Биопроизводители поискаха оставката на министъра на земеделието Румен Порожанов с мотива, че спрямо сектора се провежда репресивна политика, която води до фалити на фермери. Повод за протеста пред ведомството в столицата бе нова наредба за биологичното производство, която предвижда по-строги санкции в бранша. Недоволството ескалира с отнемането на лиценза на двете най-големи сертифициращи фирми, което поставя над 900 биопроизводители в патова ситуация, обясниха от асоциация „Биопродукти“.
В протеста се включиха и представители на общините Айтос, Карнобат, Малко Търново и Царево. Мария Морфова, която ръководи ферма за отглеждане на биоговеда в село Бродилово поясни:
„Наредбата въвежда 30 страници рестрикции с повече от 60 нарушения, за които санкцията е отнемане на разрешително. Без никаква възможност да се защитим. Отнема се лиценза, което означава фалит и закриване на стопанството. Ние сме една от фирмите, която бе потърпевша от отнемането на лиценза на сертифициращата фирма. Слава богу, имахме време да сменим сертифициращата организация, защото дори и един ден прекъсване означава, че нямаш биосертификат, нямаш контрол и това е директно санкция-отнемат ти правото да продаваш биопродукция.“
Как новата наредба спъва работата им разказа и производителят на биочереши Красимир Койчев от Айтос. Петима души на площ от над 1000 декара практикуват биоземеделие:
„Работим градините до други наши колеги, които се занимават с конвенционално земеделие. При едно напръскване с хербицид или пестициди, една малка част от нашето поле може да бъде засегната. Досега имахме право да се защитим- като се вземат проби от друга част на градината. По новата наредба нямаме това право, лицензът се отнема за определен период. А след това да се кандидаства наново за биологично производство се изисква тригодишен преходен период.“
На конвенционалните производители на зърно и тютюн, например, средствата се изплащат навреме, а нашите се бавят с по 3 месеца, добавя още айтозлията Красимир Койчев.
Биоземеделците настояват за създаване на Консултативен съвет по биоземеделие, в който проблемите да бъдат обсъждани.
От Министерството на земеделието коментираха, че са проведени множество срещи след променята на наредбата. До 18 април тя е качена за обществено обсъждане и едва след това ще бъде обнародвана в Държавен вестник. Що се отнася до отнетите лицензи на сертифициращите фирми от ведомството твърдят, че в работата им имало пропуски, а техните проверки не осигурявали достатъчна проследимост за спазване на европейското и националното законодателства.
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център. Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..
Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от..
Ремонтът на жп надлеза на бул. „Европа“ в Ямбол ще започне на 2 януари, съобщават от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“. Отсечката съвпада с трасето на второкласния път II-53 Ямбол - Сливен. При изпълнението на строително-монтажните работи движението ще бъде ограничено и ще се пренасочва по обходен маршрут - по път III-5303 Обход Север на..
Днес ще бъдат изплатени сумите на всички получаващи парични обезщетения за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за осиновяване на дете до 5-годишна възраст за месец декември, съобщиха от НОИ. Плащането обхваща около 68 хиляди души. На 3 декември бяха изплатени паричните обезщетения за бременност и раждане, за отглеждане..
Електронните формуляри за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци вече са публикувани на сайта на Държавен фонд "Земеделие". Те трябва да бъдат попълнени от всички градинари, които са кандидатствали за субсидиране по интервенциите за обвързано с производството подпомагане. За миналогодишната кампания по тези интервенции производителите получиха..
2024 година приключва много добре за община Камено, съобщи кметът Жельо Вардунски. Нямаме дългове, заеми, разплатено е всичко на доставчици, уточни той. Много дейности успяхме да осъществим, добави кметът. В момента трябва да започне подмяната на водопровода на Полски извор. Той се забави заради обжалване на една от фирмите. Довършват се моста между..
Общинският съвет в Приморско увеличи размера на такса смет, туристическата такса и данъците върху недвижимите имоти на днешното си последно за 2024 г. заседание. Такса смет се повишава с 25%. Туристическата такса сега е 50 стотинки на ден за турист, а след увеличението - 1 лев. Така за двойна стая в хотел туристите ще дължат по 2 лева на..
Днес ще бъдат изплатени сумите на всички получаващи парични обезщетения за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за осиновяване..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна..
Ремонтът на жп надлеза на бул. „Европа“ в Ямбол ще започне на 2 януари, съобщават от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“. Отсечката съвпада с..