствата пред сезона на изнесено заседание в Созопол. В коментарната рубрика ще чуем Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна..
След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там. Тя е окомплектована и внесена от кмета Димитър Николов за разглеждане на заседанието на Общинския съвет на 29 юли. Подробният устройствен план за улична регулация и последващо изграждане на техническа..
Жълт и оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 18 области на страната в Югозападна, Югоизточна и Североизточна България (виж графиката по-долу). Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще..
Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари. Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше задействана системата за ранно предупреждение BG-ALERT, вече е по- спокойна. Няколко необитаеми къщи, селскостопански постройки, стотици декари земеделски земи и горист терен са щетите към..
Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силният вятър не позволява..
Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари. Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше..
Обявено е частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места...