Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В УМБАЛ Бургас спасиха дете със забита в главата градинска ножица

7-годишно момче със забита в главата градинска ножица беше спасено в УМБАЛ Бургас навръх Великден. По думите на родителите, детето паднало върху инструмента, докато си играело в градината. Ръждясалото острие минава през цялата буза и опира в черепа зад окото. 

"Още няколко милиметра и изходът щеше да е фатален", коментират дежурните лекари. Веднага са направени всички образни изследвания и е свикан екип за спешна операция. Следват няколко дни възстановяване в отделенията по реанимация и УНГ и от вчера момчето си е вкъщи.

"В цялата си над 30-годишна практика не съм виждал подобна травма. Оприличавам я на нараняване от военно време, каквито наранявания в днешни дни са рядкост. Острието на ножицата прилича на копие, на щик. В хода на операцията то е извадено много бавно, кървенето е овладяно, наложи се и кръвопреливане", коментира УНГ-специалистът д-р Даниел Петков, който извършва операцията. 

Щастливият изход е резултат от екипната работа на Спешно отделение в лицето на дежурния д-р Светослав Тодоров, анестезиолога д-р Валентин Кравченко, както и отделенията по образна диагностика и детски болести.

Случаят ще бъде докладван на медицински научен форум. Причината за травмата - градинската ножица с размер около 70 см, се пази за спомен в УНГ-отделението на Бургаската болница. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив

От днес в РЗИ-Бургас започва безплатна ваксинация срещу Covid-19

Имунизационна кампания срещу Covid-19 започва от днес в Бургас . Тя ще се извършва в Регионалната здравна инспекция в Бургас.  Ваксините са безплатни и ще се поставят в имунизационния кабинет там всеки делничен ден от 8:30 ч до 17 ч.  Записване е необходимо единствено за децата , уточниха за БНР Бургас от РЗИ.  За трудноподвижни хора или живеещи в..

обновено на 23.09.25 в 10:46

Кои са задължителните и препоръчителните ваксини, заплащани от НЗОК?

Расте интересът към имунизацията срещу човешки папиломен вирус след включването на момчета в целевата група на Националната програма по първична профилактика на ракови заболявания, причинени от вируса. Това отчитат от НЗОК. От Касата припомнят, че право на безплатно ваксиниране имат момичета на възраст от 10 до 15 ненавършени години и момчета..

публикувано на 21.09.25 в 08:00
Снимката е илюстративна

Проблеми с електронните здравни талони на деца в Бургас

Все още детски и учебни заведения в Бургас изискват здравно-профилактичните талони на децата да са на хартиен носите л. Това съобщи председателят на Регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Петко Желязков. От 1 септември бележките вече са електронни, а достъпът на училищните власти трябва да става през Националната..

публикувано на 19.09.25 в 09:30

Девет лечебни заведения в Бургас с безплатни прегледи за аневризма на коремната аорта

Бургас се включва в европейска кампания за безплатна скрининг за аневризма на коремната аорта. Изследването ще се проведе днес (18 септември)  в шест европейски града.Бургас е един от тях, идеята е на Югоизточния иновационен център по генетика и биотехнологии. и се реализира  с подкрепата на Община Бургас. В кампанията ще участват девет лечебни..

публикувано на 18.09.25 в 09:00
Новата сграда на областната болница в Ямбол

Болницата в Ямбол обяви 28 места за специализанти

Ямболската многопрофилна болница „Св. Пантелеймон“ обяви конкурс за 28 места за лекари-специализанти.  Обучението е финансирано от държавата, а местата са разпределени в 20 специалности. Три са обявените места  за специализанти по педиатрия. По двама лекари могат да специализират в анестезиология и интензивно лечение, инфекциозни болести,..

публикувано на 16.09.25 в 08:00

Медицински хеликоптер транспортира от Ямбол до София пострадал мъж

63-годишен пациент от Ямбол е транспортиран с медицински хеликоптер до столичната  болница „София мед“. Това е първият случай на използване на въздушна линейка в Ямболска област. Медицинският хеликоптер е кацнал в 13,30 часа на градския стадион, след  координация между  Министерството на здравеопазването и Центъра за спешна медицинска помощ в..

публикувано на 15.09.25 в 07:26

Бургас е домакин на XXIII педиатрична конференция с участници от цялата страна

Бургас посреща педиатри от цяла България за XXIII Научно-практическа педиатрична конференция. Форумът ще се проведе на 13 и 14 септември в Международния конгресен център до Морска гара. Тази година научната част е посветена на темата: „От лабораторията до клиниката – Съвременен поглед и интерпретация на лабораторните изследвания в профилактиката,..

обновено на 13.09.25 в 10:52