От Регионалната дирекция за национален строителен контрол в Бургас не установиха нарушения на строителния обект в местността "Алепу", по-известна като Шофьорския плаж. В момента там строителна фирма изгражда укрепително съоръжение за спиране на свлачищните процеси.
Въпреки че конструкцията, която се намира на метри от плажната ивица, прилича на двуетажна сграда, оказа се, че всъщност това е геозащитно съоръжение. Директорът на Регионалната дирекция за строителен контрол инженер Милен Ненчев пристигна на място, за да извърши проверка. Той заяви категорично, че строителството, което се извършва в момента, е разрешено, защото то е първият етап от проекта за строеж на курортния комплекс „Алепу вилидж“.
Какво всъщност е построено?
Фундаментна бетонова плоча, кубове, които спират и подпират свлачището, а сега се работи по вертикалните елементи на второто ниво. Всичко това представлява обемна пространствена конструкция, а не жилищна сграда, заяви Милен Ненчев. Днес строителството тук е спряно, но фирмата-инвеститор обяви, че утре строителните дейности ще бъдат подновени. Те ще продължат до 15 май, когато със заповед на Регионалната екоинспекция в Бургас влиза в сила строителна забрана заради периода на гнездене на птиците.
Строежите край къмпинг “Арапя“ в местността Алепу трябваше да бъдат спрени със заповеди на общинските администрации в Созопол и Царево след проверка на Дирекцията за национален строителен контрол преди седмица, заради установени нередности в техническата документация и неспазване на последователността на проекта.
Строителните дейности обаче продължават дори и през празнични дни с аргумент, че се извършват укрепителни дейности на плажа, твърдят хора от региона.
Тази сутрин в местността Алепу отидоха инспектори от Районната дирекция за национален строителен контрол в Бургас, заради сигналите за възобновено строителство.
На 3 места по Южното Черноморие, в най-студения месец януари, започна строителството на ваканционни селища и строителни бази. Това бяха местностите Алепу и Арапя. Бетон се изля и в района на село Синеморец. Тогава на къмпинг “Смокиня“ бяха заравнени пясъчните дюни.
Огромно възмущение предизвикаха поредните строителни безобразия по морето. Едно от тях – изграждането на 3 жилищни сгради на метри от брега в местността Алепу на шофьорския плаж, също стана през януари. Преди 3 години пътят за този плаж в разгара на летния сезон беше затворен с бариери по разпореждане на кмета на Созопол Панайот Рейзи, тогава той категорично заяви, че в района не се предвижда никакво строителство, но 3 години по-късно се оказа не само че там ще се строи, но и че общината участва в проекта.
Инженер Иван Несторов – директор на Националната дирекция за строителен контрол, каза преди месец:
“Инвеститорът твърди едно, документите ще покажат в понеделник какво е допуснал като нарушение, защото аз – благодарение на вашия видеоматериал – се вижда с просто око, че е изградена част от конструкцията на една от сградите, което е недопустимо“.
“Бетонната плоча е геозащитно съоръжение“, каза Цветанка Павлова, технически експерт на фирмата-инвеститор.
Пенсиите ще бъдат увеличени по швейцарското правило от 1 юли 2025-а година, като индексацията ще бъде между 8 и 9 процента. Това предвижда проектът на бюджет на Държавното обществено осигуряване, който ще се обсъжда в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт. Заложено е повишение на максималния осигурителен доход от 1-и януари, от..
Усложнена остава ситуацията с разпространението на птичи грип в Ямболска област, показа репортерска проверка. Заради заболяването в промишлена птицеферма край село Болярско през октомври и ноември бяха унищожени над 350 хил. птици. Въпреки че огнището в Болярско е ликвидирано и пробите в 10-километровата санитарна зона са отрицателни,..
Министерството на финансите прави разчети дали да бъдат изплатени коледни добавки към пенсиите от 100 лева, обяви служебният премиер Димитър Главчев. Според него кабинетът не бави внасянето в парламента на проектобюджета за догодина. Той напомни на формациите в Народното събрание, че правителството му е имало готовност да внесе проекта на..
Бургазлии търсят предимно шаран за никулденската си трапеза. На рибната борса в Бургас, малко преди празника, цената му е 9 лева за килограм. На повечето места се предлага все още жив. Съветът към клиентите е да купуват и прясната черноморска риба, която освен вкусна е и много полезна. Именно шаранът обаче се смята за жертвена риба и..
След 12 години, днес общинските съветници на Царево приеха увеличение на местните данъци и такси. Такова е планирано за почти всички населени места. Според кмета на общината МАрин Киров увеличението е балансирано. Данък недвижими имоти се вдига, но пак е по нисък от размера на сега действащите и утвърдени ставки в съседните общини уточни, кметът..
Сесия на общинския съвет в Царево ще се проведе днес. Дневният ред включва 46 точки сред които най-важната е одобряването на проектобюджет за 2025 год. Според разчетите, трансферите за зимно поддържане и снегопочистване ще струват 75900 лв, а целева субсидия за капиталови разходи е 925400. Така общото взаимоотношения с Централния бюджет е на стойност 1..
Насърчаване на предприемачеството, заетост на младите хора и подобряване условията на труд на рибарите е фокусът на Стратегията за местно развитие на Местната и нициативна рибарска група Бургас-Камено за периода 2025-2029 година. Нейната рамка бе очертана на среща в Културен център „Морско казино“ с участието на неправителствени..
Пенсиите ще бъдат увеличени по швейцарското правило от 1 юли 2025-а година, като индексацията ще бъде между 8 и 9 процента. Това предвижда проектът на..