Кулинарно изложение на традиционни тракийски гозби и съвременни вкусотии се проведе днес в Културен център „Морско казино“. Той се организира от тракийското дружество „Екзарх Антим Първи“ по повод Денят на Тракия – 26 март.
В него се включиха 54 участнички от клубовете към организацията. Млечник, катина баница, кешкек и много други традиционни тракийски баници и гозби представиха дамите от тракийските клубове.
Стоянка Лапчева беше направила зелник – баница с лапад и коприва набрани от нейния двор от с. Маринка. Тя беше приготвила и бургаска манджа и сармички със зелеви листа.
„Ние от нашия клуб за поред път участваме в това кулинарно изложение. Този път се представяме с яйца пълнени с крема сирене и жълтъка от яйцето, „зеленчуци по тракийски“ - тиквички, патладжани и чушки пълнени с кайма и ориз и печени и млечник /млечна баница залята с яйца и сирене/", каза Донка Карауанова председател на тракийски клуб „Здравец“ от село Черни връх, в които членуват 28 души. Те са потомци на 9 рода от с. Гичкенли в близост до Одрин и Люлебургаз.
Това е най – масовото кулинарно изложение, което се е провеждало през годините, съобщи председателят на тракийското дружество „Екзарх Антим Първи“ Тодор Ангелов:
„Включиха 15 от 24 – те ни клуба, а масите са отрупани с десетки ястия, пити, баници и много вкусни изкушения. За първи път имаме толкова много участници.“
Най – многобройни бяха дамите от малоазийския клуб, 16 души се включиха със по две кулинарни изделия. Със свои ястия се представиха и клубове от комплексите Меден рудник, Славейков, от селата Маринка, Черни връх, Трояново в община Камено и др.
Честването на Деня на Тракия продължава и утре с поднасянето на венци и цветя през Войнишкия паметник пред Военния клуб в 12 часа, а в сряда от 18:00 ч. ще се проведе Патриотичен рецитал и награждаване на участниците в конкурса "Георги Кондолов – живот отдаден на свободата" в голямата зала на Тракийско дружество "Екзарх Антим I".
репортаж може да чуете в звуковия файл:Протест срещу насилието над деца се проведе пред сградата на община Поморие. Поводът е случаят, който се разследва от прокуратурата, за психическо, физическо и сексуално насилие над 4- годишно момиченце в детска градина „Радост“ в Каблешково. Протестиращите ще внесат в общината искане за оставката на кмета на Поморие Иван Алексиев.Междувременно час..
През 2024 г. 8,2% от хората на 18 или повече години, които са декларирали, че работят (наети или самонаети) в ЕС, са били изложени на риск от бедност, показват данни на Евростат. Рискът от бедност не засяга само хората, живеещи в домакинства с нисък интензитет на труда, или хората без заетост, но и хора, които работят и въпреки това са изложени..
В Археологическата експозиция на Регионалния исторически музей – Бургас ще бъде открита изложба по повод 50 години от спасителното археологическо проучване на богат гроб на аристократка от некропола на древния Анхиало. Откриването е на 6 ноември от 16 часа. Сред находките от гроба се откроява голяма група култови предмети, свидетелстващи, че жената,..
След успешно проведен конкурс Валентин Люцканов е назначен за главен секретар на Областна администрация – Бургас. Той има дългогодишен административен опит и вече е заемал същата позиция в периода 2015 – 2022 г. В продължение на седем години е работил заедно с настоящия областен управител Владимир Крумов, който тогава е бил негов заместник. При..
Храмът "Св. Пимен Зографски" в бургаския квартал Крайморие отбеляза своя храмов празник на 2 и 3 ноември с тържествена духовна и културна програма. В деня на св. Пимен Зографски вярващите се събраха за утрено богослужение и Света Божествена литургия. По време на причастния момент децата от детска градина "Радост" в Крайморие изпълниха кратък..
Фоайето на Културен дом НХК в Бургас ще се превърне в пространство на споделената щедрост и човечност. Благотворителното издание на "ДрешкатаФест с кауза: Дай шанс – подари живот" ще събере на 29 ноември десетки участници и стотици бургазлии, обединени от една цел – да помогнат на млад баща в битка за живота си. "ДрешкатаФест" е социален формат,..
Продължават да постъпват сигнали за силни нефтени миризми в Бургас. Граждани споделят в социалните мрежи, че се усещат най-вече сутрин и вечер. Част от тях твърдят, че заповедта на Морска администрация за въвеждането на 35-километрова зона, в която да не се допускат танкери да чакат на рейд, не се спазва. Екоминистър Генов: В Бургас не са..
Фоайето на Културен дом НХК в Бургас ще се превърне в пространство на споделената щедрост и човечност. Благотворителното издание на "ДрешкатаФест с кауза:..
Продължават да постъпват сигнали за силни нефтени миризми в Бургас. Граждани споделят в социалните мрежи, че се усещат най-вече сутрин и вечер. Част..
Без водоподаване днес, 3 ноември ще бъде УМБАЛ-Бургас от 8.30 до 17 часа, съобщават от местното ВиК дружество. Водата ще бъде спряна за същия..