Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бургас отделение по изгаряния ще има, въпросът е кога

| обновено на 25.02.19 в 14:06

 Само за два месеца - два смъртни случая  -млада жена от руенско село почина след като пострада при пожар,  възрастен мъж от св.Влас  почина  на първи януари, след като дни наред се бори за живота си след инцидент с пропан-бутан. И двамата се лекуваха във варненска клиника по изгаряния към ВМА. Тя поема от години  всички подобни случаи, след като в Бургас бе закрито отделението по изгаряния. Така пострадалите се водят първо до спешния център в бургаската болница и  след обработка на раните, с линейка се транспортират до другия морски град. В зависимост от сезона, метеорологичните условия и трафика, времето, което се губи в оказване на специализирана помощ, са около два часа. Естествено, изходът за всеки  един пациент е строго индивидуален, лечението зависи от степента на изгаряне, хроничните заболявания, имунитета, тъй като опасността да се развият  инфекции е голяма.
Близките на пострадалите също попадат във водовъртежа на здравната система. На първо място  да  осигурят кръводарители.Това трябва да стане само във Варненския кръвен център, даряване не може да бъде направено в Бургас. След като пациентът бъде изведен  от реанимация и преведен  в самата клиника,в тежките случаи, е задължително да бъде осигурен придружител.
 Не за първи път БНР- Бургас повдига темата кога ще има отделение в бургаската болница, която е сред най-натоварените в страната.През 2013 година, след инцидент с пострадали,  депутатите от ГЕРБ бяха направили официално запитване за отделението до тогавашния министър на здравеопазването Таня Андреева. През 2014 от здравното заведение бяха обявили, че се работи и такова ще има.
 Позицията на община Бургас е ясна, ние подкрепяме  разкриването, каза зам.- кметът е д-р Лорис Мануелян. Реализацията обаче е в дългосрочен план:
Това е въпрос, който в краткосрочен план не може да бъде решен, искат се средства и кадри. Трябва  специализиран персонал, за съжаление част от тези, които имахме си отидоха от този свят, други напуснаха. Това също ще представлява проблем.Но е заложено в дългосрочната стратегия. Трябва внимателно планиране на дейностите и на финансите.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

За да бъде създадено отново отделение, трябва да се намери лекар с тази специалност. По стандарт трябва да има двама такива, обясни д-р Бойко Миразчийски, директор на бургаската болница.Трябва да им бъдат създадени много добри условия на работа, което означава оборудване, а ние нямаме финансиране за такова, уточни той:

Миналата година водихме разговори с едни колеги, цял екип бяха.Те бяха готови да дойдат в Бургас от една софийска, водеща болница.Но в крайна сметка те се отказаха,защото нямаме никакво оборудване.Ние няма как да го закупим, ако го получим като дарение, ще е много добре.Трудно се хващат дарители на големи суми.Тук говорим за много големи суми. Отделението трябва да бъде модерно оборудвано.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ 


През 2013 година, след инцидент с няколко души, депутатите от ГЕРБ направиха официално запитване до тогавашния министър Таня  Андреева ще помогне ли държавата да бъде разкрито отделение.През 2014 идва обещанието да се намери решение. 5 години по-късно потърсихме отново народните представители.  Димитър Бойчев се ангажира да направят ново питане, тъй като отделението е важно  за бургаска област.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Чечева: Трябва да обръщаме внимание и на психичното си здраве

И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:20
Д-р Георги Гребенаров

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..

публикувано на 03.02.25 в 14:40