До март месец трябва да бъдат създадени национални центрове, които ще работят в сътрудничество с Европейската комисия и Европейската служба за външно действие.Те ще отговарят за провеждането на евро изборите, обясни евродепутатът Момчил Неков. Центровете ще сигнализират за фалшиви новини. За да се следят те е създаден кодекс на добри практики:
"В него вече са включени гиганти като Facebook, Twitter, Google, Mozilla. Той е отворен за подписване и от официалните медии, онлайн търсачките, рекламните мрежи и рекламодателите. Най-добрата практика е самите играчи в медийната среда и в социалните мрежи, да поемат ангажименти, които ще спазват - дали ще бъде целият пакет, дали ще бъде част от тях. Примерно, спиране на рекламни приходи на някой акаунти и уеб сайтове, които разпространяват дезинформация. Това го свързвам точно с тези Национални центрове, които ще работят."
Трябва да бъде намерено решение за справяне и с фалшивите акаунти и онлайн ботовете, част от това може да се случи, когато потребителите докладват за случаи на дезинформация, обясни Неков.
Екипи на РИОСВ и Басейнова дирекция ще бъдат утре в Елените, за да направят оценка на екологична обстановка в бедствената ситуацията, както и на качеството на питейната вода, съобщи областният управител на Бургас Владимир Крумов. С дрон територията е огледана от въздуха и като се оттече още водата екип ще се направи оглед на място, за де се види..
На Елените днес се работи в две направления по разчистването на инфраструктурата след бедствието от петък. Дейностите се извършват с тежка техника – багери, фадроми, камиони и специализирани машини за разчистване и извозване на наноси, кал, паднали дървета и автомобили. Старши комисар Владимир Маринов, директор на ОД на МВР-Бургас съобщи за БНР Бургас:..
Екип на БЧК – Бургас оказват помощ и подкрепа на пострадали и евакуирани в района на Свети Влас. От Български Червен кръст – Бургас, заедно с доброволци от Доброволния екип за реакция при бедствия, аварии и кризи – БЧК Бургас, парамедик от Мобилния здравен екип на организацията и доброволци от Общинската организация на БЧК – Несебър, активно..
Днес ще преобладава слънчево време, от запад на изток с временни увеличения на облачността, но без валежи според прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология. Преди обед на места в равнинните райони ще има ниска облачност или мъгла. Ще духа слаб, в източните райони – до умерен вятър от запад-югозапад. Дневните температури ще се..
Аварийно почистване от дървета и скални маси на Изгревско дере и река Черна се извършва през днешния ден в община Царево. Предвид прогнозата за лошо време във вторник, в спешен порядък приоритетно ще бъдат почистени всички опасни участъци, които са с нарушена проводимост след дъжда от 3 октомври, уточниха от общината. Днес влиза тежка..
Остава бедственото положение в общините Царево и Несебър. 4 са вече жертвите на наводнението във ваканционното селище „Елените“. Днес там ще продължи разчистването на инфраструктурата. Ще започне и изваждането на колите отнесени в морето. 3 екипа на електроразпределителното дружество работят по отстраняване на щетите по двата трафопоста в..
Възрастни и нуждаещи се хора в община Елхово ще продължат да получават безплатна храна. Изпълнението на проекта "Топъл обяд" с европейско финансиране е удължено до 31 януари 2026 година, съобщиха на сайта си от местната администрация, предаде БТА. Започна и прием на заявления за социалната услуга. Проектът осигурява безплатен топъл обяд на хора в..
Затвориха временно пътя за Слънчев бряг към 13 часа, а в Свети Влас положението е бедствено. Намирам се в центъра на града, каза за БНР Бургас Юлиян..
Община Царево изрази благодарност към дежурните екипи и институциите – полиция, гранична полиция, пожарна и аварийни служби, които са работили от..
Непреодолимо бедствие, за преодоляването на последствията от което ще бъдат взети всички мерки. Така тежката ситуация определи вътрешният министър Даниел..