Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови технологии помагат на деца и възрастни с увреждания



Системи за контрол само с  поглед и с движения на главата помагат  на деца и възрастни с тежки физически увреждания. Това става чрез устройство, което се поставя на компютърен монитор или таблет. Дигиталните технологии могат вече да развиват и учат своите потребители, както и да им помагат да  практикуват професии,  без да ги ограничават. 

Фондация "АСИСТ - Помагащи технологии" разполага с  високотехнологични средства за допълваща и алтернативна комуникация, това е нов вид система. По-точно как действа самото устройство обяснява доц.Морис Гринберг – университетски преподавател и председател на управителния съвет на фондацията:

"Нашата фондация не произвежда такива системи, не ги развива, но ги разпространява. За да се използват обаче, трябва да има такива умения, затова и обучаваме наши специалисти, които да могат да ги използват. България доста е изостанала по отношение на въвеждането на иновации - контрол на компютър с поглед. В наши дни това е голямо удобство. Най-вече за малки деца, за да могат да се научат да използват такъв тип технологии. Целта е да могат да се развиват нормално и да влязат в образователната система. Технология, която се монтира под екрана на компютър или таблет и следи очите, къде гледат към екрана. Това позволява самият поглед на потребителя на това устройство да се използва като компютърна мишка..."

Преди самото използване на устройството, има специализирани софтуери, които помагат да се задържи погледът, също и да се комуникира, посочи още доц.Гринберг:

"Често деца или възрастни, които имат нарушения на моториката имат вече начин да контактуват, без да имат ограничения в общуването. Синтезаторна реч превръща написаното на екрана в говор. Тази система помага на децата да общуват дори и със семейството си. В момента тези устройства са изключително малко като бройка. Те са около 100.."

Част от тези устройства за да ги има, е благодарение на министерството на образованието и науката, а в Бургас три училища разполагат с тази система и по едно учебно заведение във Ветрен и Черноморец, посочи още доц.Морис Гринберг. Само децата в България, които се нуждаят от тази технология са 2 хиляди, а заедно  с възрастните броят им е над 5 хиляди, сочат данните. Стойността на устройството е между 1300 до 3 хиляди лева. 

Чуйте повече в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Знакови обекти в Бургас и Ямбол ще бъдат обновени по Програма ИНТЕРРЕГ

Знакови археологически и културни обекти в областите Бургас и Ямбол ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България – Турция 2021–2027 г., управлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общият бюджет на одобрените шестнайсет проекта надхвърля 15,6 млн. евро и е насочен към..

публикувано на 07.04.25 в 17:30

Вода няма да има в Поморие утре

От 8 до 16 часа утре, 8 април, водоподаването ще бъде спряно в град Поморие, съобщават от ВиК-Бургас. Причината е авария на главния довеждащ водопровод.  В случай, че аварията бъде отстранена по-рано, водата ще бъде пусната преди 16:00 часа, уточняват от дружеството. 

публикувано на 07.04.25 в 17:00

Айтоското читалище обогати библиотечния си фонд и се сдоби с нова техника по проект

По два проекта читалище  „Васил Левски 1969“ - Айтос   обогати библиотечния си фонд със 114 нови заглавия. Вторият е за обновяване на техниката в културната институция.  През 2024 г. екипът на Читалището участва с проектно предложение в конкурсната сесия за предоставяне на финансова подкрепа по Програма „Читалища“ към Министерството на културата...

публикувано на 07.04.25 в 16:30

Паметна плоча на д-р Георги Барбутов откриха в Камено

По случай Деня на здравния работник, в град Камено бе тържествено открита паметна плоча на д-р Георги Барбутов – един от най-обичаните и уважавани лекари, работили в общината. Плочата е поставена на фасадата на сградата на бившата „Здравна служба“ на улица „Димитър Благоев“ и е израз на признателността към всеотдайния труд и приноса на д-р Барбутов към..

публикувано на 07.04.25 в 15:30
Снимката е илюстративна

Ахмед Мехмед: В Руен обстановката е зимна, на високите места снежната покривка е 20 сантиметра

На територията на община Руен вали сняг от вчера. Снеговалежът продължава. По високите места в Руен 20 сантиметра е вече снежната покривка, каза за БНР Бургас кметът на общината Ахмед Мехмед.  „Нямаме затворени пътища, зимна обстановка, бяла приказка, машините почистват заснежените пътни участъци.  Няма закъсали автомобили, ток и вода има навсякъде...

публикувано на 07.04.25 в 14:29

Проектобюджетът на Община Бургас за 2025 г. е качен за обсъждане

Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ е качен на сайта на администрацията.  Макрорамката е завишена с близо 57 милиона лева спрямо миналогодишната.  Държавно делегираните дейности са за над 262 милиона лева, финансираните със собствени приходи на Община Бургас 198 милиона лева, а..

обновено на 07.04.25 в 14:11

„Еркечко наследство“ представя обичая „Лазари“ в Етнографския музей в Бургас

Обичаят „Лазари“ от село Еркеч ще бъде представен на 11 април от 11:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Самодейната група „Еркечко наследство“ ще пресъздаде характерните ритуали и песни, свързани с лазаруването, което в планинското село се празнува по уникален начин. За първи път пред публика ще бъде показано традиционното „кичене“ на еркечка..

публикувано на 07.04.25 в 12:00