Към края на май или началото на юни се очаква да се възобнови операцията по източване на горивото от потъналия край Созопол американски кораб „Мопанг“. Тя бе прекратена в края на миналата година, заради понижаване на температурата на морското дъното, която трябва да е над 12 градуса. Толкова е тя в момента, но на повърхността, каза изпълнителният директор на Морска администрация в Бургас – кап. Живко Петров:
"В момента нищо не се случва. Операцията е прекратена още през декември миналата година. Едно от основните изисквания е температурата на дъното да бъде над 12 градуса, за да е възможно изпомпването. Сега е доста по-студено. Очаква се такава температура да има в края на този месец или началото на следващия. В момента сме в средата на дейността. Половината от количеството гориво е източено от танковете и от трюмовете. Остава другото. Водолазите започват сега през май подготвителните действия. Изчакват да се стопли. Преди това няма как да се помпи, защото е в полутвърдо състояние.
Идентичен е случаят и с друг потънал кораб, на 35-36 метра дълбочина. Корабът "Родина", през Втората световна война натъквайки се на мина, потъва и той. Ще направим обследване, но там няма такава спешност.
"Мопанг" е на дълбочина 28-33 метра. в момента няма разлив на гориво, така както беше през миналото лято. От американския кораб не изтича нищо", допълни кап.Живко Петров
Очаква се операцията да приключи преди началото на летния туристически сезон.“
Чуйте повече в звуковия файл:
На международна туристическа борса в Унгария се промотира община Царево. Там се представят забележителностите в региона и възможностите за туризъм и закупуване на ваканционен имот. От общината отправят благодарност към Невена Стоянов, ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси - Будапеща. Предстои участие на Царево и във..
Димо Колев от туристическо сдружение "Насам-натам" е готов с втората част на пътеводителя си за Странджа. Той надгражда първата и включва основна информация за 14 населени места, предимно в Малко Търново и Царево, както и всички маршрути и забележителности достъпни пеша и с велосипед. Всяка забележителност е придружена със снимки и информация,..
За втори път Федерацията на потребителите, Съюзът на пенсионерите, "Системата ни убива" и Сдружението за достъпна и качествена храна призовават потребителите за бойкот на големите търговски вериги. Седмица след 13 февруари апелът отново е гражданите да се насочат към малките квартални магазини. Да се купуват български стоки и храни. За нас..
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..
До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми. В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия период..
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между..
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното..
До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови..