Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За конституцията и правото -140 години по-късно

 Принципът на разделение на властите на законодателна, изпълнителна и съдебна,както и компетенциите на висшите държавни органи - президент, парламент и министерски съвет са заложени както в Търновската конституция, така и в четвъртия поред основен Закон, приет от Великото народно събрание на 12-и юли 1991 година. За търновската конституция не знам, но съвременният и вариант започва така -„Ние, народните представители ,от Седмото Велико народно събрание“ . И докато българските народни представители се мислят за народа, то американската конституция казва“ Ние народът на Съединените щати“. Изглежда като игра на думи, но не е. Защото българските народни представители са овластени да изразяват волята на народа,докато в обетованата земя демокрацията е осъзнала, че властта всъщност е на народа. И още една малка, но съществена разлика. Американската конституция от 230 години функционира без редакции, а българската за 140 години модерно съществуване е променяна 4 пъти. Е, ще кажете какво толкова, след като Великобритания пък изобщо няма писана конституция и ще сте прави, ако българската конституция осигуряваше успешно функциониране на обществено -политическия живот. В България ,обаче, успешно функционира само политическата класа, която е окичена с привилегии, имунитети, безнаказаност и апартаментни облаги.

 Мине, не мине година и се появява политик, който се захваща с писането на нова българска конституция. Сега с тази важна задача, се е заел Стефан Софиянски. То всичко е добре, ама защо политик, не трябва ли конституцията да се пише от юристи. Иначе лозунги за промени в конституцията се виждат често и на по-масовите протести. От какво са най-вече недоволни хората. Ами в конституцията ни може и да е залегнал принципа на независимост на властите, но пък ясно се очертава силната политизация на процесите. Защото в уж независимата съдебна власт в най-важния орган ВСС 11 от членовете се избират от НС. Те може да са юристи, но това автоматично ги прави политически кандидатури. Е, как тогава да говорим, че властите са разделени? И докога в страната вместо независими власти, ще има само една власт и тя ще бъде политическа. Но дискусиите за подобряване на Конституцията продължават, те показват желанието на българите да усъвършенстват конституционните  разпоредби , така че те да гарантират демократични институции и а правата на гражданите. Това показва и жизнеността на българската конституция, както и значението и за българското общество.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До няколко дни ще приключи ремонтът на „Магарешкия площад“ в Созопол

До Нова година ще приключи ремонтът на т.нар „Магарешки площад“ в Созопол. Това каза кметът на морската община Тихомир Янакиев. Мястото се превръща в един много добър парк в новата част на Созопол, посочи градоначалникът: "Там бяха подменени изцяло настилките, беше монтирана поливна инсталация, нови кошчета, пейки, перголи, места за игра на децата,..

публикувано на 28.12.24 в 11:30

Корабът с полярниците ни премина пролива Дрейк

След преход през пролива Дрейк българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" се очаква да пристигне на остров Ливингстън. В експедицията участва и музикалният редактор от програма "Хоризонт" Марина Великова, която разказа: "Времето е спокойно, както казват, но вълните са големи. В Дрейк никога не е тихо! Това е мястото, където се..

публикувано на 28.12.24 в 12:30
Резултатът от миналогодишното почистване на плажовете бил стотици килограми събрани отпадъци.

Природозащитници организират почистване на плажовете в Аркутино и Ахтопол

Акции за почистването на два от плажовете по Южното Черноморие организират неправителствени организации днес и утре (28-и и 29 декември). Инициативата е под мотото „Чистата Коледа“ и се провежда за седма поредна година – разказа един от съорганизаторите, Никола Бобчев. Почистването ще се проведе на плаж Аркутино (28 декември) и в град..

публикувано на 28.12.24 в 09:30

До 31 декември можем да прехвърлим неизползвания отпуск

До 31 декември е срокът, в който работещите могат да поискат от работодателите си така нареченото прехвърляне за 2025 година на неизползвания платен годишен отпуск от 2024 година. За целта те подават молба за отлагането му. Съгласно Кодекса на труда има двегодишна давност на отпуските, и ако те не се използват в този срок, се губят. От КНСБ алармират,..

публикувано на 28.12.24 в 08:27

Благотворителен спектакъл в Несебър за дете в нужда

Феерия от цветове, изящество и артистизъм поднесоха малките възпитаници на ДГ „Калина Малина“, ДГ „Яна Лъскова“ и ДГ „Моряче“ в Несебър на благотворителния концерт под надслов „Край елхата“. Той се състоя в Артиум център в Несебър. Проявата бе в името на благородна кауза, а събраните средства от спектакъла са в размер на 1700 лв. Акцията бе за дете в..

публикувано на 27.12.24 в 15:30

На Йордановден куражлии отново ще вадят Светия кръст от ледените води

И тази година на Йордановден на куражлиите ще бъде дадена възможност да се преборят с бурните и ледени води на Черно море и да извадят Светия кръст., съобщават от Община Бургас.  Самият ритуал по спасяване на Светия Кръст символизира кръщаването на водата и напомня за това, че Исус Христос е бил кръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител...

публикувано на 27.12.24 в 13:19

Посрещаме Нова година в Бургас с песните на Тино и Миро

Новогодишният концерт в Бургас отново ще бъде на площад „Тройката“ от 22.30 часа на 31 декември.  За да отброява с бургазлии последните минути до Новата 2025 година, на сцената до празничната елха ще се качи  Тино. Веднага след него ще изгубим контрол от добро настроение с хитовете на друг неповторим и любим глас – Миро. След посрещането на Новата..

обновено на 27.12.24 в 13:07