Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампанията "Великден за всеки" продължава до Гергьовден

2
Снимка: БГНЕС



Националната кампания „Великден за всеки“ се провежда за четвърта поредна година под патронажа на омбудсмана на  Мая Манолова.  Инициативата ще продължи до 6 май и е насочена към най-ощетените членове на обществото ни - пенсионерите, каза в Бургас общественият посредник:

„Кампанията е в ход. Тя е в подкрепа на най-бедните  и уязвимите в българското общество – пенсионерите. Нашите майки и бащи, баби и дядовци. Кампанията е за тяхната Великденска трапеза. Ясно е, че няма да ги нахраним с един обяд. Но отношението съпричастността, солидарността, уважението и любовта, която можем да им демонстрираме в навечерието на тези светли празници, са наистина безценни за тях.
1255 е смс номерът, на който всеки може да пусне СМС по един лев, с който да подкрепи Великденската трапеза на бедстващ пенсионер. Има и дарителска сметка. Използвам да се обърна към бизнеса в Бургас и региона. Според възможностите, желанието си и социалната ориентираност да подпомогнат кампанията, като напишат, че преведените средства са за пенсионерите от Бургаски регион. Така тази помощ ще стигне до хората тук.
Освен това сме организирали и кампания за събиране на хранителни продукти. Правим я в големите магазини, където хората освен за себе си пазаруват и за пенсионерите. Така че до Великден и Гергьовден да се опитаме да стигнем до най-голям брой хора, които имат нужда от подкрепа. Доказателството, че това не е просто кампанийно и инцидентно е, че за четвърта поредна година имаме такава инициатива. Тя е съвместна не само с омбудсмана, но и с партньори, които от 17 декември до Великден организираме социална кухня, в която всеки ден се хранят между 500 и 700 души.
Кампанията за Великден продължава до 6 май, защото обикновено хората получават помощи и подкрепа на два транша“,
допълни Мая Манолова.

Инициативата на омбудсмана набира парични средства и трайни хранителни продукти за българските пенсионери, с най-ниски доходи.  Тази година определения от правителството минимален праг до линията на бедност е 348 лв.

Чуйте повече в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

167 хиляди домакинства ще заменят старите си готварски печки с нови високоефективни

167 хиляди уязвими домакинства ще заменят нискоефективните си готварски печки на твърдо гориво или старите електроуреди за приготвяне на храна, с нови високоефективни. Това предвижда една от инвестициите на подготвеният от правителството. Социален план за климата, който е в процес на обществено обсъждане. Социалното министерство ще отчита..

публикувано на 22.07.25 в 16:35

Ремонтират главната улица на боляровското село Воден

Проблемът с ремонта на пътя до село Воден все още не е решен. Сигнали до отговорните институции са пращани неведнъж от местната администрация.Такива са пратени отново след пожарите миналата година, уточни кметът на Болярово Христо Христов. Към днешна дата промяна няма, само канавките се почистват, уточни той : "Дупките са отворени, пътят е под всякаква..

публикувано на 22.07.25 в 15:37

Казусът със сечта по ул. „Асен Златаров“ влезе в екокомисията в Общинския съвет

Комисията по околна среда към Общинския съвет в Бургас днес разгледа казуса с изсичането на дървета по улица „Асен Златаров“. Питането относно законността на сечта бе внесено от общинския съветник Иван Иванов, а темата се превърна в основна по време на заседанието, предизвиквайки много въпроси и отговори. На спонтанен протест граждани се..

обновено на 22.07.25 в 15:00

ВиК авария ограничава движението през сливенския проход Вратник

Днес до 17 часа движението на превозни средства по прохода Вратник /Елена-Сливен-Ямбол/, при км. 115, е ограничено за отстраняване на ВИК авария. Обходният маршрут до посочения час е по общински път село Гавраилово-Сливен и обратно. Трафикът се регулира от "Пътна полиция". Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. 

публикувано на 22.07.25 в 13:08

Здравната комисия в НС обсъжда правила за минимално заплащане за медиците

Здравната комисия в парламента ще разгледа четири законопроекта, с които се предлагат правила за гарантиране на минималното заплащане на работещите в болничната помощ.  Сред тях е законопроектът на управляващите партии, който обвързва това заплащане с колективния трудов договор в здравеопазването.  На заседанието ще присъстват протестиращите лекари..

публикувано на 22.07.25 в 08:23

Починал е Тодор Славков

Тодор Славков, внук на последния комунистически лидер на България Тодор Живков, е починал внезапно на 54-годишна възраст, в къща за гости в казанлъшкото село Асен.  Славков е намерен от свои приятели, които повикали полиция. Той е син на Иван Славков, дългогодишен председател на Българския олимпийски комитет и Българската национална телевизия, и на..

публикувано на 22.07.25 в 08:08

Къде няма да има вода днес:

Във връзка с отстраняване на авария на магистрален водопровод днес са възможни аномалии и спиране на водоподаването в няколко населени места в Бургаска област. Това съобщи ВиК - Бургас. Ще бъдат засегнати общините Сунгурларе, Карнобат, Айтос, Камено и бургаския квартал Ветрен, които са водоснабдени от деривация „Камчия-юг“. Водопадаването ще бъде..

публикувано на 22.07.25 в 07:45