С първа копка на строителството за разширение на пречиствателната станция за отпадни води на агломерация Приморско – Китен, започнаха дейностите на инвестиционния проект във водния сектор на общината. Общият бюджет е над 22 млн лева. Проектът трябва да приключи до края на годината.
Зам.-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова заедно с кмета на Приморско Димитър Германов направиха първа копка по интегрирания инвестиционен проект. С това започват строителните дейности по разширението на пречиствателната станция, каза Атанаска Николова:
„Това е физическото начало на един дългоочакван, но успешен проект – резултат от усилията и доказателство за доброто сътрудничество между държавата, в лицето на Министерството на околната среда и водите, и местната власт, в лицето на община Приморско. Изпълнението на проекта ще доведе до положителни ефекти за качеството на околната среда, чистотата на Черно море и развитието на бизнеса и местната общност”, обясни зам.- министър Николова.
Пречиствателната станция, която в момента работи е изградена през 1974 година, а влиза в експлоатация през 80-та. Тя работи, но няма необходимия капацитет да поеме увеличаващия се брой туристи през лятото, каза Димитър Германов:
"Началото беше поставено през 2011 година. Близо 7 години много сериозна и активна работа от страна на екипа на община Приморско, с помощта на МОСВ. Това е един от най-мащабните проекти, който се реализира на територията на общината, на стойност 22 272 737 лв. Инвестиция в пречиствателната станция и в подмяна на колектора. Нещо, което е изключително необходимо за повишаване качеството на пречистване на отпадни води. Като туристическа община имаме голяма нужда от такава инвестиция. Това безспорно ще се отрази на продукта, който ние предлагаме", каза още кметът на Приморско.
Настоящата пречиствателна станция преработва отпадните води на Приморско и Китен, допълни Германов.
Това, което ще се изисква от изпълнителя на проекта, е той да бъде приключен в срок и да е качествено изпълнен, каза депутатът Ивелина Василева:
"Сложен, мащабен проект, надявам се, че и ВиК дружеството, както до този момент ще работи във взаимодействие с общината. Много е важно дейностите да приключат своевременно. Стана ясно, че спецификата по този проект изисква да не прекъсва експлоатацията на съоръжението, докато текат строително-ремонтните дейности. Преди две години ние сложихме началото на един от последните договори, които се изпълняват от общините като бенефициенти по оперативната програма. Подходът е изцяло променен. Оттук нататък Вик дружествата ще изпълняват мащабни проекти и ще обхващат териториите на целите области", поясни Ивелина Василева и допълни, че с това ще се повиши и качеството на услугите във ВиК сектора.
През уикенда Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ в Бургас бе домакин на петото издание на интензивната обучителна програма ABLE Weekend Activator, организирана от Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE) с подкрепата на Община Бургас. В рамките на 48 часа, 25 участници на възраст между 18 и 39 години преминаха през практически..
На 25 юли от 10:00 часа в Киновидеоклуба на Созопол ще се състои публично представяне на националната платформа за гражданска обратна връзка kazva.bg. Събитието се организира от Община Созопол и Център за нови технологични системи (ЦНТС) и е отворено за представители на медиите, неправителствени организации, местния бизнес и гражданите. Целта на..
Близо 200 хил. лева спестени средства на община Ахтопол ще бъдат пренасочени, реши Общинският съвет на Царево на днешното си заседание. Предложението за това бе на кмета на Царево Марин Киров. "Тези средства са от кредита, които бяха предвидени за Ахтопол и общинската администрация ги спечели от държавата. Истината е, че парите от рефинансирането на..
С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но стойността им няма да се промени. Това каза пред БНР Любомира Язаджиева, директор на дирекция "Пенсии" в Осигурителния институт. НОИ предоставя възможност на всеки, който поиска да види..
В световен мащаб 1.3 милиарда тона храна се губи всяка година. В България годишното количество изхвърлена храна е близо 90 килограма на човек, а всяко домакинство губи средно между 200 и 400 лева от изхвърлена храна. Международен проект по програма Интеррег Черноморски басейн, в който участва и община Поморие,цели намаляване на..
Днес от 9:30 ч. в сградата на НЧ „Георги Кондолов“ в Царево ще се проведе двадесет и четвъртото редовно заседание на Общински съвет – Царево. В дневния ред са включени седем точки, сред които питания и ключови предложения, внесени от кмета на общината Марин Киров. Съветниците ще разгледат създаването на Общински фонд „Култура“ и приемането на..
Около 9 000 са незрящите хора у нас и на тях също ще им се наложи да боравят с единната европейска валута. Към момента подготовката за запознаването им с новите образци на банкнотите и монетите не е започнала. А до въвеждането на еврото у нас остават малко повече от пет месеца. Незрящият Добри предпочита пазаруването във виртуална..
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия...
На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан..
С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но..